Dar kartą apie maisto papildus

Teksto dydis:

Dar kartą apie maisto papildus

2014-09-18 09:00

Gydytoja dietologė, dr. Edita Gavelienė

Maisto papildai neišsprendžia rimtų sveikatos problemų, negydo. Jų paskirtis – papildyti mitybą. Ar reikia vartoti papildus? Apie tai, nemažai kalbėta ir rašyta. Labai svarbu atsirinkti, ko būtent konkrečiu atveju reiktų ir ar pasirinktas papildas gali atitikti jūsų lūkesčius. Į maisto papildus kaip ir į mitybą visumoje vertėtų žiūrėti itin rimtai. Visi žinome posakius: „kaip maitiniesi taip ir atrodai“ bei „ką valgai, tuo ir esi“. Dėl daugybės veiksnių, ypač dėl itin greito šiuolaikinio gyvenimo ritmo daugelio žmonių mityba yra nevisavertė. Jau daugelį metų pagrindinis maisto pasirinkimo kriterijus Lietuvoje – maisto produktų kaina (A.Barzda, R.Stukas, R.Bartkevičiūtė, J.Abaravičius). Pagal kainą  maistą renkasi 55,6% Lietuvos vyrų ir 52,7% moterų. Sveikatos gerinimo tikslu (ligų profilaktikai) maistą renkasi tik 5% Lietuvos gyventojų. Yra ir teigiamų tendencijų. Nors šviežių vaisių ir daržovių Lietuvos gyventojai vartoja nepakankamai, tačiau šių produktų vartojimo kiekis auga. Tą patvirtina Kauno mokslininkų kartu su Suomijos, Estijos ir Latvijos mokslininkais tarptautinio suaugusių žmonių gyvensenos tyrimo FINBALT HEALTH MONITOR, atliekamo nuo 1994 m., duomenys. 1996 m. bent 3 dienas per savaitę šviežių daržovių valgė 18% vyrų ir 25% moterų, o 2008 m. – 63% vyrų ir 68% moterų. Tokios nevisavertės mitybos fone, derėtų pamąstyti apie maisto papildus.

Lietuvos rinkoje maisto papildų pasirinkimas yra pakankamai didelis. Tenka konstatuoti, kad visų jų sudėtis, koreguojant mitybą tam tikrai problemai esant, yra labai panaši, o kartais – net identiška. Žmogus „paskęsta“ gausybės prekių ženklų pasiūloje, dažniausiai pasiduodama spalvingos pakuotės ar mažos kainos vilionėms. Paklauskite savęs: ar atidžiai perskaitote maisto papildų sudėtį, ar vien aklai paklūstate reklaminių akcijų šauksmui? Nors Lietuvoje maisto papildų, lyginant su JAV, Vakarų Europa ir Japonija yra suvartojama mažiau, tačiau negalima vartoti bet ko ir bet kaip.

Kaip profesionali gydytoja dietologė visuomet atkreipiu dėmesį, kiek moksliškai pagrįsta maisto papildų sudėtis. Svarbūs faktoriai yra gamybos standartai bei kilmės šalis. Čia visi turime savo simpatijų ir antipatijų, tačiau jei maisto papildai gaminami, laikantis vaistų gamybos standartų, neabejotinas prioritetas skirtinas jiems. Esame Europos Sąjungos šalis, tad europiniai produktai yra puikiai ištirti ir atitinkamai – saugiausi.

Nuolat seku maisto papildų rinką. Analizuoju naujoves. Neseniai akis užkliuvo už belgiškų maisto papildų linijos Eubage. Jų sudėtyje be įprastų maisto papildams komponentų, papildančių mitybą, yra ir fermentinis kompleksas. Jį sudaro 5 skirtingi fermentai.  Tai – alfa-amilazė, bromelainas, papainas, fikainas ir celiulazė. Veikdami sinergistiškai jie pagerina naudingų medžiagų, esančių Eubage linijos produktuose, įsisavinimą. Šis inovatyvus sprendimas remiasi seniai įrodyta fermentų svarba žmogaus organizmo metabolizmui. Būtina pažymėti, kad koncepcija sukurta geriausių Belgijos mokslininkų, dirbančių medicinos ir biotechnologijų srityse. Eubage papildų privalumas yra ir tai, kad dauguma augalinių augalų ekstraktų, esančių preparatų sudėtyje yra standartizuoti, o patys papildai gaminami laikantis geros vaistų gamybos praktikos taisyklių reikalavimų.


Prof. dr. (HP) Rimantas Stukas

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto direktorius

Maisto papildais domiuosi nuo pat Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, kuomet į mūsų šalį pradėta įvežti iki tol daugeliui nematytų ir nežinomų maisto papildų. Teko atlikti daugelio maisto papildų ekspertizę, vertinti jų sudėtį ir galimą poveikį organizmui. Per šį gana netrumpą laiko tarpą vyko įvairūs pokyčiai maisto papildų rinkoje – vieni maisto papildai, nespėję pasirodyti, greitai dingdavo, kiti išlikdavo ilgiau, treti rimtai įsitvirtindavo Lietuvos rinkoje ilgam. Per šį laikotarpį vyko tam tikra maisto papildų „evoliucija“ – nuo paprastų vitaminų ir mineralinių medžiagų papildų iki sudėtingų daugiakomponenčių produktų, savo sudėtyje turinčių įvairių, ne tik mitybiniu, bet ir fiziologiniu poveikiu pasižyminčių komponentų. Tokie maisto papildai, kurių šiandien pasirinkimas yra didelis, geriau patenkina vis didėjančius vartotojų poreikius. Visų šių įvairių maisto papildų fone naujai pasirodžiusius Eubage linijos maisto papildus neabejotinai priskirčiau maisto papildų lyderių kategorijai. Jų sudėtyje esantis fermentinis 5 skirtingų fermentų kompleksas šiuos maisto papildus išskiria iš kitų maisto papildų. Jie pasižymi konkrečiu moksliškai pagrįstu mitybiniu ir fiziologiniu poveikiu. Manau, vartotojai greitai įsitikins jų efektyvumu ir patys teigiamai įvertins Eubage linijos maisto papildus.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-15 14:15


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.