Vėmimas krauju

Teksto dydis:

Vėmimas krauju

Kraujavimas iš virškinamojo trakto – tai kraujavimas iš pažeistų virškinamojo trakto vietų – burnos, ryklės, stemplės, skrandžio, žarnų. Hematemezė – terminas, taikomas aprašyti vėmimą krauju. Vėmimas krauju atsiranda neužilgo po to, kai prasideda profuzinis kraujavimas. Tai ūmi būklė, reikalaujanti neatidėliotinos hospitalizacijos, nes ligonis gali nukraujuoti, įvykti hemoraginis šokas ir mirtis. Vėmimo krauju priežastys gali būti: opaligė, kepenų cirozė, uždegiminės virškinamojo trakto ligos, ezofagitas, gastroezofaginio refliukso ligos, gastritas. Kraujuoti iš virškinamojo trakto galima dėl žarnų polipo, polipozės, vėžio, traumų (kiauryminiai sužalojimai, buki sumušimai).
Nereikia pamiršti, kad kraujuojant iš nosies ar faringinės hemangiomos, kraujas yra nuryjamas ir gali būti išvemiamas. Tokiais atvejais gali būti klaidingai diagnozuotas kraujavimas iš virškinamojo trakto.
 
Požymiai
Kraujavimas iš viršutinės virškinamojo trakto dalies – pykinimas, rėmuo, vėmimas šviežiu, šviesiu krauju ar „kavos tirščiais“, kraujo krešuliais, silpnumas, skausmas viršutinėje pilvo dalyje, po kairiu šonkaulių lanku, maudimas už krūtinkaulio, nerimas, galvos svaigimas ir skausmai, žemas kraujospūdis, gali pakilti temperatūra.
Beveik pusė visų kraujavimų viršutinėje virškinamojo trakto dalyje vyksta dėl opaligės, kuri komplikuojasi į kraujavimą. Dalis šių kraujavimų yra labai pavojingi, nes atsinaujina. Kita didelė kraujavimo priežasčių grupė – erozijos skrandyje, dvylikapirštėje žarnoje, stemplėje. Tačiau pavojingiausi ir dižiausią mirštamumo rodiklį turi kraujavimai iš varikozinių stemplės bei skrandžio dugno mazgų.
Išvemto kraujo saplva prikauso nuo kraujavimo intensyvumo bei skrandžio sulčių sekrecijos ir rūgštingumo. Druskos rūgšties įtakoje (paveikus kraują rūgščiu skrandžio turiniu) susidaro hematinas ir kraujas įgauna kavos tirščių pobūdį. Tai rodo, kad kraujas ilgesnį laiką išbuvo skrandyje. Esant tamsiai vyšninei turinio spalvai, reiškia, kad kraujavimas labai intensyvus. Vėmimas tamsiai mėlynais, violetinio atspalvio krešuliais, su skysto kraujo priemaiša būdingas kraujavimui iš varikozinių stemplės mazgų. Esant skaisčiai raudonam kraujui, reikia įtarti kraujavimą iš stemplės arba labai masyvų kraujavimą iš skrandžio. Hematemezę reikėtų skirti nuo kraujavimo iš kvėpavimo takų ir plaučių, kai ligonis atkosti putoto, šviesaus, purpurinio, skysto ar sukrešėjusio, su oro burbuliukais kraujo.
Hematemezė yra grėsmingas požymis, reikalaujantis neatidėliotinai išsiaiškinti kraujavimo vietą, įvertinti prarasto kraujo kiekį ir grėsmę ligonio būklei ir neatidėliojant pradėti gydymą.
Kitas kraujavimo į viršutinę trakto dalį simptomas – juodos, deguto išvaizdos, blizgančios ir lipnios, specifinės dvokiančios išmatos – melena.
Priklausomai nuo kraujavimo šaltinio lokalizacijos, išmatos atrodo skirtingai. Kuo žemiau yra kraujavimo šaltinis, tuo daugiau šviežio kraujo būna išmatose ir tuo labiau paviršiuje jis yra randamas. Tamsiai bordo arba raudonai rudos spalvos išmatos būdingos kraujuojant iš kylančiosios storosios žarnos dalies. Ryškiai raudonos arba vyšninės–avietinės spalvos išmatos, kartais su gleivių priemaiša, būdingos kraujuojant iš nusileidžiančiosios storosios žarnos dalies. Ryškiai raudono kraujo juostelės ant išmatų paviršiaus arba kraujas iš tiesiosios žarnos, nepriklausomai nuo išmatų, rodo kraujavimą iš apatinės storosios žarnos dalies, hemoroidinių mazgų, rektalinių fistulių, neoplazminių opų. Jeigu kraujavimo metu yra viduriavimas, tada išmatos, nepriklausomai nuo kraujavimo židinio, būna ryškiai raudonos.
 
Pirmoji pagalba
1. Skubiai iškviesti greitąją medicinos pagalbą.
2. Duoti gerti šaltų skysčių (esant gausiam kraujavimui pirmiausiai reikia atstatyti netektą skysčių kiekį).
3. Esant kraujospūdžio kritimui atlikti kraujo centralizaciją (kad kraujo gautų gyvybiškai svarbūs organai – smegenys, plaučiai, širdis, pvz. – pakelti kojas).
4. Stebėti arterinį kraujospūdį. Esant reikalui – gaivinti (netekus kraujo sumažėja eritrocitų ir jie nespėja užtikrinti reikiamo deguonies kiekio, todėl gali trūkti oro, sustoti širdies darbas).

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (6)

Order for a blank ATM card now: +393512615163 2022-06-27 23:59


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.

Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Asia 2019-11-26 09:22

Laba diena mano šuniukas vidurioja ir vemia krauju,kek kasnos veterinaras

opapa 2018-04-02 21:53

o ka reiskia jai po geru svenciu gerem degtine valgem . vemiau su krauju?