Protiniai dantys: kodėl skauda

Teksto dydis:

Protiniai dantys: kodėl skauda

Dantų dygimo bėdos nepasibaigia vaikystėje. Dažnas jas prisimena ir subrendęs. Guodžianti mintis – tapsiu protingesnis. Ar tikrai?

Protiniai dantys – kas tai?

Subrendęs žmogus turi 32 pastoviuosius dantis: 16 viršutiniame žandikaulyje ir tiek pat apatiniame. Dantų forma ir funkcijos yra skirtingos. Vieni dantys skirti atkąsti kąsnį, kiti prilaikyti maistą, dar kiti jį sukramtyti. Pirmasis pastovusis dantis išdygsta šeštais gyvenimo metais, o sulaukus dvylikos beveik visi pieniniai dantys jau būna pakeisti nuolatiniais.

Tik tretieji krūminiai dantys, kurių iš viso yra keturi, išdygsta 17 - 25 gyvenimo metais ir yra vadinami protiniais dantimis. Šie dantys nėra susiję su protiniais žmogaus gebėjimais, o vadinami taip dėl to, kad prasikala paskutinieji (dažniausiai lytinio brendimo pabaigoje).

Protiniai dantys gali išdygti ir vėliau, tačiau gali ir visai neišdygti. Visiškai susiformavę, bet neišdygę dantys žmogui paprastai netrukdo ir yra matomi tik rentgeno nuotraukose. Šiuolaikiniam žmogui visiškai pakanka sveikų 28 dantų, juk jam nebūtina kramtyti žalios mėsos…

Kada reikia šalinti protinius dantis?

Apatiniai protiniai dantys dažnai išauga suspausti ar deformuoti, būna netaisyklingos krypties, ne vietoje arba prasikala tik iš dalies. Dauguma žmonių su nevisiškai išdygusiais šiais dantimis kreipiasi į odontologą dėl skausmo ar infekcijos. Prasidėjus infekcijai gali patinti dantenos, net veidas, skauda žiojantis, būna sunku ryti. Tačiau daug tokių neišdygusių ir suspaustų dantų nesukelia nemalonių simptomų.

Protinis dantis gali būti spaudžiamas jau susiformavusių ir išdygusių dantų, tuomet pažeidžiama gleivinė ir labai skauda. Dantenas galima įpjauti ir sumažinti skausmą. Protiniai dantys turėtų būti šalinami, jei sukelia dantų skausmus, infekciją burnoje, jei jie yra pažeisti dantų ėduonies. Būdami ne savo vietoje, netaisyklingos padėties, jie gali sukelti šalia esančių dantų ėduonį. Gydant pastarąjį dantį, gali tekti šalinti ir protinį.
 
Apatiniai tretieji krūminiai dantys, spausdami kitus dantis, gali sukelti jų tirpimą, taip pat gali sąlygoti dantenų ligas ar cistų susiformavimą. Kitos protinių dantų pašalinimo priežastys yra trukdymas normaliai išsidėstyti likusiems dantims, trukdymas apatinio žandikaulio lūžimo gydymui ar kitoms procedūroms. Išdygę viršutiniai protiniai dantys gali sužeisti skruostą, tuomet skruosto gleivinėje atsiranda nubrozdinimų ir žaizdelių, o skausmas trukdo kramtyti. Geriausia išeitis – pašalinti priežastį.

Neprasikalę tretieji dantys neturėtų būti šalinami kada tikimasi, jog jie sėkmingai išdygs ir dalyvaus kramtyme. Jie nešalinami, kuomet yra didelė komplikacijų tikimybė (pavyzdžiui nervo pakenkimas ar žandikaulio lūžimas).

Visada reikia įvertinti esamą situaciją, o geriausiai tai padarys gydytojas odontologas. Jis taip pat paskirs ir jums tinkamiausią gydymą - vaistus ar operaciją. Priklausomai nuo situacijos, gali būti paskirti vaistai nuo uždegimo ir skausmo, tačiau gali prireikti ir antibiotikų ar kitų vaistų.

Prieš atliekant bet kokią chirurginę procedūrą, gydytojas jus informuos apie visas teigiamas ir neigiamas pasekmes, todėl jums bus lengviau apsispręsti. Augant protiniams dantims reikėtų nepamiršti įprastos burnos higienos.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (13)

Order for a blank ATM card now: +393512615163 2022-06-28 00:18


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.

Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Vida 2022-05-30 09:05

Laba diena,
Ar gali skaudėti giliai ausų landas, gelti ausis, užgulti ausis?

Sima 2021-12-16 20:46

Ar gali skaudėti 13 metų amžiaus?