
Apie kofeiną ir jo vartojimą žinoma jau nuo seniausių laikų. Gėrimai su kofeinu yra neatsiejama daugelio kultūrų kasdienio gyvenimo dalis. Ką būtina žinoti apie ši vieną seniausių stimuliatorių? Kokiais atvejais kofeinas naudingas sveikatai, o kada – kenkia?
Poveikis – trumpalaikis
Kaip žinia, kofeino yra ne tik kavoje, bet ir arbatoje, karštame šokolade, energetiniuose gėrimuose ir kt. Išgėrę puodelį kavos ar kito gėrimo su kofeinu daugelis pajunta tarsi gavę papildomą energijos porciją. „Taip yra todėl, jog kofeinas padidina širdies susitraukimų dažnį, skatina adrenalino bei kortizolio išsiskyrimą kartu su padidėjusiu dopamino signalu, todėl neretai jaučiamės budrūs ir pasiruošę „nuversti kalnus““, – sako Hiustono psichiatrijos ir miego medicinos gydytojas dr. Chester’is Wu.
Kofeinas blokuoja adenozino (organinio junginio, palaikančio sveiką ląstelių veiklą) receptorius – mūsų smegenyse esančius signalus, nurodančius, kada ilsėtis. Tačiau ilgainiui šis poveikis išnyksta. Tuomet, pasak dr. Ch.Wu, „jaučiamės labiau pavargę nei anksčiau, nes kaupiasi adenozinas“.
Kofeinas gali sukelti priklausomybę, nes nuolat jį vartojantys nuolat siekia dopamino išsiskyrimo, kurį kofeinas sukelia smegenyse.
Kokia dozė yra „saugi“
Kofeiną vartojant atsakingai, galime pajusti jo privalumus, nesvarbu, kokį gėrimą vartojate. „Kofeinas gali pagerinti protinę ir fizinę veiklą bei sumažinti klaidų riziką“, – sako dr. C.Wu. Tyrimai parodė, kad kofeinas gali pagerinti problemų sprendimo įgūdžius, o jo vartojimas buvo susijęs su tolimųjų reisų sunkvežimių vairuotojų saugesniu vairavimu.
Tam tikri gėrimai su kofeinu, pavyzdžiui, kava ir arbata, turi specifinės naudos sveikatai. „Kavoje yra daug antioksidantų. Ji sumažina riziką susirgti antro tipo diabetu, vėžiu ir Alzheimerio ligomis, – sako gydytojas Ch.Wu. – Yra net pranešimų apie ryšį tarp kavos vartojimo ir sumažėjusios savižudybės rizikos“.
Arbatos vartojimas buvo susijęs su panašia nauda sveikatai, o kofeino turintys skanėstai, tokie kaip juodasis šokoladas, gali padėti sumažinti kraujospūdį, pagerinti nuotaiką ir aprūpinti organizmą svarbiausiais mineralais.
Tyrimai taip pat parodė, kad saikingas kofeino kiekis gali pagerinti sportinę veiklą ir numalšinti galvos skausmą.
Nors kofeinas ir turi naudos sveikatai, tačiau negalima viršyti normos. Anesteziologas ir priklausomybės ligų specialistas iš Los Andželo Dr. Ryan’as Peterson’as teigia, jog per daug kofeino gali pagreitinti širdies susitraukimų dažnį bei sukelti nerimo simptomus.
Daugelis medicinos specialistų siūlo vartoti ne daugiau kaip 400 mg kofeino per dieną, tai atitinka apie 4–5 nedidelius kavos puodelius. Žinoma, šis kiekis turėtų būtų mažesnis, jei esate jautrūs kofeinui ar, pavyzdžiui, laukiatės kūdikio, maitinate krūtimi ar susiduriate su tam tikromis sveikatos problemomis, pvz. turite aukštą kraujospūdį.
Jei turite nerimo sutrikimą, patartina visiškai atsisakyti kofeino, nes organizme gali įsijungti „kovok arba bėk“ režimas.
Kaip suprasti, ar esate priklausomas nuo kofeino
Jei jūsų energija ir kasdienė veikla priklauso nuo kofeino ir jums sunku jį sumažinti, galite turėti taip vadinamą kofeino vartojimo sutrikimą, kuriam būdinga aukšta kofeino tolerancija ir abstinencijos simptomai.
„Jei pajuntate padidėjusį nerimą, tampate labiau nervingi, prasideda drebulys, galvos skausmas ar svaigimas, skrandžio sutrikimai, greitas širdies plakimas ar dažna šlapinimasis – tai signalai, rodantys, jog kofeino vartojate gerokai per daug“, – sako gydytojas anesteziologas dr. R.Peterson’as.
Labai svarbu ir tai, kuriuo paros metu geriate kofeino turinčius gėrimus (kavą, arbatą, karštą šokoladą ar energetinius gėrimus). Beje, net kavoje be kofeino yra nedidelis kofeino kiekis.
„Daugelis nežino, kiek ilgai kofeinas išlieka mūsų organizme. Kadangi šis stimuliatorius gali išlikti iki 12 valandų, tad geriausia jį vartoti pirmoje dienos pusėje“, – sako dr. Ch. Wu.
Jei jaučiatės mieguistas, netekęs jėgų bei energijos tol, kol nepavartojate kofeino gėrimo, tai jau galimas priklausomybės ženklas.
Norint atsisakyti šio įpročio, pradėkite tai daryti mažais žingsneliais, pvz., kasdien išgerkite tik pusę įprastos kofeino dozės ir pamažu mažinkite. Tokiu būtų, anot gydytojo dr. R.Peterson’o, išvengsite abstinencijos simptomų, tokių kaip nuovargis, galvos skausmas, dirglumas ar net depresija.
Net jei ir nesiekiate visiškai atsisakyti kofeino, apsvarstyti savo vartojimo įpročius yra tikrai sveika.
Parengta pagal: zocdoc.com
Beate Heister 2023-04-21 02:04
Have you ever been a victim of a scam? or have you lost your money to fake hackers online? I implore you to contact this trustworthy hacker and recovery expert Contact them via Telegram: https://t.me/WizardWebRecovery. I was a victim of fake people posing as binary options and bitcoin investors, I lost a sum of $4,000 and 2BTC from my bitcoin wallet to these fakes. It took a while before I realized they were scams and this really hurt .Then an in-law of mine heard about it and recommended to me a specialist with the address - Contact them via Telegram: https://t.me/WizardWebRecovery / Email: wizardwebrecovery@gmail.com He helped me recover my lost bitcoins in less than 72hrs and the fakes were caught and made to pay for what they did to me .if you have lost any amount to online scams and you're seeking to recover LOST FUNDS from wallet hackers, fake hackers, online dating scams, BTC wallet hack, recovery of lost funds from fake binary investors .Reach out to Wizard Web Recovery Group Hackers to help you out.