Galvos trauma

Teksto dydis:

Galvos trauma

2011-11-01 00:00

Šalia kažkas patyrė galvos traumą? Kaip elgtis teisingai ir kokių klaidų nedaryti, kad nepakenktumėt?
 
Visų pirma, būtina išsiaiškinti aplinkybes, kaip trauma buvo patirta, apklausiant patį nukentėjusį (jei jis turi sąmonę) arba kitus įvykio liudininkus. Tolimesni veiksmai turėtų būti tokie:
  1. Nukentėjusį reikia paguldyti horizontaliai, prasekti apykaklę, atlaisvinti diržą, įvertinti jo būklės sunkumą, patikrinti pulsą, kvėpavimo dažnumą.
  2. Rodomuoju pirštu, apvyniotu drėgnu bintu, marle, išvalyti iš viršutinių kvėpavimo takų kraują, seiles,  pašalinti  svetimkūnius, lūžusius dantis, protezus.
  3. Atlikti dirbtinį kvėpavimą „iš burnos į burną” arba „iš burnos į nosį”. Jei iš galvos žaizdų gausiai teka kraujas būtina sustabdyti kraujavimą, prispaudžiant kraujuojančią kraujagyslę 8 –10 minučių, uždėti minkštą tvarstį, iškviesti „greitąją” nukentėjusio transportavimui į ligoninę.
  4. Jei yra pažeistos akys, ant jų dedamas sterilus raištis (galima panaudoti švarių ir išlygintų rankšluosčių ar marškinių audinį). Praplauti pažeistų akių nereikia. Išskyrus, akių nudegimus cheminėmis medžiagomis, tada akis reikia gausiai praplauti vandeniu.
  5. Jei kraujuoja iš ausies, reikia uždengti ausies angą gabalėliu vatos, binto ar marlės (nekiškite tompono giliai – gali patekti infekcija). Lūžus nosies kaulams nukentėjusis guldomas šiek tiek pakelta galva, prie viršunosies prideda pūslė su ledu arba ledo gabalėliai, sudėti į plastiko paketą. Lūžus nosies kaulams visada gausiai kraujuoja. Reikia į nosį įkišti marlės ar binto juosteles, suvilgytas 3 proc. vandenilio peroksido tirpale arba vazelinu ar kitu aliejumi. Jei nukentėjusis turi sąmonę, reikia paprašyti jo, kad kraują išspjautų, o ne rytų, nes gali pradėti pykinti.
  6. Lūžus apatiniam žandikauliui beveik visada įtrūksta burnos gleivinė. Rekomenduojama skalauti burną silpnu kalio permanganato tirpalu. Valgyti nieko negalima, kol nukentėjęs nepateks į stacionaraus gydymo įstaigą.
  7. Smulkūs odos įdrėskimai, paviršinės veido žaizdos valomi spirituotu jodo arba briliantinės žalumos tirpalu. Galima panaudoti sterilias servetelės iš individualaus tvarstymo rinkinio ir veidą apibintuoti.
  8. Nukentėjusį su bendra kaukuolės ir smegenų traumą reikia transportuoti ant kietų neštuvų, lenta užfiksavus galvą ir kaklą, po jais padėjus pripučiamą ratą ar velenėlį. Galva turi būti pakreipta į šoną, kad nukentėjęs neužspringtų.
 
Ko daryti negalima: šalinti kaulų atlaužų, svetimkūnių iš žaidų, atitaisyti išnirimų ir lūžių, kišti tomponų giliai į ausis, palikti blogai ar nepakankamai išvalytus viršutinius kvėpavimo takus.

 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (4)

galva 2010-12-15 19:01

Įvykis Raseinuose Ketvirtadienį... Aš ėjau po parapijos namų į bažnyčią, po bažnyčios kažkur ėjau, bet nieko nieko neatsimenu, nes neturėjau sąmonės išvis. Raseinių ligoninėje buvau jau 18:15h, tik išleido po 21h. Trečiadienį šuo kaukė naktį, o krikšto tėvelis sapnavo... Ligonėje buvau apie tris valandas. Sakė Greitoji pagalba darbuotojai, kad atėjau viena, bet nesąmonė - turbut kažkas atvežė mane... Naktį praleidau namuose, o ant rytojaus ėjau galvą šviestis į ligoninę, ir greitoji pagalba vežė mane į GALVOS, SMEGENŲ TRAUMOS SKYRIŲ, gulėjau keturias dienas. Laidė lašalines, ampoles, ir davė tabelečių... Baisus įvykis. Pradėjo už mane melstis visi, kad likčiau gyva. Kakle nešioju įtvarą. Kaune persionalas labai labai geri žmonės, dirba. Aš dabar namuose gydaus, galvoj yra mažas kraujo krišiuliukas. Aš net nepaėjau, vežiojo mane invalidu vežimėlyje. Buvo šalta labai. GALVA sutrenkta labai, ir kaklas biški sutrenktas.