Sąmonės netekimas

Teksto dydis:

Sąmonės netekimas

Sąmonė prarandama dėl galvos smegenų veiklos sutrikimo. Praradęs sąmonę žmogus negali kontroliuoti kitų organizmo funkcijų. Sąmonės išnykimas dėl ligos ar traumos bei jos atgavimas yra nekontroliuojamas reiškinys.
Dažniausios sąmonės praradimo priežastys – insultas, epilepsija, vaistų perdozavimas, galvos trauma, širdies veiklos nutrūkimas, apsinuodijimas, apsinuodijimas cheminėmis medžiagomis, diabetas, alkoholis ir kt. Yra įvairūs sąmonės praradimo laipsniai: jeigu žmogus reaguoja į garsą ar prisilietimą, jo būsena daugiau panaši į apalpimą, o jeigu jis neatsako į kito žmogaus klausimus ir nereaguoja į aplinkos dirgiklius, jo būsena itin pavojinga gyvybei, tai vadinama komine būkle arba koma.
Sąmonės pakitimai gali atsirasti ir neprarandant sąmonės. Mediciniškai tai apibūdinama šiais terminais: konfūzija, somnolencija ir stuporas.
 
Požymiai
Netekęs sąmonės žmogus neatsako į kito žmogaus klausimus ir nereaguoja į aplinkos dirgiklius. Jis nugriūna, nebūna judesių, akys būna užmerktos.
 
Pirmoji pagalba
1. Nustatyti pagrindinių gyvybinių funkcijų (kvėpavimo ir širdies veiklos) būklę. Stebėti ir nuolat tikrinti kvėpavimo takus, kadangi žmogus, praradęs sąmonę, negali kosėti ar praverti burnos, o jeigu kvėpavimo takai yra užkimšti, tai gali lemti mirtį.
2. Jeigu žmogus kvėpuoja normaliai ir nėra nugaros smegenų pažeidimo požymių, jį reikia atsargiai paversti ant šono ir viršutinę koją sulenkti per kelio sąnarį. Tada atsargiai atlošti galvą (tiek, kad būtų atviri kvėpavimo takai).
3. Jeigu yra nugaros smegenų pažeidimo požymių, žmogaus ant šono versti negalima, reikia palikti tokioje padėtyje, kokioje jis buvo rastas (kol pats savarankiškai kvėpuoja), tačiau jeigu žmogus vemia, tada, prieš tai imobilizavus kaklą bei stuburą, būtina paversti ant šono.
4. Jeigu nukentėjusysis nekvėpuoja ir sustojusi jo širdies veikla, reikia paversti ant nugaros ir nedelsiant pradėti dirbtinį kvėpavimą ir širdies masažą.
5. Apžiūrėti, dėl ko ligonis galėjo netekti sąmonės, ir suteikti pagalbą esant žaizdoms ar lūžiams.
6. Pažiūrėti, gal ligonis turi vaistų nuo ligos, kuri galėjo sukelti sąmonės praradimą.
7. Apkloti.
8. Kviesti greitąją medicinos pagalbą.
9. Kol atvyks greitoji pagalba, nepalikti be priežiūros. Neduoti nieko gerti ir valgyti.
  
Apalpimas 
Apalpimas – tai trumpalaikis sąmonės netekimas, kurį sukelia staigus galvos smegenų kraujotakos nepakankamumas. Dažniausiai alpstama laikinai sumažėjus kraujospūdžiui, pvz., staiga pakeitus padėtį, atsistojus iš sėdimos padėties. Paprastai dažniau alpsta nėščios moterys, nusilpę, silpnos nervų sistemos žmonės. Alpstama pervargus, ilgai būnant tvankioje patalpoje ir stovint vienoje vietoje, iš baimės pamačius žaizdą, kraują. Apalpimą gali sukelti skausmas arba emocijos, todėl kartais jis dar vadinamas nerviniu šoku. Būdinga tai, kad prieš tai žmogus nusiskundžia galvos svaigimu, pykinimu, temimu akyse ir tik paskui krenta.
 
Požymiai
Apalpęs asmuo būna išblyškęs, oda išpilta šaltu prakaitu, kojos, rankos šaltos. Tikrinant pulsą arterijos srityje, dažnai jis jaučiamas silpnas ar neapčiuopiamas, tik kartais retas ar padažnėjęs. Apalpimas trunka 20–40 sekundžių, paskui žmogus atgauna sąmonę.
Jei staiga apalpsta prieš tai tamsiomis deguto spalvos išmatomis tuštinęsis žmogus, jam gali kraujuoti iš virškinamo trakto, todėl jam būtina skubi medicinos pagalba.
 
Pirmoji pagalba
1. Apalpusįjį kuo greičiau paguldyti horizontaliai galva žemyn. Kojas truputį pakelti į viršų.
2. Atsagstyti apykaklę, vyrams atrišti kaklaraištį.
3. Atidaryti langą ar duris.
4. Krūtinę, kaklą ir veidą apšlakstyti šaltu vandeniu.
5. Paplekšnoti per skruostus delnais arba rankšluosčiu, sumirkytu šaltame vandenyje.
6. Duoti įkvėpti amoniako, patrinti smilkinius vata, suvilgyta amoniake.
7. Apžiūrėti, ar krisdamas žmogus neužsigavo galvos, ar nesusižeidė.
8. Pašildyti pėdas termoforu, apkloti.
9. Ligonis turi gulėti tol, kol pasijus visai gerai, ne mažiau kaip 5 min.
10. Jeigu per 2–3 minutes neatsigauna arba dingsta kvėpavimas ir širdies veikla, kviesti greitąją medicinos pagalbą ir pradėti gaivinti.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (478)

Motina Nojus 2023-02-13 21:24

Po 2 iširusios santuokos metų mano vyras paliko mane su dviem vaikais ir mano gyvenimas sugriuvo. Jaučiau, kad noriu visa tai baigti, vos nenusižudžiau, nes jis mus paliko be nieko. Visą tą laiką buvau emociškai nusilpęs ir gyvenimas atrodė beprasmis. Vieną ištikimą dieną, kai naršiau internete, aptikau keletą liudijimų apie daktarą Ilekhojie ir kaip jis padėjo daugeliui žmonių. Kai kurie liudijo, kad jis atvežė savo buvusiąją sugrįžusią, kai kas tikino, kad atkuria gimdą ir gydo ligas žolelėmis. Mane labiau domino susitaikymas su savo vyru, kurį daktarė Ilekhojie leido per 3 dienas. Dabar mano vyras grįžo ir nuo to laiko gyvename laimingai. Čia visiems palieku jo kontaktą. El. paštas: [email protected] Skambinkite / Whatsapp: +2348147400259

sylvia 2023-02-12 22:55

Kaip aš susigrąžinau savo buvusį vyrą po skyrybų, padedamas kunigo Adu, vedybų/santykių specialisto. susisiekite su juo, jei jums reikia jo pagalbos, adresu {solutiontemple.info} [email protected].

daniel 2023-02-11 11:00

Mano žmona mane paliko, aš jos neatsisakiau. Esu labai dėkingas Adui, kuris sujungė mano santuoką, pakvietė kunigą Adu, kuris padarė meilės burtą, kad mano žmona atšauktų skyrybas ir grįžtų į mūsų santuoką su gailesčiu. Jei tu tikrai myli ką nors, nematau jokios priežasties, kodėl tu pamiltum žmogų, kurį myli iš visos širdies. Susisiekite ([email protected]) {solutiontemple.info}, kad atkurtumėte santuoką ir pasidalintumėte savo liudijimu. Dėkoju