Šiandien pasaulyje minima išsėtinės sklerozės diena

Teksto dydis:

Šiandien pasaulyje minima išsėtinės sklerozės diena

2011-05-25 09:55

Paskutinis gegužės trečiadienis šiemet, kaip ir kiekvienais metais, pasaulyje yra minimas kaip išsėtinės sklerozės (IS) diena. Tokia iniciatyva visame pasaulyje ir Lietuvoje siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į  netikėtą, dažniausiai jaunus, 20-40 metų amžiaus žmones užklumpančią lėtinę ligą.

Šią pasaulinę išsėtinės sklerozės dieną didžiausias dėmesys bus skiriamas darbo ir užimtumo temai. Sergantieji išsėtine skleroze dažnai susiduria su daugybe įvairių kliūčių ne tik darbo vietoje, bet ir renkantis darbo pobūdį. Šių metų tikslas yra supažindinti darbdavius su būdais, kaip efektyviai sukurti palankią darbo atmosferą išsėtine skleroze sergantiems darbuotojams.

Sergantieji nėra linkę atskleisti savo ligos visuomenei, ypač tuomet, kai ši nėra ženkliai matoma ar pastebimai pažengusi. Daugelis jaunų pacientų nori dirbti ir gyventi įprastą gyvenimą, neviešindami savo ligos ir darbo vietose. Kauno išsėtinės sklerozės centro vadovė dr. Dalia Mickevičienė Lietuvoje pastebi ir kitokių pacientų reakcijų: „Kai kurie jauni žmonės tik išgirdę ligos diagnozę mano, jog jų gyvenimas jau prarastas, siekia gavę nedarbingumo pašalpą izoliuotis nuo visuomenės. Aš visuomet tokius pacientus stengiuosi padrąsinti pagal galimybes dirbti ir gyventi visiems įprastą gyvenimą. Kuo žmogus ilgiau bus darbingas, tuo mažiau depresijos jis patirs ir galės jaustis pilnavertiškesnis. Iš kitos pusės – ir darbdaviai neturėtų bijoti IS sergančių, galbūt galėtų pritaikyti darbo sąlygas jų reikmėms ar pasiūlyti lengvesnę veiklą, taip būtų pasiekiama abipusės naudos,“ – teigė D. Mickevičienė.

Įvairios tarptautinės ir sveikatos organizacijos pasaulinę išsėtinės sklerozės dieną skatina sergančiuosius burtis į bendruomenes ir kovoti su šia klastinga liga kartu, taip pat atkreipti visuomenės dėmesį į ligos požymius ir gydymą. Informacinė kampanija apie išsėtinę sklerozę – „IS langas“ – pasaulinę IS dieną pristatys jau keletą mėnesių vykdomą projektą „IStorijos“. Šios naujos iniciatyvos tikslas – papasakoti tikras sergančiųjų istorijas, artimiau supažindinti visuomenę su išsėtinės sklerozės kasdienybe, sergančiųjų išgyvenimais ir nuotaikomis.

Apie išsėtinę sklerozę ir projektą „ISlangas.lt“

Išsėtinė sklerozė yra viena iš labiausiai paplitusių neurologinių ligų, dažnai sukelianti neįgalumą. Manoma, jog pasaulyje šiuo metu yra daugiau nei 2,1 milijono asmenų, sergančių IS, Lietuvoje skaičiuojama apie 2,5-3 tūkst. sergančiųjų. Visuomenė apie šią ligą vis dar yra žino nedaug, todėl informacinė kampanija „IS langas” ir pagrindinis jos šūkis – „Atverk, pažink, suprask!“, kviečia kiekvieną susipažinti su išsėtine skleroze iš arčiau ir prisijungti prie IS bendruomenės. Svetainėje www.ISlangas.lt  pateikta informacija bei patarimai apie ligą yra naudingi ne tik sergantiesiems ir jų artimiesiems, bet ir tiems, kuriems rūpi sužinoti daugiau apie išsėtinę sklerozę, jos simptomus ar užduoti klausimą gydytojui.

Komentuoti