Kokios būna galvos traumos?

Teksto dydis:

Kokios būna galvos traumos?

Galvos trauma yra bendrinis terminas, naudojamas apibūdinti įvairios kilmės galvos traumoms bei smegenų pažeidimams. Pagrindinės galvos traumų priežastys yra įvairių struktūrų kaukolės lūžiai ir pažeidimai. Linijinius kaukolės lūžius dažnai sukelia bendri veiksniai, tokie kaip griuvimas, nelaimingi atsitikimai ar autoįvykiai. Apskritai, tokie kaukolės pažeidimai nedaro rimtos žalos, jei nėra smegenų pažeidimų.
 
Depresinius kaukolės pažeidimus dažniausiai sukelia įvairūs sužalojimai bukais, tačiau sunkiais daiktais, pvz. akmeniu, sunkiu kamuoliu ar kt. Tokio pobūdžio sužalojimai gali įlenkti kaukolės dalį. Jei kaukolės įlenkimas gilesnis, dažnai prireikia operacijos, kad pakelti sužalotą kaukolės dalį ir patikrinti ar nepadaryta žala smegenims. Minimalus kaukolės dalies įlinkimas yra mažesnis nei kaukolės kaulo storis.
 
Pamatinės kaukolės kaulų lūžiai, paveikti bukų daiktų ir didesnės jėgos, gali sukelti rimtesnių pažeidimų. Pamatinės kaukolės kaulų lūžiai paprastai prisijungia prie sinusų ertmių. Šis ryšys gali įtakoti skysčių ar oro susikaupimą kaukolės viduje ir sukelti infekciją.
 
Subduralinė hematoma – kraujavimas tarp smegenų audinio ir kaukolės dangalo. Subduralinė hematoma gali būti ūminė, kuri kyla iškart po traumos arba lėtinė, kai kaupiasi lėtai po traumų. Lėtinė hematoma dažniausiai susidaro vyresnio amžiaus žmonėms, kurių venos trapios ir išsitempusios, todėl lengviau pradeda kraujuoti po traumų.
 
Galvos traumų tipai gali skirtis savo požymiais ir simptomais
 
Nedidelės galvos traumos, pažeidimai bukais daiktais gali sukelti mieguistumą, trumpą sąmonės netekimą. Iškart po pažeidimo, žmogui ima skaudėti galvą, liejasi vaizdas akyse, galimas pykinimas ir vėmimas. Ilgalaikiai tokių traumų simptomai gali būti nemiga, dirglumas, nesugebėjimas susikaupti, jautrumas šviesai, garsui. Šie simptomai, po tokio pobūdžio traumų gali tęstis ilgą laiką.
Sunkūs, su didele jėga bukų daiktų smūgiai į kaukolės sritį gali sukelti sąmonės netekimą nuo kelių minučių iki kelių dienų ar ilgiau. Stiprūs smūgiai gali sukelti priepuolius, traukulius, paralyžių ar net mirtį. Ilgalaikės tokių traumų pasekmės gali būti nesugebėjimas koncentruoti dėmesio, kalbėjimo ir vaikščiojimo sutrikimai.
 
Kaukolės lūžiai
 
Jeigu žmogui, patyrusiam galvos traumą, pasirodo kraujingos ar skaidrios išskyros iš nosies ar ausies galima įtarti kaukolės lūžį. Dar vienas požymis, jog galimas kaukolės kaulo pažeidimas yra apvalūs pamėlynavę ratilai po akimis.
 
Kaip elgtis galvos traumos atveju?
 
Jei sužalotą žmogų pykina, svaigsta galva, apima mieguistumas – tai pirmas ženklas, kad reikia kviesti greitąją medicinos pagalbą arba skubiai nugabenti sužeistąjį automobiliu.
Esant sunkiai galvos traumai ar kritimui iš aukštai ant kieto paviršiaus, žmogų ištinka minutės ar ilgiau trunkantis sąmonės netekimas, silpnumas, vėmimas, stiprus galvos ar kaklo skausmas. Šiuo atveju negalima sužeistojo kelti nuo žemės. Jeigu sužeistasis asmuo vemia, atsargiai pasukite jį visu kūnu į savo pusę, nepasukdami galvos.
 
Ar leisti nukentėjusiam užmigti?
 
Daugelis žmonių klaidingai mano, kad svarbu išlaikyti sužalotąjį budriu, kai jis susitrenkia galvą. Vaikai dažnai emocingiau reaguoja net ir į nesunkias traumas, išsigąsta, daugiau verkia, bet kai juos ketini vežti į ligoninę gali nusiraminti. Jie išeikvoja daug fizinės ir emocinės energijos, todėl nuslūgus situacijai gali apimti mieguistumas.
Nėra ko bijoti, jei susižeidęs trumpam užsnūs. Atvykę medikai ramiau susikalbės su nukentėjusiuoju, jei jis bus nusiraminęs ir nepanikuos, tai padės lengviau įvertinti situaciją.
Jeigu asmuo, kuris po traumos jautėsi normaliai, praėjus kuriam laikui užmigo ir jį sunku pažadinti būtina skubiai kreiptis į medikus.
 
Pirmoji pagalba (Plačiau)
Esant bet kokiai galvos traumai – pirmiausia kreipkitės į medikus.
 
Kraujavimas ir nedidelės žaizdos galvos srityje, guzai ir mėlynės. Sumažinti jų dydį padės ledas iškart po traumos. Nedėkite ledo tiesiai ant odos, suviniokite jį į vandeniui atsparų maišelį ir tik tuomet dėkite ant žaizdos. Ledas ant žaizdos turėtų būti laikomas ne ilgiau 20-30 min. kas  2-3val. pagal poreikį.
 
Suteikiant pirmąją pagalbą namuose, svarbu kraujavimo stabdymas. Kraujavimo stiprumas priklauso nuo to, kokios kraujagyslės pažeistos ir kaip stipriai. Esant galvos ar veido žaizdai, svarbiausia aprišti švariu ir sausu tvarsčiu, jei yra galimybė steriliu. Stipriai kraujuojančią žaizdą reikėtų aprišti spaudžiamuoju tvarsčiu. Žaizdų namų salygomis neplaukite ir netepkite kol neatvyks būtinoji medicinos pagalba.
 
Esant sunkesnei traumai galimas arterinis kraujavimas. Jei yra arterinis kraujavimas, kraujas šviesiai raudonos spalvos ir bėga pulsuodamas – pirmąją pagalbą būtina suteikti labia greitai. Tokią žaizdą tvarstykite didesniu tvarsčiu ir suspauskite taip, kad aplink žaizdą nebūtų apčiuopiamas pulsavimas.
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (6)

Order for a blank ATM card now: +393512615163 2022-06-28 00:12


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.

Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Nery 2020-01-29 23:05

Sveiki. Ar gali būti galvos sutrenkimas jei vaikas tik truputį paverkė ir niekur nesimato mėlynės, bet vaikas tapo labiau jautresnis ir neramesnis?

kalpana S 2019-10-15 14:36

Useful information. Head injury is very harmful to our <a href="http://www.springdaleclinic.com/">mental health</a>. Here I observed different types of head injuries with their signs and symptoms. Also you have discussed some instructions on how to handle this head injury. Thanks for sharing.