Sąnario išnirimas, panirimas

Teksto dydis:

Sąnario išnirimas, panirimas

2016-03-22 00:00

Sąnarį sudaro sąnariniai kaulų galai, kurie yra sujungti sąnarine kapsule bei raiščiais. Veikiant stipriai jėgai (slystant, griūnant ir t.t.) sąnario kapsulė gali išnirti, raiščiai gali išsitempti ar net plyšti. Vienam kaulo sąnariniam paviršiui nuslydus nuo kito – vadinasi sąnarys išniro, o jei kaulo sąnarinis paviršius nenuslysta nuo kito kaulo sąnarinio paviršiaus (tik patempiama sąnario kapsulė ir raiščiai) – sąnarys paniro.
 
Požymiai
Visiems kaulų išnirimo, patempimo atvejams būdingi panašūs simptomai: stiprus skausmas, tinimas, deformacija, neįprasta galūnės padėtis, sutrikusi galūnės funkcija (žmogus negali pajudinti galūnės ir neleidžia jos paliesti).
 
Pirmoji pagalba
1. Jei abejojama ar tai lūžis – reikia galvoti, kad tai lūžis.
2. Niekada nebandyti atstatyti išnirimo, panirimo, taisyti ar tiesinti iškrypusią galūnę, sąnarį, tempti ją, sukti, nes galima dar labiau pabloginti žmogaus būklę ir sukelti visą eilę komplikacijų: kraujavimą, nervų pažeidimą ir t.t.
3. Išnirus ar panirus kaulams, žmogus visada turi būti transportuojamas į gydymo įstaigą.
4. Skaudamai galūnei užtikrinti ramią ir patogią padėtį. Tai pasiekiama, kai galūnė visai nejuda. Išnirusią ar panirusią galūnę prieš transportuojant būtina imobilizuoti (įtvirtinti), nes neįtvirtinus gali ištikti skausminis šokas. Tuo tikslu gali būti naudojami specialūs įtvarai (Kramerio, standartiniai–mediniai ar pneumatiniai) ar parankinės priemonės (plokšti, siauri daiktai: lentelės, liniuotės, standžiai susukti laikraščiai ar žurnalai. Jie apvyniojami vata ar minkšta medžiaga, kad nespaustų, ir pritvirtinami prie sužeistos kūno dalies tvarsčiu. Neturint jokių imobilizacijos priemonių, sužalota kūno dalis pritvirtinama prie sveikosios.
5. Pagal galimybes žmogui reikia malšinti išnirimo ar panirimo sukeltą skausmą,duodant nuskausminamųjų vaistų.
 
Pirmoji pagalba ir imobilizacija atskirais kaulų išnirimo, panirimo atvejais
 
Klubonario išnirimas – dažniausiai pasitaiko paslydus, pargriuvus, ypač seniems žmonėms, autoavarijų metu, kai vairuotojas ar keleivis remiasi kojomis į mašinos dugną ir t.t. Išnirus stipriai skauda klubo sąnario srityje, žmogus negali remtis koja ar jos priminti, kartais koja gali pailgėti ar sutrumpėti, priklausomai nuo to, koks yra išnirimas.
Pirmoji pagalba
1. Būtinas įtvaras nuo pažasties iki kulno. Kitą įtvarą galima dėti nuo kulno iki kirkšnies. Įtvarus tarpusavyje surišti. Koja fiksuojama per klubo, kelio ir čiurnos sąnarius.
2. Jei nėra įtvarų, sužeistoji koja pririšama prie sveikosios. Nukentėjusįjį kelti reikia trise, paguldyti ant transportavimo priemonės ir prie jos pririšti.
3. Nukentėjusysis vežamas į gydymo įstaigą gulimoje padėtyje.
 
Kelio sąnario išnirimas pasitaiko šokant iš didelio aukščio ar nepatogiai griūvant ir atsiremiant šoniniu kelio sąnario paviršiumi į kietą pagrindą. Kelio sąnario išnirimas pasitaiko retai, dažniausiai kartu su kelio sąnario raiščių pažeidimu. Išnirimą lydi stiprus skausmas, kelio sąnario deformacija, kelio sąnario judėjimas į visas puses („klibantis sąnarys") bei priverstinė blauzdos padėtis. Žmogus negali paeiti, priminti kojos.
Pirmoji pagalba
1. Imobilizuoti reikia kelio ir čiurnos sąnarius. Įtvarą dėti nuo pirštų galų iki viršutinio šlaunies trečdalio.
2. Jei nėra įtvarų, sužeistoji koja pririšama prie sveikosios.
3. Nukentėjusysis vežamas į gydymo įstaigą gulimoje padėtyje.
 
Pėdos sąnario išnirimas ar panirimas – deformuojasi čiurnos sąnarys, jis greitai patinsta. Žmogus negali priminti kojos, negali judinti sąnario, atsiranda skausmas. Pėdos sąnario išnirimas dažnai yra lydimas kaulų lūžių.
Pirmoji pagalba
1. Įtvarą dėti nuo pirštų galų iki pakinklio.
2. Jei nėra įvaro, imobilizuoti, atlenkus pėdą stačiu kampu (aštuoneto formos tvarsčiu), ar nestandartinėmis priemonėmis arba subintuoti pėdą.
3. Kreiptis į gydymo įstaigą.
 
Žasto sąnario išnirimas dažniausiai pasitaiko griūnant ir pasiremiant ranka. Deformuojasi peties sąnarys, skauda sąnarį judinant, žmogus stengiasi ranką laikyti nenatūralioje padėtyje, neleidžia prie jos liestis. Kartais galimi kraujotakos ar jutimų sutrikimai – ima tirpti rankų pirštai ar atsiranda deginantys skausmai dėl nervų ir kraujagyslių užspaudimo.
Pirmoji pagalba
1. Ranką per alkūnės sąnarį sulenkti stačiu kampu ir imobilizuoti standartiniais įtvarais ar pagalbinėmis priemonėmis nuo sveikojo peties sąnario iki sužalotos rankos pirštų galų.
2. Jei nėra įtvaro, ranka pririšti prie liemens.
3. Kreiptis į gydymo įstaigą.
 
Alkūnės sąnario išnirimas dažniausiai pasitaiko griūnant ant rankos. Traumos metu deformuojasi alkūnės sąnarys, jis patinsta, žmogui sunku jį judinti, nes labai skauda.
Pirmoji pagalba
1. Nuimti nuo sužeistojo rankos žiedus, apyrankes, laikrodį (dėl tinimo vėliau gali būti neįmanoma juos nuimti).
2. Imobilizuoti ranką nuo pirštų iki peties. Ranką parišti skarele.
3. Kreiptis į gydymo įstaigą.
 
Plaštakos ir pirštų sąnarių išnirimas – gana dažna buityje, nes žmogus itin dažnai ką nors darydamas remiasi plaštaka ar pirštais į įvairius paviršius. Stipriau pasirėmus, griūvant gali išnirti įvairūs sąnariniai paviršiai.
Pirmoji pagalba
1. Nuimti nuo sužeistojo rankos žiedus, apyrankes, laikrodį (dėl tinimo vėliau gali būti neįmanoma juos nuimti).
2. Įtvaras dėti iš delno pusės nuo dilbio vidurio iki pirštų galų. Ranką reikia parišti.
3. Kreiptis į gydymo įstaigą.

Raktikaulis
Išnirus raktikauliui, žmogus negali judinti rankos, tinsta, juntamas skausmas.
Pirmoji pagalba
1. Įtverti sužeistą ranką 1–2 skarelėmis (parišti viena skarele, po to kitą skarelę sulankstyti į plačią juostą, jos viduriu apgaubti alkūnę ir surišti po sveikos rankos pažastimi virš sužalotos rankos pirštų, sužeista ranka neturi judėti nei vertikaliai, nei horizontaliai). Arba įtverti abu kuo labiau atloštus pečius, surišti juos (imobilizuoti) aštuoneto formos tvarsčiu.
2. Kreiptis į gydymo įstaigą.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (8)

Danute 2017-11-15 14:56

Gerb gydytojau pries tris savaites kritau nuo dviracio ant klubo .padaryta rentgeno nuotauka rasta luzes osteofitas ir subhondrinis kaulas .koks butu gydymas man nieko nepaskyre

Vaida 2015-11-09 11:26

Laba.Per kiek laiko atsistato isnirusio pirsto funkcija?Jau praejo 4sav,o as negaliu dar sulenkti i kumsti.Sanariukas istines.Daktaras liepe lankstyti,tepti geliu.Ta ir darau.Ar reikia lankstyti iki tis vietos kur susilenkia,ar dar daugiau per skausma?

Svetlna 2015-08-22 09:40

Išnqyro žqstikaulis.Pirmq pagalbq suteikė traumotologas ligoninėj..Nuėjus į polikliniką šeimos gydytojas nesiunčia pas traumotologq o nusiuntė trečią kart daryti rengenq ,nors traumotologiniam punkte darę du kartus,prieš atstatant ir po astatymo į vietą.Ar taip galima,nuo kada terapeutas tapo traumotologų ir ar nebus nuo tokio gydymo man bėdos.Praktiškai aš palikta likimo valiai...Pas traumotologq niekas manęs siūsti nesiruošią,po savaitės mano visi bintai bus apmusiję ir atrodysių kaip benamis,,