
Lūžiai, be abejo, dažniau pasitaiko žiemą, kai pašąla – prisninga, atšyla – pasidaro košė, vėl pašąla – štai ir linksmasis ledukas. Tada jau čiuožia visi – ir mašinos, ir žmonės (bet mes juk turime tik dvi kojas!). Manoma, kad per visą gyvenimą iš dešimties maždaug du žmonės patiria lūžius. Pirmoje gyvenimo pusėje (daugiausia iki 10 metų) vyrauja berniukų kaulų lūžiai, o antroje – moterų. Kaulas yra pakankamai atspari medžiaga – vyrų blauzdikaulis atsparus net 1500 kilogramų išilginiam apkrovimui. Kaulo atsparumas mažesnis lenkimui, o dar mažesnis – sukimui.
Kokie būna lūžiai?
Lūžiai gali būti: trauminiai – kai dėl neįprasto krūvio lūžta visiškai sveikas kaulas; patologiniai – kai dėl vietinės ar sisteminės ligos kaulų struktūra pakinta ir tampa nepilnaverte (tai kalcio, fosforo apykaitos sutrikimai, onkologinės ligos – vietiniai navikai ar jų metastazės iš kitų oraganų).
Taip pat skiriami atviri, kada yra žaizda ir ji tiesiogiai susijusi su lūžimo vieta, bei uždari lūžiai, kai nėra žaizdos, didesnio odos pakenkimo. Atlikus rentgenologinį ištyrimą, galima skirti lūžį be poslinkių (lūžusio kaulo galai nepasislenka) ir lūžį su poslinkiu (lūžgaliai pasislinkę vienas kito atžvilgiu).
Kokie dažnesni „žiemos lūžiai” ir kaip jie įvyksta?
Kada reikėtų įtarti lūžį?
Jeigu nukritus ar šiaip susimušus jaučiamas aštrus skausmas, aptemsta akyse, sunku pajudinti sumuštą kūno dalį, aiškiai matomas patinimas – Jums nekenktų kreiptis į gydytoją, kuris, esant įtarimams dėl lūžusio kaulo, paskirtų rentgenologinį tyrimą. Nedelsianst kreiptis į gydytoją reikia, jei aiškiai matoma, kad sumušta galūnė deformuota, įtariamas atviras lūžis (atsiranda žaizda).
Ką daryti ir kur kreiptis?
Pirma taisyklė, kurią turi žinoti kiekvienas žmogus: niekada nebandykite patys atstatinėti lūžia arba sąnario išnirimo – tai turi atlikti patyrę gydytojai, nes priešingu atveju tokia „pagalba” gali sukelti rimtų ir nemalonių pasekmių (galima nutraukti kraujagysles, nervus, sausgysles ir kt.).
Jūs galite padėti fiksuodami lūžusią galūnę tokioje padėtyje, kokioje ją radote.
Jei lūžo koja, dubuo, stuburas – visada kvieskite greitąją pagalbą.
Jei lūžo ranka ar pirštas – vykti į medicinos įstaigą galite ir patys, tačiau pasistenkite bent minimaliai imobilizuoti (fiksuoti) lūžimo vietą.
Beveik kiekviename mieste yra traumatologijos punktai, dirbantys visą parą, kuriuose medikai gali Jums suteikti pirmąją pagalbą. Jeigu ten, kur gyvenate, nėra tokio punkto, kreipkitės į poliklinikos ar ligoninės priėmimo skyrių. Galvos traumos atveju visada patartina kreiptis į specialistą (traumatologą, neurologą ar neurochirurgą), nes pirmą-antrą parą galite ir nejusti pavojingų simptomų, rodančių kraujo išsiliejimą į smegenis. Jeigu susižalojavaikas, geriau kreiptis į specializuotus vaikų traumatologijos punktus (jeigu tokie yra Jūsų mieste).
Kokie yra vaikų lūžių ypatumai?
Vaikui gali būti vadinamas „žalios šakelės” lūžis. Rentgeno nuotraukoje jis atrodo taip. Lyg pavasarį perlaužtume medžio šakelę – šakelė lūžta, tačiau žievė aplinkui vis dar ją laiko, šakelė nėra nulūžusi, tačiau linksta lūžio vietoje. Taip ir čia – kaulas lūžęs, tačiau jį laiko antkaulis (kaulą dengianti saudinys). Taip įvyksta dėl to, kad vaikų antkaulis yra storesnis, nei suaugusiųjų. Iš dalies tai gerai – lūžis būna be poslinkio ir lūžgaliai nesužaloja aplinkinių audinių, iš kitos pusės – net ir sutvirtinustokį lūžį, kaulas vis tiek linksta. Vaiko kaulas gali lūžti ir per kaulo augimo liniją (vieta, iš kurios kaulas auga į ilgį) – tai vadinama epifiziolize.
Ar iš tiesų girtam ir velnias pagalvę pakiša?
Ir taip, ir ne. Traumos išgėrusiems žmonėms pasitaiko dažniau – jų reakcijos laikas yra pailgėjęs, todėl krisdami nespėja įsitempti, pasiruošti. Jie krenta, užsigauna, dažniausiai – galvą. Tačiau lūžių išgėrusiems žmonėms pasitaiko rečiau, jie būna lengvesni, nes girti krenta „minkščiau”, nespėja atkišti rankos. Be to, alkoholis sumažina skausmo pojūtį, o tai neblogina nukentėjusio būklės.
Kokie lūžiai būdingi vyresniame amžiuje ir kodėl?
Dažniau lūžta pagyvenusių žmonių kaulai, nes jie būna osteoporoziški (išretėję), trapesni dėl prastesnės kraujotakos. Koordinacija nebe tokia gera, nebėra tokio grakštumo, treniruotumo ir mokėjimo kristi. Todėl jiems lūžiai įvyksta nuo mažesnių krūvių. Vyresniesm dažniausiai lūžta kaulai, turintys daug spongiozinio (kempininio) kaulinio audinio – riešas, stuburas, o ypač šlaunikaulio ir žastikaulio kaulas. Neretai pagyvenę žmonės nedrįsta kreiptis kreiptis į medikus, ištisas dienas ar net savaites gydosi patys, kol pastebi, kad nėra jokio rezultato. Tada ir gydymas neretai būna ilgesnis, sudėtingesnis, brangesnis, dažnesnės ir komplikacijos.
O kokios galimos komplikacijos, laiku nesikreipus pagalbos?
Dažnesnės komplikacijos – esant atviriems lūžiams. Ankstyvosioms komplikacijoms priklauso: kai žaizda supūliuoja apie lūžusį kaulą, kai traumos metu į žaizdą patenka „gatvės” infekcija? Jeigu blogai sutvirtinama lūžio vieta (ar žmogus pats sutvirtina galūnę) – kaulas sugyja neteisingai ir galūnė tampa funkciškai nebenaudinga, žmogus negali minti, pakelti kojos ar rankos bei kitaip save apsitarnauti. Kita komplikacija – kaulo nesugijimas, vadinamas pseudoartroze (netikras sąnarys arba sąnarys „ne vietoje”).
Kaip gydomi lūžiai?
Nustačius lūžį, dažniausiai atliekama imobilizacija tam tikra langete arba ligonis operuojamas ir kaulas sutvirtinamas specialiomis vinimis, sraigtais, plokštelėmis ar fiksatoriais. Tiek būdamas gydymo įstaigoje, tiek gydydamasis ambulatoriškai, pacientas turėtų kuo smulkiau išsiaiškinti, kas jam yra lūžę, ia ką jis turi daryti kiekvienu atveju.
Bendri patarimai būtų:
skausmą geriausia malšinti vaistais, sudėtyje neturinčiais aspirino grupės preparatų, nes jie neskystina kraujo ir nedidina vidinio kraujavimo žaizdoje. Jei įmanoma (nėra sutvirtinimo) – pirmas 2-3 paras lūžio vietoje, įvyniojus į kelis sluoksnius medžiagos, dėkite šaltį (ledukai, sniegas, sužaldyta vandens pūslė). Po 3-4 parų tinka specialūs tepalai, kurie mažina kraujosrūvą, gerina audinių mitybą. Keletą dienų lūžusią galūnę patartina laikyti šiek tiek aukščiau, mažiau ją judinti.
Kaip žinoti, ar gipsas gerai uždėtas?
Pageidautina, kad imobilizacija būtų atlikta su įvairiais pamušalais. Gipso ar kitos medžiagos langetė neturi spausti sąnarių, odos. Lūžio srities negalima užveržti paprastu ar elastiniu bintu. Paprastai pirmomis paromis po lūžimo ta vieta patinsta ir galūnė turi būti imobilizuota ne cirkuliariu (aplinkui einančiu) gipsu, o tik langete ir apibintuota. Jeigu ir langetė gerai uždėta, ir galūnė mažai judinama, tačiau pirštai mėlynuoja, gipsas veržia, stipriai skauda ar atvirkščiai – aptirpsta – būtina skubiai kreiptis į gydymo įstaigą, nes šie simptomai rodo kraujotakos sutrikimą, kurį būtina pašalinti. Jeigu gyvenate toki nuo gydymo įstaigos, bent perkirpkite bintą, o langetę palikite ir apvyniokite ją bintu šiek tiek laisviau, tačiau gydytojui vis tiek pasirodykite, kai tik galėsite.
Ar galima išvengti kai kurių lūžių?
Be jokių abejonių, daugelio lūžių galima išvengti. Be būtinumo nevaikščiokite, kai lauke labai slidu, nešiokite patogią avalynę – 2-2,5 cm pakulne, minkštu gumos padu su giliu, kuo mažiau slidžiu protektoriumi. Ortopedinių prekių parduotuvėse galite rasti specialius ant batų prisegamus ar apaunamus padus su spygliukais – pasirūpinkite tokia dovanasavo labai aktyviems pagyvenusiems tėvams ar seneliams. Slidžiu oru suraskite jiems kokį užsiėmimą namuose, kad jie jaustųsi svarbū, reikalingi ir neitų į slidžią gatvę. Senyviems žmonėms patartina tirti kaulų tankį (osteodensitometrija) ir, esant kaulų tankio deficitui (osteoporozė ar osteopenija), naudoti kalcio preparatus su vitaminu D bei kitus gydytojo paskirtus kaulų sistemą tvirtinančius medikamentus.
Beatrice Ulloa 2022-09-10 23:29
Pastaruosius 3 metus ir 8 mėnesius sergu mioma ir nuo to laiko gydžiausi serijomis, tačiau nepagerėjo, kol nesutikau daktaro Ilekhojie liudijimų apie tai, kaip jis gydė skirtingus žmones iš skirtingų ligų visame pasaulyje, tada susisiekiau ir su juo. Po mūsų pokalbio jis atsiuntė man žolelių, kurios sumažins mano miomas ir padidins mano tikimybę pastoti. Jo nurodymu aš vartojau žoleles 8 dienas ir manęs paprašė vykti į ligoninę, kur mano gydytojas patvirtino, kad sumažėjo dydis. Per 14 dienų firboidas išnyko. Dabar man jau 8 mėnesiai ir aš nekantrauju būti mama. Mano širdis pilna džiaugsmo. Tai įmanoma tik todėl, kad turėjau drąsos pasitikėti daktaru Ilekhojie, nesvarbu, kiek žmonių mane apgavo. Pasikalbėkite su juo, jei sergate mioma ar bet kokia kita liga, ir jis padės su savo stipriomis žolelėmis. Paštu: gethelp05@gmail.com arba Whatsapp jam telefonu +2348147400259
Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-15 13:57
Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163
I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com
Hangout : carolblankatmcard@gmail.com
What'sApp : +393512615163
They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.
Olegas 2020-09-12 19:25
Laba diena, kas gali buti? Lužo kuoja per avarija. Viršutine dalis. Ja susuko 5 varštais. Išpradžiu ištesino kaula po to ištrauke 2 varžtus apačioj kad suaugtu kaulas. Jau praejo 6 menesei kaulas suaugo bet kenčiu nesvetiškus skausmus. Be analgetiku ni kaip. Be kastiliu ni kaip. Vaikštau i masažus sportoju. Niekas nepadeda. Dar plius kažkas blogai su apatine dalimi. Nevaldau i šonus. Ja jaučiu gerai kilnojasi pirštus valda,pieda valdau. Man stresas negaliu atsigaut. Ka patartumet, ka darit?????