Reumatoidinis artritas – kiekvienoje šeimoje turime po sergantį?

Teksto dydis:

Reumatoidinis artritas – kiekvienoje šeimoje turime po sergantį?

2016-02-10 00:00

Viena iš sunkiausių reumatinių ligų yra reumatoidinis artritas. Lietuvoje reumatoidiniu artritu skaičiuojama apie 12-13 tūkstančių sergančių. Pasaulyje serga daugiau kaip 21 milijonas žmonių. Liga nėra paveldima. Moterys serga kelis kartus dažniau nei vyrai. Liga nepaiso amžiaus, tačiau dažniausiai susergama sulaukus 35-45 metų. Tai yra progresuojanti autoimuninė liga, kuriai būdingas viso organizmo sąnarius išklojančio audinio uždegimas. Šis uždegimas pakenkia sąnariams bei pažeidžia jų funkciją, sukelia skausmą, sustingimą ir patinimą bei galiausiai sąlygoja negrįžtamus sąnario pakitimus ir neįgalumą. Be to, ši liga pažeidžia plaučius, širdį, inkstus, akis, nervus. Nors liga nelaikoma mirtina, paminėtos pasekmės gali lemti trumpesnę gyvenimo trukmę.
  
Tarp lėtinių ligų reumatoidinis artritas yra labiausiai invalidizuojanti liga. Per 10 metų apie 50% sergančiųjų tampa neįgaliais, iš jų nemaža dalis būna prikaustyti prie lovos ar vežimėlio. Dėl reumatinių ligų išduodama apie 50% visų nedarbingumo lapelių. 5% žmonių ilgam lieka nedarbingi. Tai jau patampa ne tik asmens problema: šalies biudžetas netenka nuo 0,5% iki 2% Bendro nacionalinio produkto.
 
Šiandien vykusioje spaudos konferencijoje, skirtoje paminėti Pasaulinei artrito dienai, buvo akcentuojama, kad dėl šių priežasčių reumatinės ligos turėtų tapti viena iš prioritetinių, o tiksliau, kaip savo kreipimesi į SAM paminėjo Lietuvos artrito asociacijos prezidentė Ona Stefanija Telyčėnienė, svarbių sveikatos apsaugos sričių Lietuvoje. O tai reiškia, kad skirstant biudžetą sveikatos apsaugai nenukentėtų finansavimas, skirtas šiai ligai diagnozuoti ir gydyti. „Juk kiekvienoje šeimoje turime vidutiniškai bent vieną, sergantį reumatinėmis ligomis", – sakė O. P. Telyčėnienė, kuri pati yra reumatologų pacientė.
 
Konferencijoje dalyvavęs prof. Algirdas Venalis, VULSK Reumatologijos Klinikos vadovas, akcentavo didelius reumatologinių ligų tyrimų kaštus, primindamas, kad „pavyzdžiui, jei kardiologas turi tirti širdį, o pulmonologas – plaučius, tai reumatologas diagnozei nustatyti turi ištirti visą žmogų, kadangi reumatinės ligos – sisteminės.”
 
Reumatoidinio artrito gydymas yra kompleksinis ir ilgalaikis. Jis apima tiek farmakologinius, tiek nefarmakologinius, taip pat chirurginius gydymo metodus. Per paskutiniuosius tris dešimtmečius reumatoidinio artrito gydymas ženkliai patobulėjo. Didžiausias pastarųjų metų pasiekimas – biologinė terapija. Biologiniais preparatais vadinami panaudojant biotechnologijas pagaminti vaistai, kurių gydomasis poveikis daugiausia susijęs su slopinamuoju poveikiu uždegimo medžiagoms – citokinams. Taip užblokuojamas reumatinis uždegimas. Pradėjus aktyvų gydymą ligos pradžioje, pasiekiama gero klinikinio rezultato, patologinio proceso stabilizacijos, ligonis apsaugomas nuo nebeišnykstamų struktūrinių sąnarių ir kitų organizmo sistemų pažeidimo.
 
Šiuo metu Europos šalyse biologinė terapija prieinama apie 6% reumatoidiniu artritu sergančiųjų, Lietuvoje šis rodiklis kelis kartus blogesnis.
Didelė problema – biologinės terapijos kaina. Tai labai brangus gydymas. Jei ligonis norėtų vaistų įsigyti savarankiškai, tai jam kainuotų virš 30 tūkst. litų per metus. Be to, ir nusipirkti tokių vaistų asmeniui galimybės nėra. Vaistai yra užperkami centralizuotai. Pasak prof. Algirdo Venalio, biologinę terapiją Lietuvoje gauna mažiau kaip pusė tų sergančiųjų, kuriems ji reikalinga.
 
Konferencijoje dalyvavęs SAM kancleris Rimantas Remeika pažadėjo, kad sveikatos politikai, skirstydami biudžetą, atsižvelgs į sergančių reumatinėmis ligomis pacientų ir juos gydančių medikų iškeltus uždavinius. Juk kaip pasakė kancleris „prioritetas yra – sveikas žmogus”. Belieka laukti pažadų įvykdymo.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (6)

Get program blank atm card +393512615163 2022-06-14 16:48


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Saul 2019-12-16 00:44

As 5 metus geriu vaistus ir jau jauciu kad Po biski skrandi pradeda skaudet pilvo raizimas prasideda.Manau ateiti bus daugiau siurprizu! Gal kas turite kokiu paprastu patarimu,nes nezinau kur ir ka bedaryt (randuos UK)

Danutė 2019-08-09 12:56

Sergu riaumatoidiniu artritu jau 4metai,man nepadeda biologinė terapija,nei movalis,nei medrolis,atsisakiau cukraus,glitimo,daug skaitau apie maisto itaka,sergant šia liga,gal kas parašytu man,ka jie daro,kaip sumazinti ta skausma,kai neina paiti,viskas krenta iš rankū,aciū.