Skausmas, guzas ir mėlynė…

Teksto dydis:

Skausmas, guzas ir mėlynė…

Traumos, gautos nukritus per plikledį, mėgaujantis žiemos sportu, ar net buityje gali baigtis rimtomis pasekmėmis: nuo smegenų sukrėtimo iki atvirų lūžių. Net tada, kai viskas baigėsi lengvu sumušimu, tuo momentu, kai netikėtai „žemė išslysta iš po kojų” ir žmogus praranda lygsvarą, būna ir apmaudu, ir skaudu, ir... skausminga.
Kaip greitai numaldyti skausmą, išvengti guzo, mėlynės, o jei jau jie atsirado – padėti sau kuo greičiau ir be pasekmių jų atsikratyti?

Sumuštą vietą reikia iškart ištrinti ledu ar kokiu kitu sušaldytu produktu iš šaldiklio, trinant be sustojimo pusvalandį. Neturint ledo galima panaudoti labai šalto (ledinio vandens) kompresą. Tokios priemonės veiksmingos pirmas 24 – 28 valandas. Patartina apriboti sumuštos kūno dalies judesius ir kiek įmanoma sumažinti fizinį apkrovimą, kol nenustos skaudėti.
 
Dėmesio!

Jei sumuštos gyvybiškai svarbių organų sritys, būtina kreiptis į gydymo įstaigą ir apsidrausti nuo paslėptų traumos pasekmių – vidinio kraujavimo, stambiųjų kraujagyslių plyšimo ir t.t., ypač kai atsiranda pykinimas, vėmimas, sutrinka regėjimas ar atsiranda kitų neįprastų sumušimo požymių.
Jei sumušimas negresia gyvybei (ir gydytojas nepaskyrė kitų procedūrų) – po 48 val. galima taikyti šilumos terapiją – šildomuosius kompresus, šildomąsias procedūras, kad suaktyvintume kraujotaką ir greičiau rezorbuotųsi kraujosruvos.
 
PATARIMAI

• Jei sumušimo metu buvo nubrozdinta oda, aplink tą vietą reikia sutepti dezinfekuojančiomis medžiagomis – jodo tirpalu ar kitomis.

• Iš karto po sumušimo prie mėlynių ir patinimų patartina pridėti kokį nors varinį daiktą. Kad iš jo būtų daugiau naudos, prieš naudojant nuo jo reikia nuvalyti oksidus ir dezinfekuoti.

• Po traumos sumuštą vietą galima patepti homeopatiniu arnikos geliu. Taip pat gerai kraujosruvas bei patinimą gydo tepalai, kurių sudėtyje yra heparino.

• Jei antrą dieną po sumušimo matosi mėlynė, gausiai ištepkite ją ir aplinkui 5 proc. jodo tirpalu.

• Puikiai gydo sumuštas ar sutrenktas vietas šviežių juodųjų ridikų sulčių pavilgai Reikia sultyse pamirkyti servetėlę ir uždėti ant sumušimo srities. Tokie pavilgai daromi 4-5 kartus po 40-60 minučių kasdien.

• Sumaišykite po stiklinę acto ir degtinės, įdėkite vieną arbatinį šaukštelį druskos, suvilgykite šiame skystyje tamponą ir dėkite prie sumuštos vietos, kaskart drėkindami kompresą, kai tik jis ims džiūti.

• Gerai gelbsti nuo susitrenkimo, odos įdrėskimo ar net žaizdų medetkų (
Calendula officinalis) antpilas. Galima naudoti antpilą iš vaistinės, o galima ir pasigaminti ją pačiam. 20 g medetkų žiedynų, užpiltų 100 ml 70 laipsnių spirito, laikyti 2 savaites, perkošti ir naudoti kaip pavilgus ar kompresus.

• Jei ant odos yra kraujosruvos patepkite ją košele iš sojos miltų.

• Po sumušimo, pabrinkus sąnariams ir atsiradus patinimams, tinka barkūno žolės užpilas. 2 arbat. šaukštelius sausos žolės, užpiltos viena stikline verdančio vandens, palaikyti pusę valandos, perkošti ir daryti kompresus.

• Šviežios svogūno sultys ar košelė, sumaišyta su cukrumi,– geras kompresas, ypač susimušus kelį.

• Prie seniau sumuštos vietos naudinga pridėti bulvės gabalėlius, šviežius kopūsto lapus, ar virtų ir sutrintų baltųjų pupelių, ant viršaus apvyniojus medvilniniu audiniu. Toks kompresas tinka nakčiai.

• Ant patinimo,
atsiradusio sumuštoje vietoje, galima pridėti košelę iš trintų burokėlių, o jei patinimas sukietėjo – stiprios juodos arbatos pavilgus.

• Smulkiai supjaustykite dvi česnako galvutes, užpilkite puse litro 6 proc. acto, palaikykite parą. Gautu mišiniu įtrinkite sumušimo vietas.

• Kad greičiau atslūgtų sukietėjęs patinimas, reikia sumaltus linų sėmenis supilti į du medžiaginius maišeliu
s, ir paeiliui merkiant juos į verdantį vandenį, šiek tiek atvėsintus, dėti prie skaudančios vietos.

• Sutrenki
mus tinka gydyti, pridėjus prie pažeistos vietos duonos minkštimą, suvilgytą karštame piene, jei skauda sąnarius padės 6 proc. mumijo vandens tirpalas.

Per savaitę ar kie
k ilgiau visi simptomai turėtų išnykti – kraujosruvos rezorbuojasi, skausmas praeina, atsistato judėjimo funkcija.
Jei per 10 dienų kraujosruvos neišnyksta (dažniausiai tai būna tokios, kurios turi apibrėžtas ribas), geriausia kreiptis į gydytoją.
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (17)

Asta 2017-07-01 15:19

Mano 5 men kudikis gulejo ant lovos,pribego sunus ir netycia besilengdamas sutrenke mazyles galva su savo galva.mazyle paverke labai trumpai,kol ant ranku paemiau.ir lyg niekur nieko.po poros val isoko guzas ant virsugalvio,prie pat maumenelio.bet ji buvo kaip visad,zaide,juokes.ryte vel lyg niekur nieko,tik guzas dar yra.ar vertetu nerimauti,nes daktarai nedirba

Alma 2016-08-17 23:58

Sveiki, prieš metus labai susimušiau koją, prieš porą savaičių pradėjau jausti toje vietoje maudimą, pasirodė labai keista. Dabar netgi atsirado patinimas ir lyg formuotųsi guzas. Kaip toliau elgtis, nes labai neramu. Į kokius specialistus kreiptis?

Mantas 2015-04-08 15:55

sveiki., per velykas susimusiau ranka i duris stipriai, buvau padaugines nebuvo tokio didelio skausmo kai pabudau ranka buvo visa istinus ir tebera. naudojau difene purskiama biski skausmas sumazejo bet istinimas nemazeja ir delne atsirado siokia tokia melyne. nedidele, gal yra kokiu namu budu kaip nuimti istinima.