Kokių sveikatos problemų gali kelti pasikartojantys sieros kamščiai?

Teksto dydis:

Kokių sveikatos problemų gali kelti pasikartojantys sieros kamščiai?

2022-07-12 12:16

Kas yra tie sieros kamščiai, kodėl kai kuriems žmonėms jie nuolat susidaro ir kokių sveikatos sutrikimų gali sukelti? 

Dažnai mums atrodo, kad siera ausyje yra nereikalingas ar net gyvenimo kokybę bloginantis žmogaus organizmo išskiriamas produktas, bet, pasak Kauno klinikų gydytojos otorinolaringologės doc. dr. Alinos Kuzminienės, tai nėra tiesa: „Siera dėl savo silpnai rūgštaus pH ir klampumo yra labai nepalanki terpė daugintis mikroorganizmams, o susimaišiusi su odos riebalais ji sutepa odos paviršių, neleidžia odai išdžiūti bei saugo ją nuo pažeidimų“. 

Kas iš tiesų yra tas sieros kamštis?

Išorinė klausomoji landa yra vienintelė žmogaus kūno ertmė, kuri padengta oda. Landos oda turi savo savitumų – nėra poodinio sluoksnio, joje yra plaukelių ir specifinių liaukų, kurios gamina sierą ir riebalus. Tai svarbus ir reikalingas procesas žmogaus ausyje. Tačiau tam tikros organizmo savybės ar buvimas nepalankiose aplinkos sąlygose gali lemti intensyvesnę sieros gamybą, o jei ausis yra neteisingai valoma – susidaro sieros sankaupa, uždaranti landos spindį – sieros kamštis.

Sieros kamštis yra vaikų ir suaugusių liga, kiek dažniau susidaranti vyresnio amžiaus žmonėms, ypač tiems, kurie dėvi klausos reabilitacijos priemones.

Kaip siera ausies landoje susidaro ir kokios pagrindinės priežastys tai lemia?

Siera išorinėje klausomojoje landoje susidaro nuolatinai. Išsiskyrusi į odos paviršių ji išdžiūsta, o kramtymo metu pasišalina – išbyra iš ausies landos. Tačiau jei žmogus turi specifinio tipo sieros liaukas, kurios gamina gausesnį, klampesnį turinį, jei serga tam tikromis medžiagų apykaitos ligomis, jei dažnai būna dulkėtose patalpose, mažai kramto ar netaisyklingai valo ausis – tuomet susidaro sieros kamštis.

Kokie simptomai signalizuoja apie susidariusį sieros kamštį?

  • Pirmas ir pats dažniausias simptomas – staiga sutrikusi klausa viena ausimi, ypač po maudynių atvirame vandens telkinyje ar duše.
  • Kartais pacientai gali jausti niežulį, skausmą, diskomfortą išorinėje klausomojoje landoje.
  • Gali atsirasti ir spengimas pažeistoje ausyje.

Būna, jog vieniems žmonėms sieros kamščio susidarymas vis kartojasi. Nuo ko tai priklauso?

Išskiriamas sieros kiekis ir konsistencija yra individualios žmogaus fiziologinės savybės. Kaip ir minėjau, siera yra naudingas ir reikalingas žmogaus kūno produktas – ji turi nuolat gamintis išorinėje klausomojoje landoje. Teisingai prižiūrint ausis, ši kūno savybė neturėtų bloginti gyvenimo kokybės.

Tiesa ar mitas, jog po maudynių (tiek duše, tiek vandens telkiniuose) negalima ausų valyti higieniniais krapštukais?

Po maudynių būtina gerai išsausinti ausų landas, tačiau higieniniai krapštukai yra visiškai netinkamas pasirinkimas. Ausų landas rekomenduojama sausinti palenkus galvą į šoną, patraukus kaušelį atgal ir spaudinėjant priešais landą esančią kremzlytę (taip vadinamą kramslį) tiek kartų, kol vanduo iš landos pilnai pasišalins.

Jei kelis kartus pakartojus paspaudimus vandens landoje dar lieka, galima jį išdžovinti plaukų džiovintuvu vėsiu, vidutinio intensyvumo režimu.

Ausis sausinant higieniniais krapštukais galima net tik nustumti sierą gilyn link būgnelio, bet ir pažeisti landos odą, sudaryti sąlygas išsivystyti išorinės ausies uždegimui, na o retesniais atvejais – ir pažeisti būgnelį, suardyti klausomųjų kauliukų grandinėlę.

Kaip patartumėte teisingai valytis ausis? Ar galima pačiam pašalinti sieros kamštį ir kada būtina kreiptis į gydytoją?

Ausis rekomenduojama plauti vandeniu ir muilu, kuomet prausiatės duše ar vonioje. Po plovimo būtina jas gerai išsausinti taip, kaip paminėta aukščiau. Jei jūs priklausote tai žmonių grupei, kuriems siera gaminasi kiek intensyviau – susidarius sieros pertekliui, galima vartoti 2,5 proc. acto rūgšties, 3 proc. vandenio peroksido ar 10 proc. sodos tirpalus – po 3 ml į ausies landą lašinant keletą kartų per dieną 3–5 dienas.

Suaugęs žmogus, kuris nėra sirgęs vidurinės ausies ligomis, neturėjęs galvos traumos ar neturi ausies uždegimui būdingų požymių – gali ausis prasiplauti drungnu vandeniu, naudodamas 20 ml švirkštą.

Jei siera nepasišalina, reikėtų kreiptis į gydytoją pagalbos. Higieniniai krapštukai, alyvuogių aliejus ar specialios vaško žvakės – nėra rekomenduojamos sieros valymui.

Ar yra kokių nors komplikacijų, jei pavėluotai kreipiamasi dėl susidariusio sieros kamščio?

Sieros kamštis beveik visais atvejais yra nepavojinga liga, tačiau:

  • gali sukelti diskomfortą,
  • klausos sutrikimą,
  • niežulį ar skausmą ausyje,
  • itin retais atvejais, kuomet sieros kamštis landoje išbūna keletą metų, gali itin sukietėti ir pažeisti landos odą – joje gali atsirasti pragulos, kamštis gali tapti ir išorinės ausies uždegimo priežastis.

Komentuoti