Žiedadulkės greitai sugrįš, o su jomis - ir alergija žiedadulkėms

Teksto dydis:

Žiedadulkės greitai sugrįš, o su jomis - ir alergija žiedadulkėms

2012-02-13 06:35

Alergija žiedadulkėms – tai sezoninis alerginis rinitas arba rinokonjunktyvitas, kitaip vadinamas šienlige (nors šienas čia niekuo dėtas). Šiai ligai būdingi varginantys simptomai: čiaudulys, vandeningos nosies išskyros, nosies gleivinės užburkimas, nosies ir (arba) gomurio niežėjimas, akių junginės uždegimas (konjunktyvitas: būdingi požymiai – akių ašarojimas, paraudimas, niežėjimas). Sergantieji šia liga jaučia nuovargį. Visi šie simptomai gali labai sutrikdyti sveikatą (1).

Be to, sunki ligos forma pablogina įprastinę kasdieninę veiklą bei psichosocialinę gerovę (2). Per pastaruosius dešimtmečius sergamumas alerginiu rinitu labai padidėjo, ypač išsivysčiusiose šalyse. Šiandien ekspertai skaičiuoja, kad šia liga serga apie 500 milijonų žmonių visame pasaulyje ir apie 20-30% Europos gyventojų (1).

Kontaktas su žiedadulkėmis alergiškiems asmenims gali iššaukti alerginės astmos priepuolius arba simptomų pasunkėjimą. Nors nepažeistos žiedadulkės paprastai yra pernelyg didelės, kad patektų į plaučius, tyrimai rodo, jog žiedadulkių bioaerozoliai gali pasiekti net ir alveoles bei sukelti alerginės astmos priepuolius (1).

ORE KAŽKAS SKLANDO...

Dažniausi ore esantys alergenai, žiedadulkės, - tai smulkučiai, į miltelius panašūs grūdeliai, kuriuos išskiria žydintys augalai, perneša vėjas arba vabzdžiai. Žiedadulkės kryžmiškai apdulkina augalus. Ore esančios žiedadulkės gali patekti į žmogaus akis, nosį, plaučius ir ant odos bei sukelti alergines ligas.

Alergija žolių žiedadulkėmsPriklausomai nuo Jūsų gyvenamos vietos žiedadulkių sezonas gali prasidėti kovą ir tęstis iki vėlyvo rudens. Dažniausi alergenai yra žolių žiedadulkės, sukeliančios 52 proc. visų alerginio rinito atvejų (1), nors, žinoma, tai ne vieninteliai augalai, sukeliantys alergines ligas žiedadulkėms jautriems žmonėms. Žolės žydi nuo vėlyvo pavasario iki vasaros pradžios, o piktžolės – nuo vasaros antros pusės iki rudens (5). Gausiausiai į orą žiedadulkes išskiria pievų žolės: motiejukas, paprastoji šunažolė, kvapioji gardūnytė, svidrė, pievinė miglė. Piktžolių žiedadulkės, pavyzdžiui, pelyno, sukeliančios 27 proc. sezoninių alerginių rinitų – tai dar vienas svarbus alergijos žiedadulkėms šaltinis.

Alergija medžių žiedadulkėmsŽiedadulkių sezonas dažniausiai prasideda ankstyvą pavasarį - žydint medžiams. Alergines ligas dažniausiai sukelia beržo, juodalksnio, skroblo, lazdyno žiedadulkės.
Svarbu pastebėti, kad tik vienam augalui alergiškų pacientų yra labai nedaug. Didžioji dalis yra jautrūs keliems alergenams ir reaguoja į daugelį alergiją sukeliančių augalų ar maisto produktų, turinčių homologinių molekulių (alergijos maistui sindromas) (4).

ALERGIJA ŽIEDADULKĖMS IR JOS ĮTAKA PACIENTŲ GYVENIMO KOKYBEI

Priklausomai nuo sezoninio alerginio rinito ar rinokonjunktyvito simptomų sunkumo, alerginė liga gali būti lengvos, vidutinės ar sunkios eigos. 15-20 proc. Europos gyventojų serga sunkia alerginės ligos forma, kuri gali sutrikdyti įprastinę kasdieninę veiklą, miego kokybę, o tai sukelia nuovargį, kognityvinių funkcijų sutrikimą, mažėja darbingumas. Visa tai gali pabloginti psichosocialinę gerovę (2, 7). „Aš visuomet baiminuosi ateinančio vėlyvo pavasario, kadangi tai reiškia, jog turėsiu pakeisti savo gyvenseną prasidėjus žolių žiedadulkių sezonui“,- apgailestauja Lina (33 metų moteris, šiuo metu gyvenanti Vilniuje), nuo vaikystės kenčianti dėl alergijos žolių žiedadulkėms. „Aš labai greitai pavargstu, turiu atsisakyti atvirame ore vykstančių susitikimų su draugais, negaliu planuoti darbinių susitikimų. Jeigu nepavyksta jų išvengti, į susitikimą ateinu raudonomis akimis ir visą laiką čiaudau... Pastebiu, jog tai trikdo kiekvieną susitikimo dalyvį“,- priduria ji. 

Alergine liga sergantiems vaikams gali iškilti mokymosi problemų: rezultatai mokykloje akivaizdžiai pablogėja. Klinikinis tyrimas, kuriame tirta, ar šienligė neigiamai veikia egzaminų rezultatus, parodė, kad studentams, sergantiems alerginiu rinitu, kuriems egzaminų dieną šienligės simptomai buvo vertinami aukštesniu nei 2  balu (remiantis 10 balų Likert skale ), tikimybė, kad egzaminų rezultatai bus blogesni, padidėja du kartus, lyginant su nesergančiųjų egzaminų rezultatais (8). „Šie rezultatai yra labai reikšmingi, nes svarbiausieji egzaminai Lietuvoje vyksta vėlyvą pavasarį ir vasaros pradžioje, kai žiedadulkių kiekis ore gali būti didžiulis!“, - sako doc. E. Razgauskas. „Norėdami išvengti ar sumažinti žiedadulkių poveikį, sezoniniu alerginiu rinitu ar rinokonjunktyvitu sergantieji pacientai turi konsultuotis su gydytoju alergologu kuo anksčiau, nes veiksmingas gydymas turi būti pradėtas iki žydėjimo sezono pradžios.“

ALERGIJOS ŽIEDADULKĖMS GYDYMAS

Po to, kai alergologas atlieka tinkamus tyrimus ir nustato, kurio augalo ar augalų žiedadulkėms pacientas yra alergiškas, vienas iš svarbiausių dalykų gydant alerginę ligą – vengti kontakto su alergenu. Žinoma, sezono metu tikrai sunku visiškai pašalinti žiedadulkes iš patalpų ir neįmanoma išvengti kontakto su jomis atvirame ore. Vis dėlto kontaktą su jomis gali sumažinti kai kurios paprastos priemonės: buvimas patalpose iki popietės (jei tai įmanoma), uždaryti langai namuose ir automobilyje, prausimasis po dušu, grįžus iš lauko, akinių nuo saulės nešiojimas  ir t.t.
Be to, yra daug simptominio gydymo priemonių, kurios padeda sumažinti simptomus ir palengvina ligos kontrolę bei jos įtaką sveikatai. Vis dėlto farmakoterapija ne visada veiksminga pacientams, sergantiems sunkiomis alerginės ligos formomis, ir šių pacientų simptomus įveikti vaistais nuo alergijos dažniausiai būna labai sunku.

Alergenų specifinė imunoterapija (ASIT): kam ir kada?

Alergenų specifinė imunoterapija tinkama pacientams, sergantiems vidutinės ar sunkios eigos sezoniniu alerginiu rinitu ar rinokonjunktyvitu. Tai vienintelis žinomas gydymo metodas, įveikiantis ne tik alerginės ligos simptomus, bet ir jos atsiradimo priežastis.
PSO (Pasaulinė Sveikatos Organizacija) alergenų specifinę imunoterapiją rekomenduoja pacientams, sergantiems alerginiu rinitu ar rinokonjunktvitu, kai:

  •  simptominis gydymas neveiksmingas;
  •  simptominis gydymas sukelia nepageidaujamus šalutinius poveikius;
  •  ir/ar kai pacientui dėl tam tikrų priežasčių negalima skirti simptominio gydymo.

Be seniausiai pradėtos taikyti poodinės alergenų specifinės imunoterapijos, sergantiems vidutinės ar sunkios eigos sezoniniu alerginiu rinitu šiandien jau galima skirti poliežuvinę alergenų specifinę imunoterapiją lašeliais arba tabletėmis. Poliežuvinė alergenų specifinė imunoterapija ne tik veiksmingai sumažina simptomus, bet ir reikšmingai pagerina pacientų gyvenimo kokybę (9). Kad alergenų specifinė imunoterapija būtų veiksminga, pacientams, sergantiems sezoniniu alerginiu rinitu ar rinokonjunktyvitu, gydymą reikia pradėti gerokai prieš žiedadulkių, kurioms pacientas alergiškas, sezono pradžią.

Taigi, kaip tik dabar atėjo laikas sezoniniu alerginiu rinitu ar rinokonjunktyvitu sergantiems pacientams apsilankyti pas gydytoją alergologą!

APIE STALLERGENES

„Stallergenes“ – Europos biofarmacijos kompanija, kurianti alergenų specifinei imunoterapijai skirtus preparatus alerginėms kvėpavimo takų ligoms gydyti: vidutinės ir sunkios eigos sezoniniam alerginiam rinitui ar rinokonjunktyvitui; lengvos, vidutinės ir sunkios eigos nuolatiniam alerginiam rinitui ar rinokonjunktyvitui, taip pat lengvos ir vidutinės eigos nuolatinei alerginei astmai.
Būdama poliežuvinės alergenų specifinės imunoterapijos preparatų gamybos pradininku ir lyderiu, „Stallergenes“ kompanija beveik 20 proc. savo apyvartos skiria klinikiniams tyrimams ir plėtrai bei poliežuvinių tablečių kūrimui. 2010 m. „Stallergenes“ apyvarta siekė 216 milijonų eurų, o „Stallergenes“ preparatais buvo gydyta daugiau nei 500 000 pacientų.

Daugiau informacijos rasite: http://www.stallergenes.com
Jei turite klausimų, rašykite: [email protected]


Literatūra

1. Bauchau V, Durham SR. Prevalence and rate of diagnosis of allergic rhinitis in Europe. Eur Respir J. 2004 Nov; 24(5):758-64.
2. Kremer B. et al. Relationship between allergic rhinitis, disturbed cognitive functions and psychological well-being. Clin Exp Allergy 2002; 32:1310-15.
3. Baxi S. N. The Role of Allergen Exposure and Avoidance in Asthma. Adolesc Med State Art Rev. 2010 April; 21(1): 57.
4. Hauser et al. Allergy, Asthma & Clinical Immunology 2010, 6:1.
5. D’Amato G. et al. Allergenic pollen and pollen allergy in Europe. Allergy 2007: 62: 976–990.
6. White P. et al. Symptom control in patients with hay fever in UK general practice: how well are we doing and is there a need for allergen immunotherapy? Clinical and Experimental Allergy. 1998: 28: 266-270.
7. Santos C-B. et al. Allergic rhinitis and its effect on sleep, fatigue, and daytime somnolence, Ann Allergy Asthma Immunol. 2006; 97:579–587.
8. Walker S, Khan-Wasti S, Fletcher M, Cullinan P, Harris J, Sheikh A. Seasonal allergic rhinitis is associated with a detrimental effect on examination performance in United Kingdom teenagers: case–control study. J. Allergy Clin.Immunol. 120(2), 381–387 (2007).
9. Ciprandi G. et al. Sublingual Immunotherapy in Polysensitized Patients: Effect on Quality of Life. J Investig Allergol Clin Immunol 2010; Vol. 20(4): 274-279.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (7)

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-17 23:57


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-17 23:57


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-17 23:57


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.