Kokiu greičiu blaivėjama?

Teksto dydis:

Kokiu greičiu blaivėjama?

2011-12-27 00:00

Eksperimentais įrodyta, kad alkoholis, net ir alus, sukelia daugybę sutrikimų: supratimo, koncentracijos, atminties, reakcijos, raumenų darbo, realių gebėjimų, atsakomybės vertinimo. Jau nekalbant apie ligas. Kasmet šalies ligoninėse iš maždaug 16 tūkstančių apsinuodijusiųjų alkoholiu miršta po kelis šimtus. Su tais, kurie nuo alkoholio mirė ne ligoninėje, skaičiai būtų dar baisesni. Lietuvoje yra trečdalis milijono alkoholikų.

SVARBU. Tyrimų duomenimis, žmogaus, suvartojusio vos 5 gramus gryno alkoholio, gebėjimas orientuotis pablogėja nuo 20 iki 50 procentų.

Greitai – tik geriama... 

Greitis, per kurį organizme perdirbamas alkoholis – daugmaž pastovus dydis. Alkoholio sudėtis kraujyje nustatomas promilėmis (‰). Viena promilė reiškia, kad vienam litrui kraujo tenka 1 gramas alkoholio.

Reikia turėti omeny, kad išgėrus alkoholis tolygiai pasiskirsto kūno sudėtyje esančiame skystyje, o jo vyrų organizme yra 70 % (moterų – 60%), taigi nesunkiai galime paskaičiuoti, kad jei 70 kg sveriantis vyras išgers 100 gramų 40 laipsnių degtinės, tai jo alkoholio koncentracija bus: (100х0,4):(70х0,7)=0,8 promilės, o moters, sveriančios 50 kg – jau 1,3 promilės. Tačiau tokiu būdu paskaičiuoti alkoholio koncentraciją kraujyje galime tik apytiksliai. Realiai promilių dydį nusako dar daug veiksnių.

Kiek promilių gali atlaikyti žmogus?

Dar neseniai buvo manoma, kad 5 promilės – nesuderinama su gyvybe. Tačiau pats gyvenimas kai ką pakoregavo. Prieš keletą metų 67-nerių metų Plovdivo miesto gyventojo kraujyje buvo rasta 9,14 alkoholio promilių. Tyrimus darę gydytojai patys netikėjo savo akimis, todėl pakartojo juos dar kartą. Aišku, norite paklausti, ar pacientas išgyveno. Taip, išgyveno. Bet tai nereiškia, kad geriančioje visuomenės dalyje įgyjamas „imunitetas” alkoholiui.

O štai kaip promilės atsiliepia vairavimo kokybei:

0,2 – 0,5 promilės

 • Darosi sunkiau tiksliai įvertinti judančius šviesos šaltinius. Vairuotojai negali nustatyti tikslaus atstumo iki judančios iš priekio mašinos.
 • Sunkiau nustatyti transporto priemonių kelyje gabaritus, todėl lenkti jas tampa rizikingiau.
 • Norisi vairuoti rizikingiau. Vairuotojai nebesilaiko saugaus atstumo.

0,5 – 0,8 promilės

 • Vairuotojas neteisingai įvertina atstumą. Gali „nepataikyti į posūkį”.
 • Pablogėja akių adaptacija keičiantis apšvietimui. Padidėja apakinimo rizika perjungiant šviesas iš tolimųjų į artimąsias.
 • Sulėtėja reakcija, silpsta dėmesys, motociklininkai ir dviratininkai blogiau išlaiko pusiausvyrą.

0,8 – 1,2 promilės

 • Dar labiau suprastėja akių adaptacija perjungiant šviesas.
 • Atsiranda pirmieji euforijos, nerūpestingumo pojūčiai, pervertinamos galimybės, vairavimo stilius tampa vis rizikingesnis.
 • Atsiranda taip vadinamas „tunelio efektas“, t.y. susiaurėja matymo laukas. Vairuotojas gali nepastebėti pro šalį važiuojančios transporto priemonės.
 • Dar labiau pablogėja reakcija. Pailgėja laikas tarp kliūties atsiradimo ir stabdymo ar posūkio pradžios. Prasčiau vertinamas atstumas. Pėstieji, transporto priemonės ir kitos kliūtys gali būti pastebėti per vėlai.

1,2–2,4 promilės

 • Vairuoti esant tokios būklės praktiškai neįmanoma.
 • Visi, anksčiau minėti sutrikimai, tampa žymiai ryškesni.
 • Vairuojama labai rizikingai. Galimos kvailos vairavimo klaidos, pavyzdžiui, vietoj stabdžio vairuotojas gali paspausti akseleratoriaus pedalą.

...blaivėjama – lėtai

Alkoholio kiekis mažėja labai lėtai, iš anksto žinomu tempu, kadangi žmogaus kepenys per valandą suardo tam tikrą jo kiekį. Šalinant alkoholį iš organizmo 90% viso darbo tenka kepenims, o 10 % plaučiams ir inkstams. Sveiko žmogaus kepenys suardo nuo 0,15 iki 0,20 ‰/h. Taigi, 1 ‰ pašalinti vidutiniškai užtruks 6 valandas.

Dėmesio! Alkoholis natūraliai per tam tikrą laiką iš organizmo pasišalina pats. Pasak medikų, jokio stebuklingo būdo jį greitai pašalinti nėra. Kaip ir nepavyks išvengti atsakomybės už esant girtam padarytą nusikaltimą, net jei tyrimas girtumui nustatyti buvo atliktas po kelių mėnesių. Organizme išlieka pastebimi specifiniai pokyčiai.

Vidutinis vyro organizmo alkoholio perdirbimo greitis yra 0,15, o moters – 0,085-0,10 promilės per valandą. Taigi reikės kantrybės. Apgirtimas – tai ilgam.

Per tris valandas perdirbama dozė, lygi 2 stiklinėms alaus, stiklinei sauso vyno arba 50 g degtinės. Jei per vakarą išgėrėte 200 g degtinės, tai už vairo negalite sėsti dar mažiausiai 10-12 valandų.

Po išgertuvių smegenų veikla normalizuojasi tik per 18-20 dienų, vadinasi, galutinai alkoholis pasišalina tik per tokį laikotarpį – tiek laiko jis žaloja organizmo audinius ir smegenų žievę, slopina protinę galią.

Kas gresia?

Nuo 2008 m. sausio įsigaliojusiuose Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisose asmenims, kurių vairavimo stažas yra iki 2 metų, numatyta 800-1000 litų bauda už vairavimą esant nedideliam girtumo laipsniui (0,2-0,4 promilės alkoholio). Iki šiol visi vairuotojai būdavo baudžiami tik tada, jei jų organizme randama daugiau nei 0,4 promilės.

Nustačius vidutinį (1,51-2,5 promilės) arba sunkų (nuo 2,51 promilės) girtumo laipsnį, arba vairuotojui vengiant neblaivumo patikrinimo, baudos bus skiriamos iki 3000 litų, anksčiau už vairavimą esant vidutiniam girtumui buvo skiriama 1500-2500 litų bauda, o teisė vairuoti atimama iki dviejų su puse metų. Tokiems asmenims dabar teisė vairuoti gali būti atimta iki 3 metų arba skirtas administracinis areštas 10-30 dienų.

…jei alkoholio vis dėlto teko vartoti. PATARIMAI

 • Prieš vakarėlį pavalgykite. Maistas trukdo alkoholiui patekti į kraują.
 • Prieš, per ir po vakarėlio gerkite daug vandens. Taip atstatysite mineralų balansą organizme.
 • Gerti ir maišyti galima įvairius gėrimus, tačiau tai daryti patartina tik stiprėjančia tvarka. Jei pradėjote nuo vyno, neužbaikite alumi, jei geriate degtinę, neužgerkite jos šampanu.
 • Žinokite, kad kuo saldesnis alkoholinis gėrimas, tuo sunkesnės pagirios.

Nors reikalas, žinoma, rimtas, bet būna situacijų, kai į tai galima pažvelgti su jumoru:

Žodžiai, kuriuos sunku pasakyti esant girtam:

1. Sociologija

2. Laplandija

3. Profesionalas

Žodžiai, kuriuos labai sunku pasakyti esant girtam:

1. Gibraltaras

2. Trabekulotomija

3. Orangutangiukas

4. Determinantas

Žodžiai, kurių neįmanoma pasakyti esant girtam:

1. Ne, daugiau man nebepilkite...

2. Ne, nedainuosiu, vis tiek manęs niekas neklauso...

3. Labas vakaras pareigūne, kaip malonu, kad jūs mane sustabdėte.

4. Ne, nenusirenginėk, tu ne mano skonio.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (307)

Valerij 2009-12-31 18:25

Geriausia ant pagiriu isgerti daug pvz 1L kefiro, ir sausumos nebejausite, ir galva ne taip skaudes ;)

raminta 2009-12-31 16:59

gersiu siandien as be stop
nes isgersiu alkostop
neskaudes man ryt galvos
nes turiu as alkostop!!!!
ketureilis;)

Mantas 2009-12-31 16:43

1. Blaivumas
Atsiranda po to kai tris dienas nebevartojate alkoholio. Buitinės, asmeninės ir profesinės problemos užgula jūsų pečius lyg krūva šiukšlių. Nuotaika sugenda, norisi išgerti.

2. Lengvas girtumas
Atsiranda po butelio alaus, taurės vyno, stikliuko degtinės ar konjako. Visos gyvenimiškos problemos užgula jus dar smarkiau. Jūs norite į jas spjauti ir išgerti dar. Jaučiate pagyvėjimą.

3. Trigubai lengva
Visos problemos nueina į antrą planą, palyginus su tuo, kaip jums norisi išgeri. Jūs linksmi ir budrūs.

4. Pusiau vidutinė
Atsiranda po penkių bokalų alaus, keturių sauso vyno butelių ar vieno butelio degtinės. Jūs galvojate, kad jūsų problemos nieko nebereiškia. Jums jų per maža, todėl ieškote sau naujų problemų. Norisi skraidyti ir išgerti.

5. Vidutinė
Kad pasiektumėte šią stadiją alaus ar sauso vyno nebeužtenka. Jūs surandate tas pačias problemas, kurių taip ieškojote prieš tai buvusioje stadijoje. Tokią progą reikia aplaistyti. Skraidyti jau nesinori, bet kitaip nebeišeina. Visi siūlo jums labai ilgą kelionę ir nemokamai, arba siūlo nusipirkti elektros lempučių.


6. Pusiau sunki
Stiprus vynas taip pat nepadės. Judėjimas erdvėje susijęs su didelėmis problemomis, bet dar išlieka galimybė kažkur nueiti. Fizikos kūno judėjimo dėsniai nebeatitinka savo paskirties. Bet kol kas nesinori eiti, ypač jei ko nors dar liko. Nereikia praleisti tokių progų.

7. Sunki
Lieka tik viena problema? Į stikliuką įpilti daugiau nei išlieti ant staltiesės. Norisi kažkur nueiti, bet jau nebėra jokių fizinių galimybių. Belieka tik gerti.

8. Itin sunki
Prisideda pilstukas ir diklofosas. Kam reikia tų stikliukų, jei galima gerti iš kakliuko? Ir kur jūs čia matėte staltiesę? Ir aplamai: kur aš? Kas aš? Ir kaip mums apginti Tėvynę?

9. Taikinga
Viskas aplink tylu ir ramu. Gyvenimas pavyko, kad taip dar kažkiek išgerti.

10. Absolilutus girtumas
Nieko. Manęs nėra namuose.