Vitaminas B12

Teksto dydis:

Vitaminas B12

Kobalaminas (dar žinomas kaip vitaminas B12) – yra vitamų B grupei priklausantis kofermentas. Įprasta vitaminą B12 tapatinti su cianokobalaminu, kuris dažniausiai vartojamas maistiniuose papilduose, tačiau biochemikai apibūdindami vitamino B12 apykaitą tiria bei naudoja ir kitas jo formas - hidroksikobalaminą (OH-B12) metilkobalaminą (MeB12) ir adenozilkobalaminą (AdoB12).
 
Funkcijos
Kobalaminai svarbūs genetinės medžiagos struktūros formavimui užtikrinant DNR metilinimą, raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui, ląstelių dalijimuisi.
Taip pat reguliuoja maisto energijos kaupimą raumenų audiniuose ir kraujodarą, aktyvina folio rūgštį, mažina cholesterolio koncentraciją kraujo plazmoje, yra svarbūs nervų sistemai.
Pakankami kiekiai yra reikalingi homocistino skaidymui, kuris susiformuoja kūnui metabolizuojant aminorūgštį metioniną bei pačiai metionino apykaitai.
 
Poreikis
Vitamino reikia 3 mikrogramų per parą. Nėščioms ir maitinančioms moterims vitamino reikia 4 mikrogramų per parą.
Paprastai kūnas gali susikurti vitamino B12 atsargas, kurių užtenka keliems metams. Bet žmogui senstant, vitamino B12 stoka gali sukelti problemų. Peržengus 50 metų ribą 10–30 % žmonių patiria atrofinį gastritą, dėl kurio sumažėja skrandžio rūgšties. Kadangi skrandžio rūgštis yra itin svarbi skaidant maistines medžiagas, gali sutrikti vitamino B12 pasisavinimas. Dėl to yra rekomenduojama, kad vyresni nei 50 metų naudotų maistą kuris yra papildytas vitamino B12. Krono liga taip pat gali paveikti vitamino B12 pasisavinimą.
 
Pagrindiniai šaltiniai
Kobalaminų augaliniuose produktuose beveik nėra, gyvūliniuose produktuose yra nedideliais kiekiais – kepenyse, inkstuose, širdyje, mėsoje, žuvyje, piene, kiaušiniuose, jūržolėse ir tam tikro tipo mielėse.
 
Trūkumo simptomai
Pagrindiniai požymiai panašūs į anemiją. Pasireiškia mažakraujyste, išbalusiomis lūpomis, pabalusia oda, sumažėjusiu energingumu, nuovargiu, oro trūkumu. Degantis liežuvis, pageltusi gleivinė, silpnumo jausmas pakrūtinyje, pakrikusi psichika. Neurologiniai simptomai pasireiškia galūnių dilgčiojimu arba nutirpimu, sutrikusia eisena, atminties sutrikimais, demencija, sutrikusia orientacija, vizualiniais sutrikimais, nemiga, šlapimo pūslės ir vidurių sutrikimais.
Dažniausiai kobalaminų trūksta dėl vegetariškos mitybos, nevalgant pieno ir kiaušinių. Suaugusiems trūkumas pasijunta po 5–10 metų, nes organizme sukauptos vitamino atsargos, kūdikiams, kurių motinos maitinasi vegetariškai, yra pavojus negauti reikiamo vitamino kiekio, taigi trūkumas gali pasireikšti iškart.
 
Pertekliaus simptomai
Vitaminas praktiškai nenuodingas, retais atvejais perdozavus gali atsirasti paprastųjų spuogų, paūmėti žvynelinė.
 
Savybės
Vitaminas B12 tirpsta vandenyje, kaupiamas organizme. Šio vitamino apykaitai svarbūs vitaminai C, B2 ir B6.
Kobalaminus gamina žarnyno bakterijos, tačiau jie nėra įsiurbiami - jie yra pasisavinami tik skrandyje.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (9)

Artūras 2022-05-06 00:56

Nuo kada skrandyje savinasi vitaminai?
Gal turėjote omeny, kad vitaminai B turi praeiti virškinimo procesą skrandyje?

Sonata 2021-04-06 21:50

Gyvename UK.Turiu 4metų anuka,kuriam nustate B12vit.perteklių.Jam ant kojyciu ir rankyciu buvo raudoni plemai kaip berimas panasiai.Nutraukem vitaminus taciau labai daugvartoja pieno produktu.nors paprasta piena pakeitem i sojos.Mesos zuvies praktiskai nevalgo,nes neisiulysi.kaip isvengt tokios problemos?Gal kreiptis i dietologus?Nes sumaistu tai problema.Aciu

Ramune 2020-06-25 18:17

Gyvenu UK ir gydytoja sake, kad organizmas negamina pakankamai vitamino B12, kad esu link anemijos. Ar galiu pati daryti injekcijas , kad nebūtų po to perteklius?. Man dabar suleidžia po vieną ampulę kas 12 savaičių.Ačiū