Lietuviai norėtų naujesnių vaistų ir veiksmingo gydymo

Teksto dydis:

Lietuviai norėtų naujesnių vaistų ir veiksmingo gydymo

2013-10-01 16:45

Jei mūsų šalyje gydymui skirtas vaistas nebūtų prieinamas, net 60 proc. apklaustų pacientų, užklupus sunkiai ligai, ieškotų vaistų užsienyje. Taip pat 65 proc. apklaustų pacientų norėtų gydytis tik inovatyviais vaistais ir tik 4 proc. iš jų pasirinktų generinius - pigesnius originalaus vaisto analogus.

Daugumos respondentų nuomone, valstybė privalo užtikrinti naujausių vaistų ir gydymo galimybių tinkamą prieinamumą pacientams. Iš jų daugiau nei pusė pageidautų, kad tokie nauji vaistai būtų prieinami kuo greičiau.
 
Daugiau nei trečdalis tyrime dalyvavusių Lietuvos gyventojų, šiuo metu nesergančių rimtomis lėtinėmis ligomis, ligos atveju irgi norėtų būti gydomi tik naujausiais originaliais vaistais. 43 proc. apklaustųjų nurodė, kad valstybė privalo užtikrintų vaistų prieinamumą, jei originalus vaistas pagerintų gyvenimo kokybę, lyginant su kitais gydymo metodais. Ir vos 15 proc. visų apklaustųjų net ir ligos atveju sutiktų laukti, kol rinkoje pasirodys generiniai - pigesni originalaus vaisto analogai.
Tyrimo, kurį inicijavo Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje įkurtas sveikatos reikalų komitetas LAWG, tikslas buvo sužinoti visuomenės nuomonę apie vaistus bei išsiaiškinti, ar valstybės požiūris sutampa su pacientų požiūriu. Apklausa taip pat buvo siekiama sužinoti, kiek Lietuvos žmonės turi žinių apie tai, kuo skiriasi inovatyvūs, t.y. naujai išrasti, originalūs ir jų taip vadinamos kopijos ir (ar) senesnės kartos vaistai, bei svarbiausia, kokio gydymo žmonės norėtų. Tyrime dalyvavo ne tik pacientai, kurie priklauso tam tikroms Lietuvos pacientų organizacijoms, bet ir atsitiktiniu būdu atrinkti Lietuvos gyventojai, t.y. nebūtinai šiuo metu sergantys ar kada nors sirgę žmonės.  

„Lietuvos pacientų teisės į kokybišką ir naujausią gydymą, palyginus su kitomis Europos valstybėmis, yra akivaizdžiai pažeidžiamos. Remiantis oficialia statistika, Lietuva yra priešpaskutinė Europos Sąjungoje pagal naujų vaistų prieinamumą“, - sako LAWG koordinatorė, advokatė, advokatų kontoros LAWIN asocijuota partnerė Rūta Pumputienė. Jos nuomone, pagrindinės priežastys, lemiančios naujausių ir efektyviausių gydymo galimybių neprieinamumą Lietuvos pacientams, yra turimų lėšų neefektyvus valdymas.
 
Remiantis 2013 m. Valstybinės ligonių kasų pranešimo „2012 m. PSDF biudžeto išlaidų ir pacientų priemokų kompensuojamiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms analizės“ duomenimis, net 49 proc. iš viso PSDF biudžeto išleidžiama seniems vaistams kompensuoti. Anot pašnekovės, senųjų vaistų kaina Lietuvoje ne tik gerokai didesnė nei kitose šalyse, bet ir apskritai nuo 2006 m. nemažėja, priešingai nei visose kitose šalyse. LAWG teigimu, tam įtakos turi ir neprognozuojama bei neskaidri sprendimų dėl vaistinių preparatų politikos ir kompensavimo priėmimo sistema.

R. Pumputienės nuomone, spręsdami dėl vaistų politikos Lietuvoje valdininkai absoliučiai negalvoja apie pacientus, kuriems tie vaistai ir bus skirti, bei ar gydymas bus efektyvus ir ar pacientas bus kokybiškai ir efektyviai pagydytas.
 
Reprezentatyvų Lietuvos gyventojų ir pacientų tyrimą 2013 metų liepą atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ pagal LAWG užsakymą. Tyrimo metu buvo apklausti 1077 respondentai.
 
Apie LAWG
Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje (asociacijos „American Chamber of Commerce“) įsteigta nauja Lietuvos-Amerikos bendradarbiavimo darbo grupė, kurios tikslas - griežtai laikantis verslo principų, pagrįstų sąžininga ir skaidria veikla, skatinti inovatyvių gydymo technologijų geresnį prieinamumą bei skaidrumą administruojant ir priimant sprendimus dėl vaistinių preparatų politikos Lietuvoje.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Get program blank atm card +393512615163 2022-06-15 15:40


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.