Vitaminas B6

Teksto dydis:

Vitaminas B6


Vitaminas B6
apima 3 darinius, jiems priklauso piridoksolis, piridoksalis ir piridoksaminas.
 
Funkcijos
Vitaminas B6 dalyvauja baltymų ir aminorūgščių apykaitoje, taip pat dalyvauja ir riebalų apykaitoje, insulino gamyboje, raudonųjų ir baltųjų kraujo ląstelių formavimesi, fermentų ir kitų organizmo junginių sintezėje, reguliuoja ląstelių dauginimąsi bei diferenciaciją, stiprina imuninę sistemą.
Vitaminas B6 svarbus nervų sistemos veiklai, organizmo atsparumui infekcijoms. Šis vitaminas reikalingas vitamino B12 įsisavinimui. Piridoksinas reikalingas hormonų balansui moters organizme palaikyti, premenstruaciniam sindromui palengvinti.
 
Poreikis
Rekomenduojama vitamino B6 paros dozė vyrams yra 2 mg, moterims – 1,8 mg per dieną, nėščioms moterims 1,9 mg, maitinančioms – 2,5 mg vitamino B6. Premenstruaciniam sindromui lengvinti – 50 –100 mg piridoksino per parą.
Daugiau reikia vartojant kontraceptinius preparatus, antibiotikus, vaistus nuo depresijos, taip pat sportininkams, vartojantiems baltymingą maistą.
Piridoksinas su folio rūgštimi yra svarbiausi vitaminai nėštumo metu.
 
Pagrindiniai šaltiniai
Piridoksino yra daugelyje produktų, nedideliais kiekiais – daržovėse, žuvies, mėsos ir pieno produktuose, mielėse, miltuose, kepenyse.
Natūralūs vitamino B6 šaltiniai – kviečių gemalai, rupi duona, špinatai, žaliosios pupelės, bananai, alaus mielės, morkos, vištiena, kiaušiniai, saulėgrąžos. Didelė dalis vitamino B6 suyra maistą verdant ar kepant, veikiant ultravioletiniams spinduliams.
 
Trūkumo simptomai
Piridoksino trūksta retai, dėl stokos gali pakisti oda, atsirasti odos, gleivinės ir liežuvio uždegimai, įtrūksta lūpų kampučiai, nuovargis, prislėgtumas, susilpnėti imunitetas. Kai yra didelis trūkumas, sutrikdomos kepenų ir nervų sistemos funkcijos, kalcio, magnio ir fosforo panaudojimas.
Menstruacijų metu dėl piridoksino trūkumo nereguliariai kraujuojama, atsiranda spuogų. Nemažai nėščiųjų dėl jo trūkumo pykina, atsiranda edemų, sutrinka kalcio, magnio ir fosforo panaudojimas. Kamuoja nemiga, nerviniai sutrikimai.
 
Pertekliaus simptomai
Perdozavimas galimas ilgai vartojant ypač didelės dozes – sutrinka nervų sistemos veiklą, sumažėja plaštakų ir pėdų taip pat liežuvio jautrumas. Jaučiamas nuovargis.
 
Savybės
Piridoksinas tirpsta vandenyje, kepenyse paverčiamas piridoksal-5–fosfatu.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Rita 2015 kov. 31 13:37

Vitamino B6 poveikis ypač žinotinas <a href="http://gandrai.eu/patarimai-norincioms-pastoti/">norinčioms pastoti</a>.