Peršalus geriausias gydytojas - poilsis

Teksto dydis:

Peršalus geriausias gydytojas - poilsis

2012-10-08 10:20

Nors vasariški orai mūsų nelepino, juolab netgi - grūdino, atėjus rudeniui išvengti peršalimo ligų nedaug kam tepavyksta. Ypatingai nuo to kenčia silpnesnės imuninės sistemos žmonės, dažniausiai - vaikai ir garbaus amžiaus sulaukę senoliai.

Kokios bronchito priežastys, galimos komplikacijos ir gydymo būdai, kalbamės su Vilniaus universiteto Infekcinių, krūtinės ligų, dermatovenerologijos ir alergologijos klinikos profesoriumi, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro direktoriumi gydytoju pulmonologu medicinos mokslų daktaru Edvardu Danila. 

Bronchitas gali būti ūminis ir lėtinis

Bronchitas - bronchų sienelės gleivinės uždegimas. Ūminis bronchitas, tai ūminės virusinės respiracinės infekcijos - paprastai vadinamos peršalimu - pasekmė. Patekęs į organizmą, respiracinis virusas (kurių yra įvairių rūšių) dažniausiai sukelia slogą, ašarojimą, o pasiekęs bronchus ir pažeidęs jų epitelį - kosulį. Kosulį sukelia jautri gleivinė. Viruso dauginimasis organizme trunka maždaug savaitę. Vėliau, per mėnesį, kartais per du gleivinė atsistato ir žmogus pasveiksta, kosulys praeina.

Prof. E. Danilos žodžiais, kartais bronchitas gali komplikuotis, pasireikšti bronchų spazmas. Dėl to trūksta oro, bronchai tarsi švilpia, cypia, dėl deguonies stokos susilpnėja fizinis pajėgumas. Toks negalavimas gali trukti nuo savaitės iki trijų. Patyrusio pulmonologo žodžiais, ūminis bronchitas "nepereina" į lėtinę jo formą.

"Lėtinis bronchitas - tai dažniausiai žmonių elgesio problema. Pirmiausia - rūkymas. Rūkydamas žmogus nuolat bombarduoja savo bronchus tabako degimo produktais. Ilgainiui tokia gleivinė pakinta, kosulys, krenkštimas, skrepliavimas vargina nuolatos. Peršalus liga gali paūmėti, komplikuotis į brochinę astmą panašiais simptomais. Užkietėję rūkaliai stipriai rizikuoja susirgti lėtine obstrukcine plaučių liga", - sako dr. E. Danila. 

Neišvengiamos "dalybos" virusais

Statistikos duomenimis, Lietuvoje daugiausiai diagnuozuojama kvėpavimo sistemos ligų. Rudenį ir pavasarį tokių susirgimų akivaizdžiai padaugėja. Vasara žmonės tarsi atitolsta nuo didesnių susitelkimo vietų, daugiau bendrauja su artimaisiais, ilgiau būna gryname ore. Tačiau prasidėjus naujam mokslo ir darbų sezonui situacija pasikeičia.

Vaikai peršalimo ligomis linkę sirgti dažniau ne tik dėl silpnesnės, ne iki galo susiformavusios imuninės sistemos ar didesnio jautrumo temperatūros pokyčiams, bet ir dėl to, kad prasidėjus naujiems mokslo metams, grįžus į kolektyvą, darželiuose ar mokyklose yra geros sąlygos virusui plisti oro-lašeliniu bei tiesioginio kontakto būdu. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, ikimokyklinio amžiaus vaikai peršalimo ligomis gali sirgti iki 12 kartų per metus.

Vyresni žmonės peršalimo ligomis, bronchitu serga taip pat labai dažnai. Pagrindinė priežastis - susilpnėjęs imunitetas, be to,  jų gleivinė plonėja, tampa jautresnė, susirgus atsistato lėčiau, galimos dažnesnės komplikacijos.

 Tačiau slogos ir bronchitai neaplenkia ir jaunų, darbingo amžiaus žmonių. Mat, "dalybos" virusais vyksta labai greitai: iš vaikų ugdymo įstaigų užkratas "atkeliauja" namo, iš namų į darbovietes, paskiau į kino teatrus ir t.t.

Pavasarį peršalimo ligomis dažniausiai susergame neįvertinę oro temperatūros pokyčių. Išsiilgę šilumos žmonės skuba išsirengti, užsibūna lauke, o dėl to ir peršąla. 

Ar reikia gydyti bronchitą?

"Ar bronchitas rimta liga? Jeigu jį lygintume su plaučių uždegimu, aišku, tai santykinai nesunki liga. Ji gali praeiti ir negydoma, jeigu ligonis savo organizmo neprievartaus, leis jam pailsėti. Užpuolus virusinei respiracinei infekcijai čiaudoma, sloguojama, ašaroja akys. Jeigu vieną kitą dieną sugebėsime neiti į darbą, pagulėsime tas kelias dienas lovoje, pagersime daugiau vaistinių arbatų, problema išsispręstų kone savaime. Tereikia leisti organizmo vidinėms sistemoms susitvarkyti pačioms", - įsitikinęs pulmonologas.

Apmaudu, kad dauguma renkasi darbą, nesigydo, alina savo organizmą, o tuo pačiu skleidžia savo ligos virusus tarp bendradarbių. Varginami kosulio, ieško vaistų, manydami, kad jie galės pagelbėti. "Deja, vaistų, kurie atstatytų gleivinę, nėra. Apskritai, jeigu kalbame apie nekomplikuotą bronchitą, jo gydymui nereikia antibiotikų. Svarbiausia - poilsis, šiluma ir pakankamas arbatų kiekis. Paprastai bronchitas trunka nuo mėnesio iki dviejų, retkarčiais - ilgiau", - savo patirtimi dalijosi dr. E. Danila.

Paklaustas apie liaudies medicinos priemones, pulmonologas sakė, jog viskas, kas atneša džiaugsmo ir nežaloja, gali būti naudojama.

Kreiptis gydytojo pagalbos reiktų tada, jeigu karščiuojama ilgia kaip tris paras, atsiranda oro trūkumas, krūtinės skausmas, atsikosima su krauju.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-17 21:55


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.