Žaizdų gydymas

Teksto dydis:

Žaizdų gydymas

Atostogos gamtoje tik prasidėjo, o sūnus, nugriuvęs nuo dviračio, jau nusibrozdino kelius, dukra, raikydama duoną, įsipjovė pirštą, vyras su meškerykočiu įsitaisė mėlynę, o man, kol pasilenkusi darinėjau žuvį, taip nusvilo pečiai... Vaizdelis gal kiek ir perdėtas, bet nors viena situacija tikrai dažnas ne tik aktyvaus poilsio, bet ir kasdieninės buities palydovas. Ir visada mums knieti kuo greičiau patiems tos bėdos atsikratyti. Ir bėgti mėgautis gyvenimu toliau.
 
Tai ką daryti, kad tokios žaizdos užgytų greičiau? 
 
Visos žaizdos gyja daugmaž vienodai. Nežiūrint žaizdos kilmės, joms galioja tie patys gydymo ir tvarstymo principai. Nubrozdinimams, įsipjovimams, nudegimams ir pan. gydyti dažniausiai tinka tie patys tepalai ir tvarsčiai. Jei pažeistą vietą labai skauda, kyla temperatūra, reikia kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Tik jei žaizda nesukelia didesnio diskomforto, galima gydytis patiems. Paprastai, žaizda užgyja per tris savaites. Vaikams, paaugliams žaizdos sugyja greičiau. Vyresnio amžiaus žmonėms, ypač sergantiems gretutinėmis ligomis, pavyzdžiui: cukriniu diabetu, širdies nepakankamumu, žaizdos gyja lėčiau.
 
Tinkama pirmoji pagalba
 
Ištikus bėdai svarbiausia pirmoji pagalba. Netinkamai teikiant pirmąją pagalbą, blogai tvarstant, žaizdos gyja ilgiau, daugiau šlapiuoja ir skauda. Tokios žaizdos gali komplikuotis randu, infekcija, kartais netgi bendrine infekcija (kraujo užkrėtimu).
 
Todėl reikia elgtis taip:
Jei žaizda nedidelė ir kraujuoja negausiai, išplaukite ir dezinfekuokite ją, sustabdykite kraujavimą spausdami žaizdos kraštus 5 min.. Pirmąsias 24 valandas skausmą geriausiai sumažina šaltis.
Jei atsirado kraujosruva, sumuštą vietą reikia atšaldyti. Jei nusideginote – patartina šaldyti ne trumpiau kaip 10 min.
 
Dėmesio! Įvairių žaizdų atvejais pirmajai pagalbai nerekomenduojama naudoti spirito, jodo, briliantinės žalumos, įvairių putų. Vandenilio peroksidas žaizdą išplauna, bet jos nedezinfekuoja. Aukščiau išvardintos medžiagos lėtina žaizdos gijimą ir nuodija žaizdos audinius. Taip pat negalima ant žaizdos berti bet kokių miltelių, druskos (kad druska dezinfekuoja – netiesa), miltų, dėti kiaušinio baltymo. Tai nėra pirmosios pagalbos priemonės, jos gali sukelti skausmą, sutrikdyti gijimą ar net paskatinti infekciją.
Kraujavimui sustojus nuplaukite žaizdą ir nusausinkite jos kraštus. Nuplauti žaizdą galima tiesiog po tekančiu vandeniu.
Ant žaizdos užtepkite gijimą skatinantį hidrogelį, uždėkite tvarstį.
 
Kas tie hidrogeliai?
Anksčiau tepalus gamino iš riebalų, į kuriuos buvo įdedama vaistinės medžiagos. Tačiau maždaug prieš dešimt metų tokių tepalų atsisakyta. Nustatyta, kad jie dažnai net pablogina pažeistos odos būklę. Visi odos gijimo procesai vyksta tik esant drėgmei. Todėl reikia naudoti priemones, kurios skatina vandens apykaitą. Tokie yra vadinamieji hidrogeliai.
Pastaruoju metu atsirado priemonių, kurios ne tik atstoja tvarstį ir padeda organizmui išgydyti žaizdą, skatina kraujo pritekėjimą ir neleidžia patekti infekcijai. Įrodyta, kad jos labai pagreitina žaizdos gijimą bei padeda atkurti normalią odos būklę ir išvaizdą.
Jei nusprendėte, kad žaizda pavojinga, kreipkitės į gydytoją.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (6)

r 2019-01-28 10:11

Galima pabandyti tepti su levomekolio tepalu, jo yra rusiškų vaistų kioskeliuose.

Aldona 2019-01-14 17:06

Laba diena,krisdama stipriai susimusiau koja,buvo sutinusi ir kraujosruvos.Po 20 dienų atsidarė žaizda,raudonais kietais kraštais.po kurio laiko hirurgo buvo operuota,nustatyta Piogenine granuloma,su centre pūlinga akute.Gydoma tik Vysniavskio tepalų,Praėjus 10 dienų žaizda ir toliau negynė ,pulsuojantis.Patarkite ką daryti toliau.ACIU

VILNIETIS 2010-08-30 15:28

Geras dalykas. Dabar vyksta akcija www.mediteka.lt zymiai pigiau nei vaistinese.