Paracetamolis

Paracetamolis arba acetaminofenas plačiausiai vartojamas kaip analgetikas (skausmo malšinimui) ir antipiretikas (karščiavimui mažinti). Tai dažniausia naudojamas vaistas galvos skausmui malšinti, tinka ir kitam vidutiniam maudimui ir skausmui mažinti. Paracetamolio veikimas nėra galutinai aiškus. Žinoma, kad jis slopina fermentą ciklooksigenazę ir prostaglandinų gamybą. Prostaglandinai yra į hormonus panašios medžiagos, sukeliančios skausmą, gaminamos uždegimo paveiktuose ar pažeistuose audiniuose. Paracetamolis tinka malšinti skausmą žmonėms, kurie yra alergiški aspirinui ir ibuprofenui, taip pat negalintiems jų vartoti dėl opaligės. Paracetamolis yra saugus vartoti vaikams, nėščioms bei maitinančioms moterims.

Kartu su opiodiniais analgetikais paracetamolis gali būti naudojamas ir stirpesniam, pvz. pooperaciniam skausmui ar žmonių sergančių vėžiu skausmo mažinimui.

Nuskausminantis efektas išgėrus paracetamolio pasireiškia po 11 minučių ir trunka 1-4 valandas. Nors acetaminofenas vartojamas uždegiminiam skausmui malšinti, jis nepriskiriamas nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) grupei, nes pasižymi tik silpnomis uždegimą mažinančiomis sąvybėmis. Paracetamolio antipiretinis poveikis pasireiškia po 15-60 min ir trunka 3-6 val.

Suaugusiam saugi rekomenduojama paracetamolio vienkartinė dozė yra iki 1000 miligramų ir vartojama ne daugiau kaip iki 4 kartų per dieną. Staigus perdozavimas gali sukelti mirtiną kepenų pažeidimą. Labai retais atvejais net ir įprastinė dozė kai kuriems pacientams gali suketi tą patį, ypač jei vartojama kartu su alkoholiu ar kitą dieną po jo vartojimo.

Dozavimas vaikams. 3 - 7 metų vaikams (sveriantiems 15 - 25 kg) 250 miligramų paracetamolio 2 - 4 kartus per dieną. 7 - 12 metų vaikams (sveriantiems 25 - 40 kg) -  250 - 500 miligramų 2 - 4 kartus per dieną. Vyresniems kaip 12 metų vaikams (sveriantiems 40 kg ir daugiau) dozavimas kaip suaugusiesiems. Jaunesniems nei 2 metų vaikams paracetamolio galima duoti tik pasitarus su gydytoju. Ilgai ir didelėmis dozėmis vartoti tik gydytojui prižiūrint. 

Preparatai turintys šią veikliąją medžiagą

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai.