Sausų akių liga gali negrįžtamai pakenkti regėjimui

Teksto dydis:

Sausų akių liga gali negrįžtamai pakenkti regėjimui

2014-07-01 07:00

Kartu su visais civilizacijos privalumais žmonija gavo ir jų pasekmes. Kompiuteriai, kiti  elektronikos prietaisai, kondicionuojamos patalpos, be abejo, pakeitė gyvenimo kokybę. Tačiau kaina, kurią mokame už šių laikų patogumus, yra daug didesnė: tai mūsų sveikata. Sausų akių liga diagnozuojama vis jaunesniems žmonėms. Kodėl liga jaunėja, kaip saugoti ir kaip gydyti akis, kalbamės su Kauno sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Akių ligų klinikos gydytoja oftalmologe, Kauno oftalmologų klubo pirmininke, medicinos mokslų daktare Edita Puodžiūniene.

Dar visai neseniai sausų akių ligą vadinome sindromu. Kodėl įvyko šis pakeitimas?

Naują sausų akių ligos apibrėžimą 2007 m. pasiūlė Tarptautinis sausų akių komitetas, kuris rėmėsi naujais klinikinių tyrimų rezultatais, mokslininkų nuomonėmis ir juos apibendrino. Naujasis apibrėžimas plačiau apima ir geriau paaiškina visus akies paviršiuje vykstančius patologinius pokyčius. Sausų akių liga – tai multifaktorinis akies paviršiaus ir ašarų susirgimas, kuris sukelia akių diskomfortą, ašarų plėvelės nestabilumą, blogina regėjimą, sukelia akies paviršiaus pažeidimus ir yra lydimas padidėjusio ašarų osmoliariškumo ir akies paviršiaus uždegimo.

Kokie procesai vyksta akyje ?

Sausų akių liga skirstoma į du pagrindinius tipus: pirmasis hipovoleminis – kai ašarų išsiskiria per mažai, antrasis padidėjusio išgaravimo – ašarų plėvelė išgaruoja per greitai.

Esant hipovoleminiam tipui, ašarų liauka gamina per mažai vandeninės ašarų dalies. Antrajam tipui būdingas padidėjęs ašarų išgaravimas, kurį sukelia riebalinio ir gleivinio ašarų plėvelės sluoksnių pažeidimas. Šis tipas pasitaiko žymiai dažniau – net 50 proc. sergančiųjų šia liga, tačiau vienu metu gali būti diagnozuojami  ir abu tipai.  

Kodėl mums reikia ašarų?

Ašaros apsaugo mūsų akies paviršių nuo išdžiūvimo. Jos susideda iš vandens, kurį išskiria ašarų liauka, gleivių, kurias gamina junginėje esančios liaukutės, ir riebalų, kuriuos išskiria vokuose esančios liaukos. Iš šių trijų komponentų ir susiformuoja visi trys ašarų plėvelės sluoksniai: gleivinis, vandeninis ir riebalinis. Kiekvienas jų atlieka savo specifinę funkciją. Taigi, pagrindinės mūsų ašarų funkcijos – akies paviršiaus drėkinimas, mityba (tiekia ragenai deguonį ir maisto medžiagas), apsauga (padeda pašalinti patekusias dulkeles ir svetimkūnius, kovoja su mikrobais), optinio akies paviršiaus išlyginimas, kad galėtume ryškiai matyti.

Kam dažniausiai diagnozuojama sausų akių liga ir kodėl?

Sausų akių liga dažniau serga vyresnio amžiaus žmonės, nes, organizmui senstant, gaminasi mažiau hormonų (androgenų), įtakojančių ašarų produkciją ir kokybę. Vyresnio amžiaus žmonės dažniau serga kitomis ligomis, dažniau vartoja vaistus ir akių lašus, kurie taip pat neigiamai veikia ašarų gamybą. Šia liga moterys serga dažniau nei vyrai, nes jas itin veikia hormoniniai svyravimai nėštumo ar menopauzės laikotarpiu.

Kokie pirmieji ligos požymiai?

Diagnozuoti sausų akių ligą, ypač pradinėje stadijoje, yra išties sunku, nes jos simptomai – sausumas, perštėjimas, svetimkūnio jausmas, deginimas, ašarojimas – nėra specifiniai, o pasitaiko ir kitų akių susirgimų atvejais. Esant minėtiems nusiskundimams, geriausiai  kreiptis į akių gydytoją, kuris ir padės nustatyti diagnozę bei paskirs tinkamą gydymą.

Kada šie simptomai pasireiškia? (dirbant, ilsintis, naktį, ryte?)

Sausų akių simptomus vieni pacientai jaučia visą dieną, kiti – atsibudus ryte ir atmerkus akis. Nustatyta, kad išplonėjusioje ašarų plėvelėje kaupiasi uždegimą sukeliančios medžiagos, be to, tokios ašarų plėvelės osmoliariškumas (ištirpusių druskų kiekis) yra padidėjęs. Abu šie veiksniai sukelia minėtus simptomus dėl akies paviršiaus dirginimo ir pažeidimo.

Akies diskomfortu, sausumu ir nuovargiu dažniau skundžiasi vis jaunesni, daug laiko prie monitorių praleidžiantys žmonės. Jų ašarų plėvelė plonėja, nes jie būna sausoje, šiltoje ”ofiso”  aplinkoje, o ilgą laiką žiūrėdami į monitorių, mirksi 3 kartus rečiau. Tai reiškia, kad jų akies paviršius atviras ir nedrėkinamas būna 3 kartus ilgiau.

Kodėl ši liga pavojinga?

Didžiausias pavojus – akies paviršiaus pažeidimas ir uždegimas. Jiems kartojantis ar užsitęsus, paciento regėjimas gali negrįžtamai nukentėti.

Kaip gydoma sausų akių liga?

Sausų akių ligai gydyti naudojami drėkinantys akių lašai arba dirbtinės ašaros, kurios gaminamos tiek lašų, tiek gelių, tiek tepalų pavidalu. Pagrindinis jų uždavinys – atstatyti ašarų plėvelę, papildyti tiek vandeninį sluoksnį, tiek gleivinę, tiek riebalinę jų dalį ir užtikrinti osmoprotekciją (palaikyti normalų ašarų osmoliariškumą). Norėčiau priminti, kad tinkamiausią gydymą gali paskirti tik akių ligų gydytojas, įvertinęs nusiskundimus, simptomus, ligos stadiją ir eigą.

Kaip savo akims galime padėti patys?

Savo akimis privalo rūpintis bet kurio amžiaus žmogus. Daug diskusijų kyla dėl darbo su kompiuteriais, ypač vaikų amžiuje. Dirbant su kompiuteriu reikėtų nepamiršti daryti pertraukų,  pvz. dirbant 1 val., bent 10 min. pailsėti, nukreipti žvilgsnį į tolį. Labai sveikintinas turėtų būti vaikų aktyvus laisvalaikis lauke. Akių mankšta taip pat padeda sumažinti akių nuovargį po ilgo darbo iš arti (kompiuteris, skaitymas, rašymas). Patartina vengti prirūkytų patalpų, nereikėtų ilgą laiką būti aplinkoje, kurioje veikia oro kondicionieriai.

CATIONORM – vandeninė riebalų emulsija

Tai unikalūs akių lašai. Naudojant nanotechnologijas sukurta riebalų vandenyje emulsija, kuri atstato visus ašarų plėvelės sluoksnius (gleivinį, vandeninį ir riebalinį). Įprastomis sąlygomis emulsijoje esantys riebalų lašai yra per dideli, kad juos galima būtų lašinti ant akies paviršiaus, tai sukeltų nemalonių pojūčių. Kuriant CATIONORM, riebalų lašeliai smulkinami tūkstančius kartų. Tam, kad jie nesusijungtu į didelius lašus vėl, naudojamos specialios medžiagos, kurios „apvelka“ kiekvieną mažytį riebalų lašelį. Ant apvalkalo paviršiaus pritvirtinama medžiaga, turinti teigiamą krūvį. Gamtos nulemta, kad akies paviršius yra neigiamo krūvio, todėl teigiamai įelektrinti CATIONORM lašeliai, užlašinus ant akies, pritraukiami prie akies paviršiaus. Patekę į ašarų plėvelę lašai idealiai prisitaiko visame akies paviršiuje ir atnaujina visus ašarų plėvelės sluoksnius. CATIONORM lašuose nėra konservantų, juos galima lašinti ant kontaktinių lęšių. Po pirmojo buteliuko atidarymo CATIONORM galima lašinti 3 mėnesius. Daugiau informacijos rasite svetainėje www.sausosakys.lt

Kalbėjosi Aušrinė Baronaitė

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-15 14:39


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.