Protiniai dantys: kodėl skauda

Teksto dydis:

Protiniai dantys: kodėl skauda

Dantų dygimo bėdos nepasibaigia vaikystėje. Dažnas jas prisimena ir subrendęs. Guodžianti mintis – tapsiu protingesnis. Ar tikrai?

Protiniai dantys – kas tai?

Subrendęs žmogus turi 32 pastoviuosius dantis: 16 viršutiniame žandikaulyje ir tiek pat apatiniame. Dantų forma ir funkcijos yra skirtingos. Vieni dantys skirti atkąsti kąsnį, kiti prilaikyti maistą, dar kiti jį sukramtyti. Pirmasis pastovusis dantis išdygsta šeštais gyvenimo metais, o sulaukus dvylikos beveik visi pieniniai dantys jau būna pakeisti nuolatiniais.

Tik tretieji krūminiai dantys, kurių iš viso yra keturi, išdygsta 17 - 25 gyvenimo metais ir yra vadinami protiniais dantimis. Šie dantys nėra susiję su protiniais žmogaus gebėjimais, o vadinami taip dėl to, kad prasikala paskutinieji (dažniausiai lytinio brendimo pabaigoje).

Protiniai dantys gali išdygti ir vėliau, tačiau gali ir visai neišdygti. Visiškai susiformavę, bet neišdygę dantys žmogui paprastai netrukdo ir yra matomi tik rentgeno nuotraukose. Šiuolaikiniam žmogui visiškai pakanka sveikų 28 dantų, juk jam nebūtina kramtyti žalios mėsos…

Kada reikia šalinti protinius dantis?

Apatiniai protiniai dantys dažnai išauga suspausti ar deformuoti, būna netaisyklingos krypties, ne vietoje arba prasikala tik iš dalies. Dauguma žmonių su nevisiškai išdygusiais šiais dantimis kreipiasi į odontologą dėl skausmo ar infekcijos. Prasidėjus infekcijai gali patinti dantenos, net veidas, skauda žiojantis, būna sunku ryti. Tačiau daug tokių neišdygusių ir suspaustų dantų nesukelia nemalonių simptomų.

Protinis dantis gali būti spaudžiamas jau susiformavusių ir išdygusių dantų, tuomet pažeidžiama gleivinė ir labai skauda. Dantenas galima įpjauti ir sumažinti skausmą. Protiniai dantys turėtų būti šalinami, jei sukelia dantų skausmus, infekciją burnoje, jei jie yra pažeisti dantų ėduonies. Būdami ne savo vietoje, netaisyklingos padėties, jie gali sukelti šalia esančių dantų ėduonį. Gydant pastarąjį dantį, gali tekti šalinti ir protinį.
 
Apatiniai tretieji krūminiai dantys, spausdami kitus dantis, gali sukelti jų tirpimą, taip pat gali sąlygoti dantenų ligas ar cistų susiformavimą. Kitos protinių dantų pašalinimo priežastys yra trukdymas normaliai išsidėstyti likusiems dantims, trukdymas apatinio žandikaulio lūžimo gydymui ar kitoms procedūroms. Išdygę viršutiniai protiniai dantys gali sužeisti skruostą, tuomet skruosto gleivinėje atsiranda nubrozdinimų ir žaizdelių, o skausmas trukdo kramtyti. Geriausia išeitis – pašalinti priežastį.

Neprasikalę tretieji dantys neturėtų būti šalinami kada tikimasi, jog jie sėkmingai išdygs ir dalyvaus kramtyme. Jie nešalinami, kuomet yra didelė komplikacijų tikimybė (pavyzdžiui nervo pakenkimas ar žandikaulio lūžimas).

Visada reikia įvertinti esamą situaciją, o geriausiai tai padarys gydytojas odontologas. Jis taip pat paskirs ir jums tinkamiausią gydymą - vaistus ar operaciją. Priklausomai nuo situacijos, gali būti paskirti vaistai nuo uždegimo ir skausmo, tačiau gali prireikti ir antibiotikų ar kitų vaistų.

Prieš atliekant bet kokią chirurginę procedūrą, gydytojas jus informuos apie visas teigiamas ir neigiamas pasekmes, todėl jums bus lengviau apsispręsti. Augant protiniams dantims reikėtų nepamiršti įprastos burnos higienos.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (13)

Monika 2017-05-12 18:44

ar gali buti kad nera dar 11 jau dyksta protiniai dantys ir del to kyla temperatura.

Aurimas 2016-05-03 05:39

sveiki visi vakar man odontologas lupo desine pusej protiny danty jokie nuskausminamieji nepadejo buvo suleides man kokias 4,5 ampoles nuskausminamuju nieko nepadejo turejau atsisedes kentet mirtina skausma kol islupo jy lauk bet kaip isrove ta danty tai visas skausmas persimuse man y gerkle ausy ir smilkiny temperatora mano ciut ne 40 laipsniu bet sake gydytojas cia ta temperatura mano yra normali kol man viso zandikaulio nepraeis skaudet tai tol labai auksta temperatura sake bus o tai gali ysilaikyt apie puse menesio ne daugiau bet dabar dekingas esu jam nors busiu ramus del to danties ir zinau kad man jau jo gyvenime nebeskaudes sumokejau 15 € ir dabar kaireja puseje ant protinio danties jauciu kazkoky maudima bet gal tikiuosi cia perejo nuo desines puses ir nebus tas pats kaip kaireje puseje kosmara teko iskest mirtina

Difna 2015-04-09 23:38

Sveiki. Na man 17m. Ir jau dygsta du apačioje ir vienas viršuje. Lina, man lygiai tas pats buvo. viršutinis, vienintelis pilnai prasikalęs buvo. Užpuliavo, žandas patino, o skausmas nežmoniškas, naktimis nemiegu, o iš skausmo raitausi ir nuo skausmo vaistus laku kaip vitaminus kokius..kreipiausi pas bet kokią stomotologę pas kurią vietos buvo (centro poliklinikoje) ji išrašė antibijotikų, išvalė dantį ir pūlius išleido, kitą dieną reikėjo vėl apsilankyt ir nusiuntė ji mane į žalgirį kaip būtinajai pagalbai. Prasėdėjau su papildomu talonu 3val. Kadangi nepilnametė, tad turėjau sulaukti mamos. pasidarėme nuotrauką ir ten protinio šaknis stūmė krūminį ir susidariusi opą. Man jį tiesiog išrovė, dabar antra diena kai geriu nuo skausmo vaistus ir dar kankiniuosi, geriu antibijotikus. Reikės ir kitus likusius išoperuoti nes jie niekada neišaugs ir sudarys komplikacijų rimtų. o vieno danties operacija 20€. su narkoze trauktu visus iškart tai 60€. Kainos nežmoniškos. bet geriau sutaupyt pinigėlius ir raut juos lauk.. nei agoniją jausti. Nes skausmas tikrai nežmoniškas.