Laboratorinė diagnostika

Teksto dydis:

Laboratorinė diagnostika

2015-10-29 07:25

lrytas.lt nuotrauka

Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos Sąjungos valstybių, kurioje žmonės mažiausiai laiko ir dėmesio skiria sveikatos profilaktikai ir dažniausiai apie sveikatos patikrą pagalvoja tik tuomet, kai rimtai suserga. Tačiau toks požiūris nėra teisingas. Net ir nejaučiant jokių negalavimų ar nesiskundžiant sveikatos sutrikimais, profilaktiškai tikrinti sveikatą patariama kasmet.

Režisierius ir aktorius Kęstutis Marčiulynas, žinomas kaip zenbudistų vienuolis, jau 15 metų gyvenantis Pietų Korėjos vienuolyne, rūpinasi savo sveikata ir ją tikrinasi kiekvienais metais. Vienuolis, pastebėjęs sveikatos sutrikimus, nutarė atvykti į laboratoriją ir atlikti profilaktinius tyrimus.  Nors Kęstutis stengiasi prižiūrėti savo sveikatą, palaikyti sveiką gyvenimo būdą ir sportuoti, tačiau pastebi, kad sveikata vis tiek blogėja. Kęstutį tyrimams paskatino jaučiamas silpnumas, galvos svaigimas. Pasak Kęstučio, dauguma vienuolių, sulaukę 60 metų, suserga cukriniu diabetu. Kadangi amžius yra vienas iš veiksnių, rodantis diabeto riziką, Kęstutis nusprendė pasitikrinti, nes atlikti profilaktinius tyrimus dėl diabeto rekomenduojama nuo  45 metų.  Smalsaudamas, Kęstutis paprašė gydytojos Dangiros Babenskienės parodyti visą, jo tiriamo kraujo, kelią.

Laboratorinės medicinos gydytoja Dangira babenskienė papasakojo, kaip atliekami laboratoriniai kraujo tyrimai. Pirmiausiai kraujas patenka į priėmimo skyrių, kur yra įvertinama mėginio kokybė. Pasak gydytojos, šis etapas yra svarbus, nes daug klaidų pasitaiko būtent iki laboratorijos, o paties mėginio kelias prasideda nuo registratūros, kurioje užrašomi visi asmens duomenys ir užsakomi tyrimai. Gydytoja pabrėžia, kad skirtumas nuo ankstesnės laboratorijos yra tas, kad automatizavus laboratoriją, tyrimai yra užsakomi vienoje vietoje ir laboratorijoje jau yra žinoma, kieno kraujas bus tiriamas ir, kokie tyrimai reikalingi. Laboratorijoje tyrimus atlieka robotai, todėl išvengiama žmogiškųjų klaidų.

Laboratorijoje kraujo mėginys yra apruošiamas. Centrifūguojant atskiriami raudonieji kraujo kūneliai nuo baltųjų, nes tam tikri tyrimai atliekami ne iš bendro kraujo, o iš serumo. Kai tyrimai atliekami, atsakymai keliauja į duomenų bazę. Jeigu tyrimų rezultatai atitinka rekomenduojamas verčių ribas – normas, tai atsakymai atiduodami automatizuotai. Jei rezultatai neatitinka rekomenduojamų normų, atliekami pakartotiniai tyrimai arba rezultatai perduodami nagrinėti specialistui.

Kęstutis mano, kad jo savijauta galėjo pablogėti dėl kelių priežasčių. Pirmiausiai, vienuoliai valgo tik du kartus per dieną – 6 valandą ryte ir 11 valandą 30 minučių per pietus, be to vienuoliai dėl įtemptos dienos ir didelio darbo krūvio skiria mažai laiko valgymo procesui ir valgo labai greitai, todėl maistas nėra gerai sukramtomas. Vienuolis pamini, kad valgomos daržovės nėra šviežios, o dažniausiai konservuotos. Pagrindinę vienuolių raciono dalį sudaro ryžiai, sojos, sriubos iš jūros dumblių arba rūgštynių. Taip pat, vienuolių valgomas maistas yra labai aštrus, pavyzdžiui rauginti pekino kopūstai. Toks Kęstučio racionas nesikeičia daugiau kaip 15 metų. Taip pat vienuolis pamini, kad skiria mažai laiko miegui, vos 4 valandas per parą, todėl visą laiką jaučia nuovargį.

Gydytoja Dangira Babenskienė, gavusi Kęstučio kraujo tyrimų rezultatus, pastebi geliežies trūkumą Kęstučio organizme. Geliežies trūkumo priežastis – vegetarizmas. Kęstutis yra vegetaras jau daugiau kaip 16 metų, todėl gydytoja pataria mėsą pakeisti tokiais produktais, iš kurių būtų galima pasisavinti daugiau geležies. Kęstutis džiaugiasi, kad atliko išankstinius diagnostinius tyrimus ir sužinojo silpnumo priežastį kol nesulaukė stiprių pakitimų organizme ir nesusirgo cukriniu diabetu.

Ankstyvosios diagnostikos svarbą patvirtina ir profesorius habilituotas daktaras endokrinologas Antanas Norkus. Profesorius ypaš pabrėžia būtinumą tirtis dėl cukrinio diabeto, kurio pavojumi buvo susirūpinęs Kęstutis. Profesorius teigia, kad pirmo tipo diabetas dažniausiai pasireiškia stipriais simptomais, tokiais kaip troškulys, galvos svaigimas, svorio kritimas, sąmonės praradimas, tačiau antro tipo diabetas pasireiškia neryškiais simptomais arba simptomai gali būti iš viso nepastebimi ir diabetas gali nepastebimai tęstis keletą metų, todėl antro tipo diabetą profesorius pataria tirti profilaktiškai. Pirmiausiai dėl cukrinio diabeto reikėtų tirtis tiems, kas turi bent vieną rizikos veiksnį. Pagrindinis rizikos veiksnys, pasak profesoriaus, yra amžius. Dėl galimo diabeto reikėtų tirtis sulaukus 45 metų amžiaus. Kiti rizikos veiksniai – nutukimas, antsvoris (jei kūno masės indeksas daugiau nei 25). Taip pat, reikėtų tirtis asmenims, kurių giminėje yra sergančiųjų diabetu bei moterims, kurios pagimdė 4 kilogramų ir sunkesnius naujagimius. Taip pat reikėtų tirtis ir asmenims, kuriems yra lipidų apykaitos sutrikimų – didelis cholesterolio ir blogojo cholesterolio kiekis. Asmenys, turintys šiuos rizikos veiksnius turėtų būti tiriami kartą per metus dėl galimų angliavandenių apykaitos sutrikimų, t.y. cukrinio diabeto.

Lietuvoje cukriniu diabetu serga 5 proc. šalies gyventojų, tačiau diagnozuota yra tik pusė, o kita dalis asmenų, nežino, kad serga šia sunkia liga, nes diabetas turi vadinamąjį nebylų polinkį ir, pasak profsoriaus A. Norkaus, visuomenė nežino, kad reikėtų atlikti šios ligos profilaktinius tyrimus. Norint išvengti sveikatos sutrikimų, profesorius pataria propaguoti sveiką, aktyvų gyvenimo būdą, išlaikyti normalų kūno svorį ir palaikyti ryšį su šeimos gydytoju bei atlikti profilaktinius tyrimus. Taigi, jei neturite laiko sirgti, vienintelis būdas išvengti rimtų sveikatos problemų – bent kartą per metus atlikti profilaktinius tyrimus. Raskite 15 minučių laiko užbėgti į laboratoriją ir išsitirti, kad neprarastumėte savo gyvenimo.

Parengė Ieva Kavaliauskaitė

VIDEO REPORTAŽAS

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-15 12:37


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.