Endoxan


Endoxan 1g milteliai injekciniam tirpalui N1
Baxter
Kaina apie 16.27 Eur

PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

Endoxan 200 mg milteliai injekciniam tirpalui

Endoxan 500 mg milteliai injekciniam tirpalui

Endoxan 1 g milteliai injekciniam tirpalui

Ciklofosfamidas

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.

- Neišmeskite lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.

- Jeigu kiltų klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

- Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Preparatas gali jiems pakenkti (net tokiu atveju, jeigu jų ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).

- Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui.

Lapelio turinys

1. Kas yra Endoxan ir kam jis vartojamas

2. Kas žinotina prieš vartojant Endoxan

3. Kaip vartoti Endoxan

4. Galimas šalutinis poveikis

5. Kaip laikyti Endoxan

6. Kita informacija

1. KAS YRA ENDOXAN IR KAM JIS VARTOJAMAS

Endoxan yra priešnavikinis vaistinis preparatas, citostatikas.

Vien Endoxan (monoterapija) arba juo kartu su kitais chemoterapiniais preparatais (jei taikoma polichemoterapijos programa) yra gydoma:

- leukozė: ūminė ar lėtinė limfoleukozė arba mieloleukozė;

- piktybinė limfoma: Hodžkino limfoma, kitokios limfomos, plazmocitoma;

- metastazavę arba nemetastazavę piktybiniai augliai: kiaušidžių

, sėklidžių, krūtų, smulkialąstelinis bronchų vėžys, neuroblastoma, Ewing sarkoma, vaikų rabdomiosarkoma.- progresuojanti autoimuninė liga: reumatoidinis artritas, psoriazinė artropatija, sisteminė raudonoji vilkligė, sklerodermija, sisteminis vaskulitas, pvz., pasireiškiantis su nefrozės sindromu, kai kurios glomerulonefrito formos, pvz., pasireiškiančios su nefrozės sindromu, sunkioji miastenija, autoimuninė hemolizinė mažakraujystė, šalčio agliutininų sukelta liga, Vegenerio granuliomatozė;

- persodinant organus, šiuo vaistiniu preparatu slopinamas imunitetas;

- osteosarkomos gydymui; - paruošimui prieš alogeninių kaulų čiulpų persodinimą.

2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ENDOXAN

Endoxan vartoti draudžiama:- jei padidėjęs jautrumas ciklofosfamidui ar kitai preparato sudedamajai medžiagai;

- jei labai pažeista kaulų čiulpų veikla, ypač pacientų, neseniai gydytų radioaktyviaisiais spinduliais ir (arba) citostatikais;

- jei yra šlapimo pūslės uždegimas (cistitas);

- jei sutrikęs šlapimo nutekėjimas;

- jei sergama ūmine arba paūmėjusia lėtine infekcine liga.

Specialių atsargumo priemonės:Pacientams prieš gydymą ir reguliariai gydymo Endoxan metu bus atliekami kraujo ir šlapimo tyrimai.

Prieš pradedant gydymą, būtina patikrinti, ar nesutrikęs šlapimo tekėjimas šlapimtakiais, ar nėra šlapimo pūslės uždegimo, infekcijos sukeltos ligos ir ar nesutrikusi elektrolitų pusiausvyra. Jei tokių pažeidimų yra, juos reikia pašalinti. Adekvačiai vartojant uroprotektoriaus mesnos ir vartojant daug skysčių, galima žymiai sumažinti toksiškumą šlapimo pūslei. Būtina pasirūpinti, kad pacientas ar pacientė reguliariai ištuštintų šlapimo pūslę. Jeigu Endoxan vartojančiam ligoniui atsiranda šlapimo pūslės uždegimas bei su juo susijusi mikrohematurija arba makrohematurija, kol uždegimas išnyks, gydymą Endoxan reikia nutraukti.

Endoxan kardiotoksinis poveikis gali sustiprėti, jei pacientas prieš tai buvo gydytas radioterapija širdies plote ir/ar taikytas gydymas antraciklinais ar pentostatinu. Todėl yra būtina reguliari elektrolitų kontrolė bei specialios atsargumo priemonės pacientams, sergantiems širdies ligomis.

Pykinimo ir vėmimo mažinimui reikia skirti antiemetikus. Alkoholis gali sustiprinti Endoxan sukeltą pykinimą ir vėmimą. Todėl gydant Endoxan alkoholio vartoti negalima. Kad išvengti burnos

uždegimo, reikia laikytis burnos higienos.Apie pacientų, kuriems yra sutrikusi kepenų funkcija, gydymą reikia spręsti individualiai. Alkoholio vartojimas gali padidinti kepenų funkcijos surikimo išsivystymo riziką.

Endoxan turi mutageninį ir genotoksinį poveikį. Gydymo metu ir 6 mėnesius po gydymo negalima pastoti. Vyrai ir moterys šiuo periodu privalo naudoti efektyvias kontraceptines priemones.

Vyrams, kurie bus gydomi Endoxan, reikėtų prieš vaisto vartojimą sėklą konservuoti, nes Endoxan gali sukelti negrįžtamą nevaisingumą.

Citostatinis Endoxan efektas pasireiškia tik po jo aktyvavimo pagrindinai kepenyse. Todėl yra nedidelė audinių pažeidimo rizika, jei Endoxan tirpalas suleidžiamas šalia venos. Jei tirpalas netyčia suleidžiamas šalia venos, infuzija turi būti tuojau pat nutraukta, tirpalas aspiruojamas kaniule, vieta praplaunama druskos tirpalu ir galūnė imobilizuojama.

Cukriniu diabetu sergantiems pacientams gliukozės koncentracija kraujyje turi būti tikrinama reguliariai, nes gali reikti sureguliuoti antidiabetinį gydymą

Endoxan vartojimas su maistu ir gėrimaisCiklofosfamidu gydomiems pacientams alkoholinių gėrimų gerti draudžiama.

Kadangi greipfrutų sultyse yra medžiagos, mažinančios ciklofosfamido aktyvavimą, vadinasi, ir veiksmingumą, valgyti greipfrutų bei gerti jų sulčių negalima.

Prašom įsidėmėti, kad šie nurodymai tinka net ir tuo atveju, jei Endoxan vartotas neseniai.

Nėštumas ir žindymo laikotarpisPrieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Jei dėl gyvybei gresiančio pavojaus pacientę būtina gydyti pirmaisiais trimis nėštumo mėnesiais, reikalinga neatidėliotina gydytojo konsultacija dėl nėštumo nutraukimo.

Paskutiniuosius 6 nėštumo mėnesius, jei gydymo atidėti negalima, o moteris kūdikio nori, Endoxan vartoti galima, tačiau prieš jo vartojimą pacientė turi žinoti apie mažą, bet galimą teratogeninio poveikio pavojų.

Endoxan gydoma moteris turi saugotis, kad nepastotų. Jeigu ji vis dėlto tampa nėščia, turi kreiptis į genetikos specialistą.

Kadangi ciklofosfamido patenka į motinos pieną, vaistinio preparato vartojimo laikotarpiu žindyti draudžiama.

Vyrams, kurie bus gydomi Endoxan, reikėtų prieš vaistinio preparato vartojimą sėklą konservuoti.

Nustatant vyrų ir moterų kontracepcijos naudojimo laikotarpį po vaisto vartojimo, reikia atsižvelgti į pagrindinės ligos prognozę ir tėvų norą turėti vaiką.

Vairavimas ir mechanizmų valdymasKadangi galimas nepageidaujamas ciklofosfamido poveikis, pvz., pykinimas, vėmimas, kartais sukelia kraujotakos nepakankamumą, pasitarkite su gydytoju ar galite vairuoti automobilį ir prižiūrėti veikiančius įrenginius.

Kitų vaistų vartojimas· Endoxan gali stiprinti kartu su juo vartojamų sulfanilšlapalo grupės junginių gliukozės kiekį kraujyje mažinantį poveikį bei alopurinolio ar hidrochlortiazido sukeliamą kaulų čiulpų veiklos slopinimą.

· Anksčiau arba kartu su Endoxan vartojamas fenobarbitalis, fenitoinas, benzodiazepinai ar chloralio hidratas gali aktyvuoti kepenų mikrosomų fermentus.

· Kadangi ciklofosfamidas slopina imunitetą, galima silpnesnė organizmo reakcija į bet kokią vakciną, todėl aktyvuota vakcina, t.y. gyvi mikroorganizmai, gali sukelti ligą.

· Endoxan ir skersaruožius raumenis depoliarizuojančių miorelaksantus vartojant kartu, dėl sumažėjusios pseudocholinesterazės koncentracijos gali būti ilgesnė apnėja.

· Chloramfenikolis, vartojamas kartu su ciklofosfamidu, lėtina jo metabolizmą bei ilgina pusinės eliminacijos periodą.

· Antraciklinai, pentostatinas ir trastuzumab gali stiprinti kardiotoksinį ciklofosfamido poveikį. Be to, kardiotoksinis poveikis gali būti stipresnis, jei širdies plotas buvo švitintas radioaktyviaisiais spinduliais.

· Ciklofosfamidu gydomam ligoniui vartoti indometacino reikėtų labai atsargiai, kadangi pastebėta pavienių ūminio apsinuodijimo vandeniu atvejų. .

· Kartu skiriant mažas peroralines dozes Endoxan ir etanolio (alkoholio) pelėms, turinčioms naviką, pastebėtas sumažėjęs priešnavikinis aktyvumas.

· Pavieniais atvejais buvo pastebėta padidėjusi pulmoninio toksiškumo (pneumonitas, alveolių fibrozė) išsivystymo rizika, kuomet buvo gydoma kartu Endoxan ir granuliocitų kolonijas stimuliuojančiu faktoriumi (G-KSF) bei granuliocitų bei makrofagų kolonijas stimuliuojančiu faktoriumi (GM-KSF).

· Galima ir sąveika su azatioprinu, ko pasekoje trims pacientams, kuriems buvo skirta Endoxan ir po to azatioprino, išsivystė kepenų nekrozė.

· Yra žinoma, kad priešgrybeliniai azolo junginiai (flukonazolis, intrakonazolis) inhibuoja ciklofosfamido metabolizme dalyvaujantį fermentą citochromą P450. Pacientams, gydytiems intrakonazoliu, buvo nustatyta didesnė toksinių Endoxan metabolitų koncentracija.

· Pacientams, kurie pradėti gydyti aukštomis dozėmis Endoxan anksčiau nei po 24 val. po gydymo aukštomis busulfano dozėmis, gali būti mažesnis ciklofosfamido klirensas ir ilgesnis pusinės eliminacijos laikas. Todėl gali padidėti venų okliuzijos sukeltos ligos ir gleivinės uždegimo dažnis.

· Buvo nustatyta žemesnė ciklosporino koncentracija serume pacientams, kurie gydyti Endoxan ir ciklosporino kombinacija, nei tų, kurie gydyti vien tik ciklosporinu. Dėl šios sąveikos gali padažnėti ligos ,,transplantatas prieš šeimininką" išsivystymas.

· Didelių dozių Endoxan ir citarabino skyrimas tą pačią dieną, t.y. labai trumpu intervalu, didėja kardiotoksinis poveikis, nes abu vaistiniai preparatai yra kardiotoksiški.

· Dėl farmakokinetinės ondansetrono ir Endoxan (aukštų dozių) sąveikos stebimas ciklofosfamido metabolizmo pagreitėjimas.

· Stebimas stiprus ciklofosfamido aktyvumo sumažėjimas kai aukštos dozės thiotepos skiriamos viena valanda anksčiau, nei Endoxan. Todėl labai svarbus minėtų vaistų skyrimo eiliškumas.

3. KAIP VARTOTI ENDOXAN

Dozavimas nustatomas kiekvienam pacientui.

Dozavimo rekomendacijos.

- Jei gydoma be pertraukų, suaugusiems žmonėms ir vaikams kasdien reikia vartoti
3 – 6 mg/kg kūno svorio (atitinka 120 – 240 mg/m² kūno paviršiaus) dozę.

- Gydant su pertraukomis, kas 2 – 5 dienas reikia vartoti 10 – 15 mg/kg kūno svorio (atitinka 400 – 600 mg/m² kūno paviršiaus) dozę.

- Jei gydoma didele doze su pertraukomis (pvz., pacientui rengiamasi persodinti kaulų čiulpus), kas 21 – 28 dienas reikia vartoti 20 – 40 mg/kg kūno svorio (atitinka 800 – 1600 mg/m² kūno paviršiaus) arba didesnę dozę.

Nurodymas Rekomenduojamas dozavimas labiausiai tinka, jei gydoma vien ciklofosfamidu, o jei šio vaistinio preparato vartojama kartu su kitais citostatikais, sukeliančiais panašų toksinį poveikį, gali reikėti mažinti dozę arba tarp gydymo kursų daryti ilgesnes pertraukas.

Rekomenduojamas dozės mažinimas, atsižvelgiant į kaulų čiulpų slopinimą

Leukocitų kiekis (ml)

Trombocitų kiekis (ml)

Dozė

Daugiau negu 4000

Daugiau negu 100000

100 % numatytos dozės

4000 – 2500

100000 – 50000

50 % numatytos dozės

Mažiau negu 2500

Mažiau negu 50000

Vartojimą nutraukti, kol sunormalės kraujas, arba spręsti atsižvelgiant į ligonio būklę

Rekomendacija Endoxan dozei koreguoti pacientams, sergantiems kepenų nepakankamumu

Sunkiu kepenų veiklos nepakankamumu sergantiems žmonėms dozę būtina mažinti. Jei bilirubino koncentracija serume yra 3,1 – 5 mg/100 ml, dozę reikia mažinti 25 %.

Rekomendacija Endoxan dozei koreguoti pacientams, sergantiems inkstų nepakankamumu

Jei glomerulų filtracijos greitis yra mažesnis negu 10 ml/min., rekomenduojama vartoti pusę (50 %) įprastinės dozės. Ciklofosfamidą galima pašalinti dialize.

Rekomendacija vaikams ir paaugliams

Remiantis nustatytais gydymo protokolais, vaikams ir paaugliams rekomenduojamas panašus kaip suaugusiems dozavimas.

Rekomendacija pagyvenusiems ir silpnos būklės pacientams

Pagyvenusiems pacientams Endoxan dozė turi būti parenkama atsargiai, atsižvelgiant į tai, kad jiems dažnai yra susilpnėjusi kepenų, inkstų ir širdies funkcija, gretutinės ligos bei jie yra gydomi ir kitais vaistais. Vartojimo būdas ir trukmėEndoksanu turi gydyti tik patyręs onkologas.

Būtina gerti pakankamai skysčio ir vartoti apsauginių medikamentų, pvz., uroprotektoriaus mesnos.

Dirbant su Endoxan ir ruošiant jį vartojimui, reikia laikytis patvirtintų saugaus elgesio su citostatiniais vaistais taisyklių (žr. Sveikatos apsaugos ir socialinės globos darbuotojų profesinės sąjungos atmintinę M – 620)

Tirpalo ruošimasNorint paruošti injekcinį tirpalą, buteliuke esančius 213,8 mg miltelius injekciniam tirpalui (atitinka 200 mg bevandenio cilofosfamido) reikia ištirpinti 10 ml fiziologinio tirpalo.

Norint paruošti injekcinį tirpalą, buteliuke esančius 534,5 mg miltelius injekciniam tirpalui (atitinka 500 mg bevandenio cilofosfamido) reikia ištirpinti 25 ml fiziologinio tirpalo.

Norint paruošti injekcinį tirpalą, buteliuke esančius 1,069 mg miltelius injekciniam tirpalui (atitinka 1 g bevandenio cilofosfamido) reikia ištirpinti 50 ml fiziologinio tirpalo.

Medžiaga lengvai ištirpsta, jei flakonas, į kurį įšvirkščiamas tirpiklis, stipriai kratomas. Jei medžiaga iš karto gerai neištirpsta, rekomenduojama tirpalą kelias minutes palaikyti ramiai.

Preparatas leidžiamas į veną (geriausia jį sulašinti).

Jei vaistas lašinamas trumpalaikės infuzijos būdu, paruoštas Endoxan tirpalas skiedžiamas 500 ml Ringerio, dekstrozės arba valgomosios druskos tirpalu.

Tirpalas sulašinamas per 30 min. – 2 val. (lašinimo trukmė priklauso nuo tūrio).

Endoxan vartojimo trukmė ir intervalai priklauso nuo indikacijos, kombinuotosios chemoterapijos plano, bendrosios paciento būklės bei kiekybinės kraujo ląstelių sudėties sunormalėjimo trukmės.

Pavartojus per didelę Endoxan dozęKadangi specifinio priešnuodžio nėra, ciklofosfamido kiekvieną kartą reikia vartoti labai atsargiai. Endoxan galima šalinti kraujo dialize, todėl perdozavus šią procedūrą būtina atlikti neatidėliojant.

4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

Endoxan, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.

Endoksano vartojantiems ligoniams gali pasireikšti toliau išvardytas nepageidaujamas poveikis. Jis priklauso nuo dozės ir dažniausiai būna laikinas.

Infekcijos ir infestacijos

Dažnai dėl stipraus kaulų čiulpų slopinimo gali atsirasti neutropeninis karščiavimas ir antrinės infekcijos sukelta liga, kaip plaučių audinio uždegimas, progresuojantis iki sepsio, kuris labai retai baigiasi mirtimi. Stebima C-reaktyvinio baltymo kiekio padidėjimas, karščiavimas ir kitos, infekcijos buvimą rodančios reakcijos.

Endoxan vartojant kartu su kitais kaulų čiulpus slopinančiais vaistiniais preparatais, atsižvelgiant į aplinkybes, vaistinio preparato dozę reikia koreguoti. Būtina laikytis lentelėse pateiktų nurodymų, kaip koreguoti citotoksinių vaistų dozę, atsižvelgiant į kiekybinę kraujo ląstelių sudėtį gydymo kurso pradžioje, bei jų dozavimą, atsižvelgiant į mažiausią kraujo ląstelių kiekį.

Gerybiniai, piktybiniai ir nepatikslinti navikai (tarp jų cistos ir polipai)

Gydymo ciklofosfamidu vėlyvoji pasekmė yra didesnis antrinių auglių arba jų pirmtakų atsiradimo pavojus: dažniau pasireiškia šlapimo organų vėžys bei kaulų čiulpų displazija, kuri kartais tampa net ūmine leukemija. Tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad pavojus sirgti šlapimo pūslės vėžiu labai sumažėja, jei vartojama reikiamas mesnos kiekis.

Labai retai stebimas naviko lizės (irimo) sindromas, kuris išsivysto dėl staigaus chemoterapijai jautraus naviko atsako į gydymą.

Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai /Kraujagyslių sutrikimai/ Imuninės sistemos sutrikimai

Labai dažnai pasireiškiančio kaulų čiulpų slopinimo stiprumas (leukocitopenija, trombocitopenija, anemija) priklauso nuo dozės. Dažniausiai galima leukocitopenija, pasireiškianti su karščiavimu arba be jo, ir antrinės infekcijos sukelta liga (kartais ji būna pavojinga gyvybei) bei trombocitopenija, susijusi su didesniu kraujavimo pavojumi. Dažniausiai leukocitų ir trombocitų labiausiai sumažėja 1 – 2 gydymo savaitę, tačiau apytikriai per 20 dienų nuo gydymo pradžios jų kiekis sunormalėja. Anemija paprastai atsiranda tik po kelių gydymo kursų. Prieš tai kitokiais chemoterapiniais vaistais ir (arba) radioaktyviaisiais spinduliais gydytų ligonių arba pacientų, kurių inkstų veikla nepakankama, kaulų čiulpai gali būti slopinami daug labiau.

Labai retai pasireiškiančios komplikacijos, tokios, kaip trombembolija, periferinė išemija, diseminuota intravaskulinė koaguliacija (DIK), hemolizinis-ureminis sindromas (HUS), gali būti sukeltos esamos ligos, taip pat ir Endoxan vartojimo.

Kepenų ir tulžies sistemos sutrikimai/ tyrimai

Retai gali sutrikti kepenų veikla ir išsivystyti hepatitas (kepenų audinio uždegimas), todėl gali padidėti šio organo veiklos tyrimų rodmenys: SGOT, SGPT, g-GT, šarminės fosfatazės aktyvumas bei bilirubino koncentracija. Cholestazinė gelta nustatoma labai retai.

Maždaug 15 – 50 % pacientų, kuriems alogeninių kaulų čiulpų persodinimo metu taikomas kombinuotasis gydymas didele ciklofosfamido doze bei busulfanu ar kurių visas kūnas švitinimas radioaktyviasiais spinduliais, pasireiškia venų okliuzijos sukelta liga (VOL), o aplastine anemija sergantiems ligoniams, vartojantiems vien didelę cilofosfamido dozę, VOL atsiranda labai retai. Minėtas sindromas paprastai pasireiškia praėjus 1 – 3 savaitėms po persodinimo: staiga pradeda didėti svoris, atsiranda hepatomegalija, ascitas bei hiperbilirubinemija ir portalinė hipertenzija.. Be to, labai retai gali pasireikšti hepatinė encefalopatija.

Nustatyta, kad VOL atsiradimo pavojus yra didesnis ligoniams, kurių kepenų veikla buvo sutrikusi ir kurie vartoja didelę hepatotoksinių chemoterapinių vaistų dozę. Daugiausiai toks pavojus gresia žmonėms, kurie prieš kaulų čiulpų persodinimą kartu su kitais vaistiniais preparatais vartoja alkilinamojo vaistinio preparato busulfano.

Labai retais atvejais pastebėta virusinio hepatito suaktyvėjimas.

Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai/ tyrimai

Šlapimo pūslė

Ciklofosfamido metabolitams patekus į šlapimą, atsiranda šlapimo latakų ir dažniausiai šlapimo pūslės pokyčiai. Hemoraginis cistitas, mikrohematurija ir makrohematurija yra dažniausios ir nuo dozės priklausomos Endoxan vartojimo komplikacijos, dėl kurių būtina nutraukti gydymą. Labai dažnai pasireiškia šlapimo pūslės uždegimas. Iš pradžių atsiranda nebakterinis šlapimo pūslės uždegimas, tačiau vėliau jį gali palaikyti į šlapimo pūslę patekę mikroorganizmai. Labai retais nustatytais atvejais ligoniai mirė nuo pasireiškusio hemoraginio cistito. Be to, labai retai pastebėta šlapimo pūslės sienelės edemos, kraujavimo šlaplės srityje, jungiamojo audinio uždegimo bei fibrozės atvejų, dėl kurių dažniau pasireikšdavo šlapimo pūslės sienelės sklerozė.

Inkstai

Inkstai pažeidžiami labai retai. Ūminis ar lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas, toksinė neuropatija, inkstų kanalėlių funkcijos sutrikimas gali pasireikšti tiems pacientams, kuriems jau buvo sutrikusi inkstų funkcija. Labai retais atvejais tai gali progresuoti iki inkstų funkcijos nepakankamumo. Visi nepageidaujami poveikiai inkstams ( tarp jų ir kreatinino kiekio padidėjimas) paprastai pasireiškia vartojant dideles dozes Endoxan.

Jei pacientas vartoja mesnos ar geria daug skysčio, nepageidaujamas poveikis šlapimo organams pasireiškia rečiau ir būna mažesnis.

Virškinimo traktas

Nepageidaujamas poveikis virškinimo traktui, toks, kaip pykinimas ir vėmimas, yra labai dažnas. Jo stiprumas priklauso nuo Endoxan dozės: 50% ligonių jis būna vidutinio sunkumo arba sunkus. Retai išnyksta apetitas, užkietėja viduriai, pasireiškia viduriavimas, virškinimo trakto gleivinės uždegimas, pvz., atsiranda burnos gleivinės uždegimas arba virškinimo traktas net išopėja. Labai retai pastebėta pavienių hemoraginio storosios žarnos uždegimo atvejų. Dėl viduriavimo ir vėmimo gali išsivystyti organizmo dehidratacija. Labai retais atvejais galimas ūminis kasos uždegimas. Pilvo skausmas dėl virškinamojo trakto funkcijos sutrikimo pasitaiko retai.

Nervų sistemos sutrikimai

Retais atvejais aprašomi galvos svaigimo priepuoliai. Labai retai buvo nustatyti sekantys neurotoksiniai nepageidaujami poveikiai: parestezijos, periferinė neuropatija, polineuropatija, neuropatinis skausmas, skonio jutimo sumažėjimas, konvulsijos.

Akies sutrikimai

Retai buvo nustatyta laikinas vaizdo ryškumo sutrikimas ir labai retai – matymo pablogėjimas.

Širdies sutrikimai

Endoxan sukelti širdies sutrikimai pasireiškia labai įvairiai – nuo nežymių kraujospūdžio, EKG pakitimų, ritmo sutrikimų iki antrinės kardiomiopatijos išsivystymo, kuomet sumažėja kairiojo širdies skilvelio išstūmimo frakcija, vystosi širdies funkcijos nepakankamumas, kuris labai retais atvejais baigiasi mirtimi. Kardiotoksinis Endoksan poveikis širdžiai gali pasireikšti tokiais simptomais, kaip skausmai krūtinėje ir stenokardijos priepuoliai. Retai buvo nustatytos skilvelinės ir supraventrikulinės aritmijos. Labai retai gali išsivystyti prieširdžių ar skilvelių virpėjimas ir širdies sustojimas. Labai retais atvejais buvo nustatyta miokarditas, perikarditas ir miokardo infarktas.

Endoxan toksinis poveikis širdžiai gali būti didesnis ligoniams, kuriems skiriamos didelės šio vaistinio preparato dozės (120-240 mg/kg kūno svorio) arba/ir jis skiriamas kartu su kitais kardiotoksinį poveikį turinčiais vaistiniais preparatais (antraciklinais, pentostatinu). Poveikis širdžiai sustiprėja ir kuomet širdies sritis yra švitinta radioaktyviaisiais spinduliais.

Imuninės sistemos sutrikimai, kraujagyslių sutrikimai

Padidėjusio jautrumo reakcijos, lydimos odos išbėrimų, šaltkrėčio, karščiavimo, padažnėjusio širdies plakimo, bronchų spazmo, dusulio, patinimų, karščio pylimo ir kraujo spaudimo sumažėjimo, pasitaiko nedažnai. Konjunktyvitai ir patinimai apie akis buvo nustatyti labai retai. Taip pat labai retai alerginės reakcijos gali progresuoti iki anafilaksinio šoko.

Endokrininiai sutrikimai/ Metabolizmo ir mitybos sutrikimai

Labai retais atvejais nustatoma sutrikusi antidiurezinio hormono sekrecija, vadinamasis Švarco ir Barterio sindromas, kuriam būdinga hiponatremija ir vandens susilaikymas organizme, pasireiškiantys sąmonės pritemimu, mėšlungiu. Ovuliacijos sutrikimai nustatomi nedažnai ( taip pat žiūrėti Lytinės sistemos sutrikimai).

Apetito sumažėjimas yra nedažnai, organizmo dehidratacija (skysčio netekimas) retai, vandens susilaikymas organizme ir hiponatremija (natrio kiekio sumažėjimas) labai retai pasitaikantys sutrikimai.

Raumenų, kaulų ir jungiamojo audinio sutrikimai

Labai retais atvejais gydymas Endoxan sukelia raumenų silpnumą ir taip pat gali turėti įtakos raumenų lizės (irimo) išsivystymui.

Odos ir poodinio audinio sutrikimai

Labai dažnas nepageidaujamas poveikis yra plaukų slinkimas, galintis progresuoti iki visiško nuplikimo. Nutraukus gydymą Endoxan plaukai atauga.

Labai retais atvejais buvo nustatyta pėdų, delnų bei nagų pigmentacijos pokyčiai. Retai pasitaiko odos ir gleivinės uždegimas. Labai retais atvejais buvo nustatyta sunkūs odos sutrikimai (Stivenso ir Džonsono sindromas, toksinė epidermio nekrolizė, delnų-padų eritrodisestezijos sindromas).

Labai retai pasitaiko odos niežėjimas, paraudimas švitintose vietose po radioterapijos ir paskesnio gydymo Endoxan.

Kvėpavimo sistemos sutrikimai

Dažnai pasitaikantys kvėpavimo sistemos sutrikimų simptomai yra hipoksija, bronchų spazmas, dusulys ir kosulys. Labai retais atvejais išsivysto pneumonitas ar intersticinė pneumonija, progresuojanti iki lėtinės intersticinio plaučių audinio fibrozės. Venų okluzijos sukelta liga pasitaiko labai retai, kartais kaip plaučių audinio fibrozės komplikacija.

Labai retais atvejais buvo nustatyta toksinė plaučių edema, plautinė hipertenzija, plaučių embolija

, skysčio kaupimasis pleuros ertmėje. Taip pat labai retai pasitaiko suaugusiųjų respiracinio distreso sindromas (t.y. ūminis plaučių funkcijos nepakankamumas) ir kvėpavimo funkcijos nepakankamumas, pasibaigiantis mirtimi.

Lytinės sistemos sutrikimai/ Endokrininiai sutrikimai

Ciklofosfamidas turi alkilinamųjų savybių, todėl nedažnai gali sutrikdyti spermatogenezę (spermių gamybą) (retai negrįžtamai), t.y. sukelti azospermiją (spermijų išnykimą) ar ilgai trunkančią oligospermiją (spermių kiekio sumažėjimą. Nedažnai sutrinka ovuliacija, t.y. subrendusio kiaušinėlio išskyrimas (retai negrįžtamai), todėl pasireiškia amenorėja (išnyksta mėnesinės) bei kraujyje sumažėja moteriškų lytinių hormonų.

Bendri sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai

Gydant Endoxan labai dažnai pasireiškia karščiavimas dėl neutropenijos ir su tuo susijusios infekcijos ar dėl padidėjusio jautrumo reakcijų. Labai retais atvejais karščiavimo priežastis nenustatoma.

Nuovargis, silpnumas yra dažnos vėžiu sergančių pacientų komplikacijos. Gydymas Endoxan gali sustiprinti minėtus simptomus.

Labai retai pasitaiko reakcijos injekcijos vietoje (paraudimas, uždegimas ar venos uždegimas) dėl vaistinio preparato patekimo į šalia kraujagyslės esančius audinius.

Labai retais atvejais buvo nustatytas skausminis sindromas (galvos skausmas, sąnarių skausmai).

Retais atvejais nepageidaujamas poveikis pasireiškia keliose organų sistemose ( ūminis plaučių funkcijos nepakankamumas, širdies funkcijos nepakankamumas, septinis šokas) ir gali sukelti daugybinį organų nepakankamumą.

Labai retais atvejais nepageidaujamas poveikis gali sąlygoti mirtį. Nors ir pačios piktybinės ligos progresavimas taip pat gali sąlygoti mirtį.

Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

5. KAIP LAIKYTI ENDOXAN

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje. Paruošto tirpalo tinkamumo laikas – 24 valandos. Jį reikia laikyti ne aukštesnėje kaip 8 °C temperatūroje.

Ant dėžutės ir buteliuko nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Endoxan vartoti negalima.

Dėl temperatūros poveikio veiklioji medžiaga ciklofosfamidas gali pradėti lydytis. Flakonus, kuriuose yra išsilydžiusios medžiagos, apžiūros metu lengvai galima skirti nuo flakonų, kuriuose veiklioji medžiaga nepakitusi: išsilydęs ciklofosfamidas yra skaidrus arba gelsvokas klampus skystis (pažeistuose flakonuose paprastai jis būna vientisas arba lašelių formos). Jeigu flakone medžiaga išsilydžiusi, Endoxan vartoti draudžiama.

6. KITA INFORMACIJA

Endoxan sudėtis

- Veiklioji medžiaga yra ciklofosfamidas

Endoxan išvaizda ir kiekis pakuotėje

Dėžutėje yra 1 buteliukas (jame yra 213,8 mg miltelių injekciniam tirpalui, kurie atitinka 200 mg ciklofosfamido).

Dėžutėje yra 1 buteliukas (jame yra 534,5 mg miltelių injekciniam tirpalui, kurie atitinka 500 mg ciklofosfamido).

Dėžutėje yra 1 buteliukas (jame yra 1,069 g miltelių injekciniam tirpalui, kurie atitinka 1 g ciklofosfamido).

Rinkodaros teisės turėtojas ir gamintojas

Baxter Oncology GmbH

Kantstraße 2

D-33790 Halle

Vokietija

Tel. +4952017110

Faksas +4952017114711

El. paštas: info@Baxter.com

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.

UAB Tamro

9-ojo Forto g. 70,

LT-48179 Kaunas

Tel: 8 698 85678

Fax: 8 37 385363

E. paštas: baxter.onco@takas.lt

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2007-10-03 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai.

Raktiniai žodžiai

Endoxan, Ciklofosfamidas, Leukozė, Limfoma, Piktybiniai, Kiaušidžių, Sėklidžių, Krūtų, Augliai, Bronchų, Vėžys, Neuroblastoma, Sarkoma