Moteriškus skausmus šiandien tramdo ne tik pažangiausi medicinos mokslo ir technikos pasiekimai, bet ir modernus pacienčių mąstymas ir pozityvumas. Į klausimus apie moterų ligas ir skausmus atsako Vilniaus Šeškinės poliklinikos akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėja Vilma Vasjanova.
- Kokiomis ligomis serga tik moterys?
- Vyrai ir moterys yra sutverti kiek skirtingai, todėl ir jų ligos skiriasi. Tas skirtumas reiškiasi įvairiai - ir pačiomis ligomis, ir jų pasireiškimu, ir trukme. Net organų, kuriuos vyras ir moteris turi vienodus, pavyzdžiui, širdis, plaučiai, kepenys, kasa veiklos sutrikimų ypatumais.
Tačiau tai, kas tikrai skiria vyrus ir moteris, yra jų lytinių organų skirtumai. Tik moterys serga makšties, gimdos, gimdos kaklelio, kiaušidžių, kiaušintakių ligomis dėl tos paprastos priežasties, kad vyrai šių organų neturi. Tačiau krūtų ligomis serga ir vyrai, ir moterys. Tiesa, vyrai gana retai.
- Kokia bendra Lietuvos moterų sveikatos būklė?
- Iš Lietuvos statistikos departamento suvestinių galime spręsti, kad mūsų gyventojai nėra labai sveiki. Mūsų moterys, palyginus su kitų išsivysčiusių šalių moterimis, dažnai serga krūtų, gimdos kaklelio vėžiu. Ydingo gyvenimo būdo (rūkymas, alkoholis, nejudrumas, pernelyg dažnas baltyminio maisto vartojimas) rizikos veiksniai moterų ligų atvejais itin svarbūs. Pavyzdžiui, seniai pastebėta, kad gimdos vėžiu pomenopauzėje dažniau serga moterys, kartu sergančios diabetu, nutukimu ir padidėjusio kraujospūdžio liga.
- Kuo dažniausiai skundžiasi moterys?
- Ginekologo misija ir pareiga - išklausyti visus moterų nusiskundimus. Nežinau kodėl, ar todėl, moterys labiau pasitiki ginekologais nei kitais specialistais, ar tiesiog vieno vizito metu nori išspręsti daugiau savo problemų, tačiau nusiskundimai labai įvairūs. Juos suskirstyčiau į dvi grupes: grynai akušeriniai bei ginekologiniai ir bendro pobūdžio. Specifiniai mūsų specialybei skirti moterų nusiskundimai yra: nerimas dėl pagausėjusių išskyrų iš genitalijų, gausių ir skausmingų mėnesinių, jų ciklo sutrikimo, pilvo skausmo, krūtų sustandėjimo ir skausmo, šlapimo nelaikymo, klimakterinių sutrikimų. Nespecifiniai ginekologijai, bet gana dažni moterų nusiskundimai yra nemiga, galvos skausmais, depresine nuotaika, pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas, virškinimo sutrikimai, nuovargis, pervargimas. Išmintingas ginekologas supras, kur yra jo sritis, o kur ne, ir teisingai nukreips moterį reikalingų specialistų konsultacijoms.
- Kokias klaidas dažniausiai daro sveikata nesirūpinančios moterys?
- Tikrai negaliu teigti, kad mūsų moterys apsileidusios ir nesirūpina savo sveikata. Vis rečiau pasitaiko labai užleistų ligų. Turbūt mažai beliko moterų, nežinančių apie specialias valstybės finansuojamas patikros programas – gimdos kaklelio vėžio PAP tepinėlį, profilaktinę mamografiją, širdies ir kraujagyslių ligų, žarnyno vėžio ankstyvos diagnostikos programą.
- Ką jos gali savo sveikatos labui, be gydytojo pagalbos padaryti pačios?
-Tiesiog paisyti sveiko gyvenimo būdo, sveikai maitintis, nors ir lengvai, bet pasportuoti ar imtis kitokios mielos širdžiai fizinės veiklos, turėti mėgstamą laisvalaikio užsiėmimą, gyventi monogamiškoje santuokoje, optimistiškai ir geranoriškai žvelgti į pasaulį ir aplinkinius. Daugelio rimtų mokslininkų pastebėjimais, šios nesudėtingos priemonės padės išvengti net rimtesnių sveikatos problemų. Ir, žinoma, stebėti simptomus. Jeigu atsirado tai, ko anksčiau nebuvo, pavyzdžiui, nenormalus kraujavimas ar išskyros iš genitalijų, skausmas ar koks guzelis, nedelsiant kreiptis pagalbos.
- Kokia Jūsų pacientės ligos istorija sukrėtė labiausiai?
- Sukrečiančių ligos istorijų gal ne tiek jau ir daug, tačiau emocijų pakanka. Baisiausia, kai dėl kokios nors priežasties neįmanoma padėti. Visuomet išgyvenu kartu su moterimi, jei ji serga onkologine liga, ar jos nešiojamas vaisius nepagydomai serga, ar nėščioji netenka vaiko. Išgyvenu dėl moterų bei mergaičių, kurios patiria smurtą ir prievartavimus.
- Ar teko matyti stebuklingų pasveikimų?
- Mano pacientės kartais papasakoja, kaip jos ,,stebuklingai pasveiko‘‘ vartodamos kiniškus žolių tamponus, kažkokius įmagnetintus įklotus, užkalbėjimus ir dar kažin ką. Aš visoms pasakau, kad esu tradicinės medicinos šalininkė. Kartais tie stebuklingi pasveikimai yra visai nestebuklingi. Pavyzdžiui, numetusi svorio ir pakeitusi mitybą mergina atsikratė spuogų ir sureguliavo mėnesinių ciklą, o kita, ilgai nepastojusi, žiūrėk, be gydymo ir pastojo. Tai jokie stebuklai.
- Kokios aplinkybės, su kuriomis sunku kovoti pačiai, trikdo moters sveikatą?
- Netikrumas dėl ateities, saugumo jausmo stygius, lėtinis nuovargis. Šie veiksniai padidina streso lygį ir smarkiai padidėja rizika susirgti.
- Nuo seno sakoma, kad skausmas, kančia – moters likimas.
- Turbūt tuo norėta pasakyti, kad moteriai lemta kentėti, nes ji patiria gimdymo skausmus ir kančias ( nes tik moteriška būtybė gimdo). Laimei, gimdymą šiais laikais saugiai nuskausmina, todėl ir kančios nereikalingos.
- Seksualinės mažumos buvo kone valstybinė paslaptis. Dabar jos aktyviai kovoja už savo teises. Ar teko gydyti lesbietę? Ar yra tam tikros specifikos?
- Moterų seksualiniai nusiskundimai yra dažnas reiškinys ginekologo praktikoje. Skausmingi lytiniai santykiai, problemos patiriant orgazmą, sausmė lytinio akto metu, lytinio potraukio stoka. Tačiau mes niekada nežinome, kokią seksualinę orientaciją patiria mūsų pacientė ir niekada nebandome išsiaiškinti, nes tai būtų žmogaus teisių pažeidimas.
- Kurios moterys sveikesnės: gimdžiusios ar nesulaukusios vaikų?
- Nėra labai didelių skirtumų. Nei bendra sveikata, nei genitalijų ligos labai nesiskiria. Tiesa, pavyzdžiui, krūtų vėžys dažnesnis negimdžiusioms, vėlai gimdžiusioms ir nemaitinusioms krūtimi moterims.
- Kaip įveikti mėnesinių skausmą?
- Pirmiausia svarbu nekentėti ir išsiaiškinti priežastį. Ją nustačius – gydyti. Papildomos priemonės galėtų būti lengva fizinė veikla, lengva šiluma pilvo apačioje, įvairūs nuskausminantys taip vadinamos nesteroidinių grupės priešuždegiminiai vaistai. Kam tinka, labai padeda geriami kontraceptikai.
- Ką galvojate apie dabar taip karštai Lietuvoje aptariamą dirbtinį apvaisinimą?
- Tai moters pasirinkimas ir galimybė. Jis privalo būti suteiktas.
- Kaip dažnai moterys turi tikrintis pas medikus?
- Idealiausia – kasmet. Tačiau visada ir skubiai, kai atsiranda nauji negalavimų simptomai.
- Kokie pirmieji simptomai, kad moteris turi apsilankyti pas Jus?
- Skausmas bet kurioje vietoje, o ypač pilvo apačioje, padažnėjęs šlapinimasis ar šlapimo nelaikymas, įvairaus pobūdžio ir spalvos neįprastos išskyros iš genitalijų, užčiuopus guzelį krūtyje ar padidėjusius pažastų arba kirkšnių limfmazgius, atsiradus kraujavimams ne laiku, užsitęsus ar užsilaikius mėnesinėms, įtarus nėštumą, kraujuojant menopauzėje. Specifiniai reikalavimai paauglėms: būtina kreiptis nesulaukus mėnesinių iki 15 metų ir neatsiradus lytinio brendimo požymių iki 13-14 metų.
Blank atm Card +393512615163 2022-06-20 00:11
Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163
I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com
Hangout : carolblankatmcard@gmail.com
What'sApp : +393512615163
They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.
silvija 2012-02-23 15:02
vienoje krutyje uzciopiau guziuka,kartais paskauda ar tai galetu buti vezio sindromai?