Lūžiai. Kokie jie būna? Kaip jie gydomi ?

Teksto dydis:

Lūžiai. Kokie jie būna? Kaip jie gydomi ?

2015-01-12 00:00

Mūsų organizmas sudarytas iš įvairių sistemų, kurios negali viena be kitos normaliai dirbti. Viena iš jų – judėjimo ir atraminė sistema – tai kaulai, raumenys, sąnariniai raiščiai. Jie suteikia kūnui formas, grakštumą, galimybę aktyviai gyventi. Kartais mes prarandame galimybę tuo naudotis ne tik dėl įvairių ligų, bet ir dėl traumų. Kokie yra lūžiai ir kaip dažnai jie pasitaiko, kokią įtalą jie turi mūsų gyvenime?

Lūžiai, be abejo, dažniau pasitaiko žiemą, kai pašąla – prisninga, atšyla – pasidaro košė, vėl pašąla – štai ir linksmasis ledukas. Tada jau čiuožia visi – ir mašinos, ir žmonės (bet mes juk turime tik dvi kojas!). Manoma, kad per visą gyvenimą iš dešimties maždaug du žmonės patiria lūžius. Pirmoje gyvenimo pusėje (daugiausia iki 10 metų) vyrauja berniukų kaulų lūžiai, o antroje – moterų. Kaulas yra pakankamai atspari medžiaga – vyrų blauzdikaulis atsparus net 1500 kilogramų išilginiam apkrovimui. Kaulo atsparumas mažesnis lenkimui, o dar mažesnis – sukimui.

Kokie būna lūžiai?
Lūžiai gali būti: trauminiai – kai
dėl neįprasto krūvio lūžta visiškai sveikas kaulas; patologiniai – kai dėl vietinės ar sisteminės ligos kaulų struktūra pakinta ir tampa nepilnaverte (tai kalcio, fosforo apykaitos sutrikimai, onkologinės ligos – vietiniai navikai ar jų metastazės iš kitų oraganų).
Taip pat skiriami atviri, kada yra žaizda ir ji tiesiogiai susijusi su lūžimo vieta, bei uždari lūžiai, kai nėra žaizdos, didesnio odos pakenkimo. Atlikus rentgenologinį ištyrimą, galima skirti lūžį be poslinkių (lūžusio kaulo galai nepasislenka) ir lūžį su poslinkiu (lūžgaliai pasislinkę vienas kito atžvilgiu).

Kokie dažnesni „žiemos lūžiai” ir kaip jie įvyksta?
Žiemą dažniausiai lūžta riešas – žmogus paslysta, krenta ir automatiškai tiesia ranką. Tokie riešo lūžiai būna tipinėje vietoje – apatiniame dilbio trečdalyje. Toks lūžis dažnai būna su poslinkiu. Ne tik žiemai būdingi kulkšnių lūžiai gali įvykti koją patempus, užsukus. Stuburo slankstelių kompresiniai („suspaustiniai”) lūžiai įvyksta krentant ant užpakalio – stuburo slanksteliai lyg susistumia, susispaudžia. Pagyvenusiems žmonės dažniau lūžta žastikaulio bei šlaunikaulio kaklelis. Retesni – šonkaulių, pirštų lūžiai. Be to, žiemą dažniau patempiami ar net nutraukiami raiščiai, raumenys ir sausgyslės.

Kada reikėtų įtarti lūžį?
Jeigu nukritus ar šiaip susimušus jaučiamas aštrus skausmas, aptemsta akyse, sunku pajudinti sumuštą kūno dalį, aiškiai matomas patinimas – Jums nekenktų kreiptis į gydytoją, kuris, esant įtarimams
dėl lūžusio kaulo, paskirtų rentgenologinį tyrimą. Nedelsianst kreiptis į gydytoją reikia, jei aiškiai matoma, kad sumušta galūnė deformuota, įtariamas atviras lūžis (atsiranda žaizda).

Ką daryti ir kur kreiptis?
Pirma taisyklė, kurią turi žinoti kiekvienas žmogus: niekada nebandykite patys atstatinėti lūžia arba sąnario išnirimo – tai turi atlikti patyrę gydytojai, nes priešingu atveju tokia „pagalba” gali sukelti rimtų ir nemalonių pasekmių (galima nutraukti kraujagysles, nervus, sausgysles ir kt.).
Jūs galite padėti fiksuodami lūžusią galūnę tokioje padėtyje, kokioje ją radote.
Jei lūžo koja, dubuo, stuburas – visada kvieskite greitąją pagalbą.
Jei lūžo ranka ar pirštas – vykti į medicinos įstaigą galite ir patys, tačiau pasistenkite bent minimaliai imobilizuoti (fiksuoti) lūžimo vietą.
Beveik kiekviename mieste yra traumatologijos punktai, dirbantys visą parą, kuriuose medikai gali Jums suteikti pirmąją pagalbą. Jeigu ten, kur gyvenate, nėra tokio punkto, kreipkitės į poliklinikos ar ligoninės priėmimo skyrių. Galvos traumos atveju visada patartina kreiptis į specialistą (traumatologą, neurologą ar neurochirurgą), nes pirmą-antrą parą galite ir nejusti pavojingų simptomų, rodančių kraujo išsiliejimą į smegenis. Jeigu susižalojavaikas, geriau kreiptis į specializuotus vaikų traumatologijos punktus (jeigu tokie yra Jūsų mieste).

Kokie yra vaikų lūžių ypatumai?
Vaikui gali būti vadinamas „žalios šakelės” lūžis. Rentgeno nuotraukoje jis atrodo taip. Lyg pavasarį perlaužtume medžio šakelę – šakelė lūžta, tačiau žievė aplinkui vis dar ją laiko, šakelė nėra nulūžusi, tačiau linksta lūžio vietoje. Taip ir čia – kaulas lūžęs, tačiau jį laiko antkaulis (kaulą dengianti saudinys). Taip įvyksta
dėl to, kad vaikų antkaulis yra storesnis, nei suaugusiųjų. Iš dalies tai gerai – lūžis būna be poslinkio ir lūžgaliai nesužaloja aplinkinių audinių, iš kitos pusės – net ir sutvirtinustokį lūžį, kaulas vis tiek linksta. Vaiko kaulas gali lūžti ir per kaulo augimo liniją (vieta, iš kurios kaulas auga į ilgį) – tai vadinama epifiziolize.

Ar iš tiesų girtam ir velnias pagalvę pakiša?
Ir taip, ir ne. Traumos išgėrusiems žmonėms pasitaiko dažniau – jų reakcijos laikas yra pailgėjęs, todėl krisdami nespėja įsitempti, pasiruošti. Jie krenta, užsigauna, dažniausiai – galvą. Tačiau lūžių išgėrusiems žmonėms pasitaiko rečiau, jie būna lengvesni, nes girti krenta „minkščiau”, nespėja atkišti rankos. Be to, alkoholis sumažina skausmo pojūtį, o tai neblogina nukentėjusio būklės.

Kokie lūžiai būdingi vyresniame amžiuje ir kodėl?
Dažniau lūžta pagyvenusių žmonių kaulai, nes jie būna osteoporoziški (išretėję), trapesni
dėl prastesnės kraujotakos. Koordinacija nebe tokia gera, nebėra tokio grakštumo, treniruotumo ir mokėjimo kristi. Todėl jiems lūžiai įvyksta nuo mažesnių krūvių. Vyresniesm dažniausiai lūžta kaulai, turintys daug spongiozinio (kempininio) kaulinio audinio – riešas, stuburas, o ypač šlaunikaulio ir žastikaulio kaulas. Neretai pagyvenę žmonės nedrįsta kreiptis kreiptis į medikus, ištisas dienas ar net savaites gydosi patys, kol pastebi, kad nėra jokio rezultato. Tada ir gydymas neretai būna ilgesnis, sudėtingesnis, brangesnis, dažnesnės ir komplikacijos.

O kokios galimos komplikacijos, laiku nesikreipus pagalbos?
Dažnesnės komplikacijos – esant atviriems lūžiams. Ankstyvosioms komplikacijoms priklauso: kai žaizda supūliuoja apie lūžusį kaulą, kai traumos metu į žaizdą patenka „gatvės” infekcija? Jeigu blogai sutvirtinama lūžio vieta (ar žmogus pats sutvirtina galūnę) – kaulas sugyja neteisingai ir galūnė
tampa funkciškai nebenaudinga, žmogus negali minti, pakelti kojos ar rankos bei kitaip save apsitarnauti. Kita komplikacija – kaulo nesugijimas, vadinamas pseudoartroze (netikras sąnarys arba sąnarys „ne vietoje”).

Kaip gydomi lūžiai?
Nustačius lūžį, dažniausiai atliekama imobilizacija tam tikra langete arba ligonis operuojamas ir kaulas sutvirtinamas specialiomis vinimis, sraigtais, plokštelėmis ar fiksatoriais. Tiek būdamas gydymo įstaigoje, tiek gydydamasis ambulatoriškai, pacientas turėtų kuo smulkiau išsiaiškinti, kas jam yra lūžę, ia ką jis turi daryti kiekvienu atveju.
Bendri patarimai būtų:
skausmą geriausia malšinti vaistais, sudėtyje neturinčiais aspirino grupės preparatų, nes jie neskystina kraujo ir nedidina vidinio kraujavimo žaizdoje. Jei įmanoma (nėra sutvirtinimo) – pirmas 2-3 paras lūžio vietoje, įvyniojus į kelis sluoksnius medžiagos, dėkite šaltį (ledukai, sniegas, sužaldyta vandens pūslė).
Po 3-4 parų tinka specialūs tepalai, kurie mažina kraujosrūvą, gerina audinių mitybą. Keletą dienų lūžusią galūnę patartina laikyti šiek tiek aukščiau, mažiau ją judinti.

Kaip žinoti, ar gipsas gerai uždėtas?
Pageidautina, kad imobilizacija būtų atlikta su įvairiais pamušalais. Gipso ar kitos medžiagos langetė neturi spausti sąnarių, odos. Lūžio srities negalima užveržti paprastu ar elastiniu bintu. Paprastai pirmomis paromis po lūžimo ta vieta patinsta ir galūnė turi būti imobilizuota ne cirkuliariu (aplinkui einančiu) gipsu, o tik langete ir apibintuota. Jeigu ir langetė gerai uždėta, ir galūnė mažai judinama, tačiau pirštai mėlynuoja, gipsas veržia, stipriai skauda ar atvirkščiai – aptirpsta – būtina skubiai kreiptis į gydymo įstaigą, nes šie simptomai rodo kraujotakos sutrikimą, kurį būtina pašalinti. Jeigu gyvenate toki nuo gydymo įstaigos, bent perkirpkite bintą, o langetę palikite ir apvyniokite ją bintu šiek tiek laisviau, tačiau gydytojui vis tiek pasirodykite, kai tik galėsite.

Ar galima išvengti kai kurių lūžių?
Be jokių abejonių, daugelio lūžių galima išvengti. Be būtinumo nevaikščiokite, kai lauke labai slidu, nešiokite patogią avalynę – 2-2,5 cm pakulne, minkštu gumos padu su giliu, kuo mažiau slidžiu protektoriumi. Ortopedinių prekių parduotuvėse galite rasti specialius ant batų prisegamus ar apaunamus padus su spygliukais – pasirūpinkite tokia dovanasavo labai aktyviems pagyvenusiems tėvams ar seneliams. Slidžiu oru suraskite jiems kokį užsiėmimą namuose, kad jie jaustųsi svarbū, reikalingi ir neitų į slidžią gatvę. Senyviems žmonėms patartina tirti kaulų tankį (osteodensitometrija) ir, esant kaulų tankio deficitui (osteoporozė ar osteopenija), naudoti kalcio preparatus su vitaminu D bei kitus gydytojo paskirtus kaulų sistemą tvirtinančius medikamentus.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (22)

Aivaras 2020-04-27 17:40

Man lūžo pirštas ką man darit

Linas 2019-06-01 09:54

Laba diena . Lūžo riešo trikampio kaulas . Jau praėjo savaite laiko langeteje, ar galima tepti spec tepalų nuo sumušimu, patempimų ir ar galima karta dienoje pamirkyti ranka šaltame vandenyje su druska .

nijole 2019-03-18 14:25

luzo blauzdikaulis kartu su sveistikauliu aperavo gruodzio 5d gas gali but jai negija