
Pastarųjų dienų informacija apie Ebola viruso protrūkį sukėlė nerimą daugelyje pasaulyje šalių. Nors ši liga užregistruota tik Afrikoje, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė Vakarų Afrikoje siaučiančią Ebola viruso epidemiją tarptautine ekstremalia visuomenės sveikatai situacija. Apie šio viruso grėsmę sveikatai ir pavojų gyvybei kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro, įsikūrusio V.Grybo gatvėje, Vilniuje, infekcinių ligų gydytoja Julija Petrina.
Pirmieji Ebola viruso atvejai buvo registruoti 1976 m. Afrikoje. Virusas buvo pavadintas upės, tekančios per dabartinės Kongo Demokratinės Respublikos teritoriją, vardu. Tuomet mirė net du trečdaliai juo užsikrėtusių žmonių. Šiuo metu virusas yra išplitęs Gvinėjos, Siera Leonės ir Liberijos teritorijoje. Ramina tai, kad iki šiol kituose žemynuose mirtį sėjantis virusas nebuvo registruotas. PSO duomenimis, pastarojo Ebola viruso protrūkio metu, mirtingumas siekia 55 proc. Ankstesnių šio viruso protrūkių mirtingumas siekė 40-90 proc.
Ar virusas gali pasiekti Lietuvą?
Pasak infektologės, tiesioginių skrydžių iš Afrikos miestų, kuriuose siaučia Ebolos virusas, į Lietuvą nėra, todėl pavojaus, kad virusas pasiektų mūsų šalį, praktiškai nėra. „Užsikrėtus, simptomai vystosi pakankamai greitai – vidutiniškai per dešimt dienų – todėl, tarkime, keliaujančiam iš Afrikos, keičiant oro uostus bei persėdant į kitus lėktuvus, yra kone šimtaprocentinė tikimybė, kad ligos simptomai bus aptikti iki atvykstant į Lietuvą“, – sako gydytoja. Manoma, kad viruso plitimo rizika per keleivių bagažą yra labai maža. Šiuo metu paveiktose šalyse vykdomas keleivių patikrinimas, siekiant užkirsti kelią karščiuojantiems asmenims patekti į lėktuvą. Jei ligonis būtų aptiktas lėktuve, apie jo bagažą turi būti informuotos antžeminės tikslinio oro uosto tarnybos tam, kad darbuotojai tinkamai naudotų asmenines apsaugos priemones, pvz., pirštines. Atvykusiems iš paveiktų šalių keliautojams, neturintiems Ebola karštligei būdingų požymių, karantinas ar izoliavimas netaikomas.
Juolab kad ir Europoje šis virusas dar nėra registruotas. Tiesa, iš piligriminės kelionės Liberijoje į Ispaniją grįžo Ebolos virusu užsikrėtęs 75-erių misionierius dvasininkas. Jis buvo gydomas eksperimentiniais vaistais "ZMapp", tačiau jo gyvybės išsaugoti nepavyko.
Ramina tai, jog PSO yra parengusi rekomendacijas, kaip atpažinti ligos atvejus, kaip elgtis su sergančiais žmonėmis, todėl panikuoti tikrai neverta.
Kokią grėsmę kelia Ebola virusas ir kaip atpažinti ligos simptomus?
Užsikrėsti Ebola virusu rizikuoja bene kiekvienas turėjęs kontaktą su sergančiuoju. Mirusių gydytojų Afrikoje aukos skaičiuojamos dešimtimis. Užfiksuota daugiau nei 1700 susirgimų Ebola virusu atvejų ir bene 900 mirties atvejų. Tačiau, ekspertų teigimu, skaičiai gali būti didesni.
„Pirmieji Ebola viruso simptomai yra labai apgaulingi, nes yra panašūs į bet kurios kitos infekcijos simptomus: galvos skausmas, padidėjusi temperatūra, bendras organizmo silpnumas, viduriavimas, vėmimas, gali būti sausas kosulys, bėrimai. Pagrindinis būdas įsitikinti esant virusą, sužinoti ar buvo kontaktas su sergančiuoju. Virusas plinta tik tiesioginio kontakto metu, per kūno skysčius“, – aiškina infektologė.
Kodėl organizmui sunku kovoti su šiuo negailestingu virusu ir jo sukeltais simptomais?
Ebola viruso sukelta hemoraginė karštinė plinta žaibiškai. Kaip minėta, pirmiausia jis pasireiškia karščiavimu, galvos ir gerklės skausmu, vėliau sukelia raumenų skausmus, viduriavimą, o sunkiausiais atvejais – nesustabdomą kraujavimą. Taip yra todėl, kad žmogaus organizmas nepajėgia išsiugdyti šiam užkratui imuniteto, nesugeba apsiginti esamais rezervais. Taip pat, virusas mažina apsauginių ląstelių kiekį, o tai dar labiau komplikuoja imuniteto susidarymą.
Vaistų bei vakcinos, veikiančių Ebola virusą, nėra. Kita vertus, džiugina tai, kad JAV, Atlantos mieste, Džordžijos valstijoje, du amerikiečių medikai gydomi eksperimentine vakcina, jų sveikatos būklė gerėja.
Kaip Ebola virusas patenka į žmogaus organizmą?
Pradinis Ebola viruso rezervuaras nėra iki galo išaiškintas. Pagrindinė prielaida – virusas tarpsta gamtoje, manoma, kad rezervuaras yra šikšnosparniai, mintantys vaisiais. Tai pat Ebola virusas randamas beždžionių bei kiaulių organizmuose. Žmonės galimai užsikrečia kontakto metu su sergančiais gyvūnais. Virusas perduodamas per kūno skysčius - prakaitą, seiles, kraują, o didžiausia ir realiausia grėsmė juo užsikrėsti kyla asmenims, kurie gyvena kartu su ligoniais ar jais rūpinasi. Be abejo, labiausiai rizikuoja užsikrėtusius pacientus gydantys gydytojai.
Kokie procesai vyksta organizme užsikrėtus Ebola virusu?
Gydytojos J. Petrinos žodžiais, plisdamas organizme, virusas pažeidžia visus organus ir sistemas, vystosi inkstų, kepenų nepakankamumas. Pagrindinis simptomas, lemiantis tokį didžiulį mirtingumą, – kraujotakos sistemos pažeidimai: mažėjant trombocitų kiekiui, prasideda vidiniai ir išoriniai kraujavimai.
Ar įmanoma sustabdyti infekcijos plitimą ir kaip saugotis?
„Kadangi veiksmas vyksta Afrikoje, vietiniai žmonės traktuoja ligą kaip prakeiksmą, yra įsibaiminę, nesuvokia realios grėsmės, slepia informaciją, todėl tai skatina viruso plitimą ir sunkina kovą su juo“, – sako infektologė.
Kiekvienu atveju gydymas yra nespecifinis. Svarbiausia, kuo anksčiau pastebėti ir identifikuoti virusą. Jo buvimas nustatomas specialiais tyrimais. Efektyviai padeda tam tikrų kraujo elementų perpylimas.
Pagrindinis būdas išvengti viruso – vengti kontakto su sergančiuoju. PSO siūlo naudoti specialias barjerines apsaugos priemones. Tai pirštinės, akiniai, kaukės, kostiumai, apsaugantys žmogaus odą nuo sąlyčio su skysčiais, o kartu ir virusu. Ebola virusas labai pavojingas ir dėl to, kad net ir patekęs ant sveikos odos, jis gali įsiskverbti į žmogaus organizmą.
Keliautojams, atvykusiems iš šalių, kuriose yra registruoti susirgimai Ebola karštine, patariama patiems stebėti savo sveikatos būklę ir nedelsiant kreiptis medicinos pagalbos atsiradus pirmiems ligos požymiais. Taip pat būtina pasakyti gydytojui apie buvusią kelionę ir kontakto pobūdį.
Kalbėjosi Aušrinė Baronaitė
Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-15 14:22
Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163
I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]
Hangout : [email protected]
What'sApp : +393512615163
They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.
Emilijus 2014-10-31 10:57
Ar vaikai 9-12metu gali uzsikriesti Ebola
Zebola 2014-10-15 23:42
Čia vėl bus vienas iš laboratorijų žaisliukų kai nenumatytai virusas mutavo ir ėmė naikinti ne tik juodaodžius