Vienas donoras, palikdamas šį pasaulį, gali išgelbėti 7 žmonių gyvybes

Teksto dydis:

Vienas donoras, palikdamas šį pasaulį, gali išgelbėti 7 žmonių gyvybes

Kiekvienais metais spalio antrąjį šeštadienį minima Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena. Šia dieną siekiama paskatinti žmones sutikti būti donorais ir taip išgelbėti kitų gyvybes.
 
Žodis donoras kilęs iš lot. žodžio donare – dovanoti, dono – dovanoju. Donorystės idėja yra labai sena, tačiau tik praėjusiame šimtmetyje ji buvo pradėta įgyvendinti. Donorystės įdiegimui į klinikinę praktiką pasitarnavo daug naujų atradimų medicinoje: kraujo grupių atradimas ir kraujo konservavimas, imuninės sistemos vaidmens persodintų organų ir audinių atmetime įminimas, atmetimo reakcijas slopinančių medikamentų sukūrimas, smulkių  kraujagyslių susiuvimo technikos ištobulinimas ir daugelis kitų. 
  
Donoras – tai žmogus, kuris dovanoja savo audinius, ląsteles ar organus kitam žmogui. Dažniausiai, išgirdę žodį „donoras“, žmonės pagalvoja apie kraujo donorystę. Tačiau yra ne tik kraujo, bet ir organų ir audinių donorystė. Kraują žmonės per savo gyvenimą dovanoti gali daug kartų, taip išgelbėdami ne vieną gyvybę. Tačiau yra ir kitokie donorai – organų ir audinių donorai. kurie jau po savo mirties gali dovanoti gyvenimą sunkiai sergantiems ligoniams, kuriems reikalinga organo transplantacija.
Tiesa, yra viena išimtis, kai organą gali dovanoti gyvas žmogus – sergančiam artimam žmogui (vaikui, broliui, seseriai, vyrui, žmonai) galima dovanoti inkstą arba dalį kepenų, kadangi žmogus ir su vienu inkstu gali normaliai ir pilnavertiškai gyventi, o kepenys atsistato.
Recipientas – tai žmogus, kuriam reikalinga organo ar audinio transplantacija. Yra gyvybiškai svarbūs organai, kurių transplantacija ne tik pagerina recipientų gyvenimo kokybę, bet visų pirma gelbėja gyvybę (širdis, inkstai (2), kepenys, plaučiai, kasa, plonosios žarnos). Taip pat gyvybiškai svarbi yra kaulų čiulpų transplantacija (atliekama tik iš gyvo donoro). Ragenos nėra gyvybiškai svarbus audinys, tačiau žmogui grąžintas regėjimas yra stebuklas, kurį gali dovanoti žmogaus meilė žmogui.
 
Kiekvienas žmogus, norintis tapti donoru, turi užpildyti Donoro kortelę. Pasirašyti sutikimą galima bet kurioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (poliklinikoje, ligoninėje ir kt.) arba šeimos gydytojo kabinete.
Nemažai žmonių atsisako būti donorais dėl įvairių baimių – kad kažkas gali būti suinteresuotas nužudyti dėl organų, kad tai prieštarauja religijai. Iš tiesų tokios baimės nepagrįstos. Informacija apie Donoro kortelės savininkus saugoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytais asmens duomenų apsaugos reikalavimais. Informacija apie Donoro kortelės savininką gali būti suteikiama tik jam pačiam arba gydytojui po Donoro kortelės savininko mirties.
Katalikų bažnyčia pritaria neatlygintinam mirusio žmogaus audinių ir organų dovanojimui kitam žmogui, kurį transplantacija gali išgelbėti nuo mirties. Katalikų nuomone, organų donorystė yra broliškos meilės auka. Transplantacija etiškai ir morališkai yra priimtina Vatikanui. Organų donorystei pritaria ir daugybė kitų religijų – musulmonų, indų, graikų ortodoksų.
Organų donorystė Lietuvoje yra savanoriška ir neatlygintina, t.y., tuo neuždarbiaujama, o savo noru siekiama suteikti kitam žmogui galimybę išgyventi.
 
Himnas DONORYSTEI
(Robertas N. TESTAS, vertė poetas A. Danielius)
 
Kad prisimintų mane,
atiduok mano regėjimą žmogui, kuris nė karto nematė patekančios saulės,
kūdikio veido ar moters meilės žvilgsnio.
Atiduok mano širdį tam, kurio širdis tebuvo nesibaigiančių skausmų šaltinis.
Atiduok mano kraują šešiolikmečiui, ištrauktam iš sudaužytos mašinos,
kad jis išvystų žaidžiančius savo vaikaičius.
Atiduok mano inkstus tam, kurs priklauso nuo mašinos,
padedančios jam išgyventi dar vieną savaitę.
Pasiimk mano kaulus, kiekvieną kūno raumenį, skaidulą, nervą
ir padėk žengti žingsnį suluošintam vaikui.
Ištirk mano smegenų kerteles.
Jei reikia, paimk mano ląsteles ir išaugink jas taip,
kad vieną dieną nebylys berniukas sušuktų, išgirdęs plazdant šikšnosparnį, 
o kurčia mergaitė išgirstų lietų, barbenantį į jos langą.
Sudegink tai, kas liks iš manęs, o pelenus išbarstyk pavėjui, kad geriau augtų gėlės.
Jei privalai ką nors palaidoti, tebūnie tai mano ydos, mano silpnybės 
ir visi išankstiniai nusistatymai prieš kitus žmones.
Atiduok mano nuodėmes velniui.
Atiduok mano sielą Dievui.
Jei kartais norėtum prisiminti mane, padaryk gerą darbą ar tarki žodį žmogui,
kuriam esi reikalingas.
Jei padarysi, ko tavęs prašau, aš gyvensiu amžinai.
 
Sveikas.lt pritaria organų donorystei  

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (23)

Benson Kumar 2024-04-23 23:10

MUMS SKUBIAI REIKIA INKSTŲ DONOTORIŲ, SUMA 800 000 EUR] SUSISIEKITE DABAR DĖL DAUGIAU INFORMACIJOS. Siųskite mums el. laišką [email protected]} Dr. Vikram Kumar, IŠ JASLOK HOSPITAL INDIA. ESU ORGANŲ CHIRURGIJOS SPECIALISTAS ir padarysiu
pirkti ir parduoti. BET KOKŲ TIPŲ 0F ORGANŲ TRANSPLANTAS Mums reikia jūsų skubaus atsakymo.

dr james eric 2022-11-15 18:49

Do you need a loan at 3% to pay your bills or start up a business of your own? If yes ,contact US with this following details... (1)Full Name (2)Loan Amount Needed (3)Duration (4)Country (5)Phone numbers Email: [email protected] WhatsApp +918929509036 Best Regards,

DR MALATHI 2022-11-01 13:16

DĖMESIO!!!

WhatsAp +971545539609.
paštas: drmalathi91@gmail
Telegrama: +971545539609

Sveiki atvykę į MANIPAL HOSPITAL – inkstų persodinimo namus. Jei turite bėdų, ar jums reikia pinigų, kad galėtumėte sumokėti didelę skolą? Kaip surinkti pinigų skubiems poreikiams? Palaukite, kodėl nepagalvojus parduoti inksto už labai gerą kainą (400 000 USD), pirmasis sumokamas prieš operaciją, nes kyla abejonių dėl tikrojo donoro, aš esu daktaras Malathi iš MANIPAL HOSPITAL India. Mes esame kiekviename pasaulio kampelyje. JAV, Malaizija, Japonija, Kinija, Graikija, Turkija, Nigerija, Australija, Argentina, Brazilija, Jungtinė Karalystė, Gana ir kt. PASTABA: - Donoras turi būti kliniškai sveikas. * Norint paaukoti organus, reikia turėti B+ ir O+ grupes. * Donoro kūno svoris ne mažesnis kaip 35. * Donoras neturi rūkyti ir nevartoti alkoholio. Galite susisiekti su mumis 24 valandas ir mes jus aptarnausime geriau, maloniai prašome susisiekti su mumis per

WhatsAp +971545539609.
paštas: [email protected]
Telegrama: +971545539609