Kodėl kaulai tampa trapūs? Osteoporozė ir artozė

Teksto dydis:

Kodėl kaulai tampa trapūs? Osteoporozė ir artozė

2012-10-09 15:00

Ar gali osteoporozė prasidėti, būnant dvidešimt keturių metų?

Marijai 24 metai. Per savo gyvenimą jau tris kartus patyrė traumų, pasibaigusių kaulų lūžiais. Ji skundžiasi, kad gydytojai ją laiko tiesiog nevikria, nors pati su baime teigia, kad jos kaulai tiesiog blogi ir greitai ją užklups osteoporozė.

Gydytojai reumatologai aiškina, kad osteoporozė – labiausiai paplitusi kaulinės sistemos liga, susijusi su medžiagų apykaita. Dėl kaulinės masės sumažėjimo ir sutrikimų kauliniame audinyje, kaulai tampa trapesni ir lūžių rizika padidėja.
Osteoporozė – daugiau moteriška liga, ja serga beveik 30 – 40 proc. moterų, bet liga dažniausiai prasideda menopauzės periodo metu ir vystosi vyresniame amžiuje. Jauname amžiuje ši liga pasitaiko labai retai.

Tačiau kaulinės masės dydžiui įtakos turi ir genetika, ir maitinimosi ypatumai, ir kalcio, vitamino D, baltymų vartojimas. Be to, osteoporozė gali būti chroniškos ligos pasekmė (endokrininių, reumatinių, gastroenterologinių, hematologinių, inkstų ligų). Todėl Marijos atveju reikėtų kreiptis į endokrinologą bei pasinaudoti šiuolaikiniais osteoporozės diagnozavimo metodais ir nepamiršti profilaktikos – tai subalansuotas maitinimasis, fizinis krūvis, reikia nerūkyti, vartoti preparatus su kalciu ir vitaminu D.

Kaip atsistatyti po lūžio?

Onai prieš metus buvo lūžęs blauzdikaulis. Nors kaulas gerai sugijo, dabar, ypač, kai keičiasi orai, jai ima stipriai mausti koją. Kaip jai sau padėti?

 • Gydytojai ortopedai – traumatologai pataria:
 • Nelįskite į karštą vonią ir visai nesilankykite pirtyje.
 • Nedėvėkite tokiomis dienomis avalynės plokščiu padu. Koja jausis geriau, kai bus truputi pakelta ant patogaus 3 – 4 cm kulno.
 • Blauzdą reiktų fiksuoti bintu – bandažu (bet su juo nemiegokite, kad koja nenutirptų).
 • Skaudančią vietą galima patepti specialiu geliu, pvz. Troksevazinu arba kitu, pagamintu ant augalinio pagrindo.
 • Galima išgerti nuskausminančių vaistų su ibuprofenu.
 • Dienos metu pasistenkite 2 – 3 kartus pagulėti po 15 – 40 minučių pakeltomis kojomis, padėjus po jomis pagalvę ar velenėlį.
 • Bet jei skausmai neišnyksta visą savaitę, būtinai kreipkitės į chirurgą.

Nė sezono be traumų...

Diana aktyvaus poilsio mėgėja – dviratis, riedučiai. Bet nei vieną sezoną ji neišvengia traumų. Ypač jai nukenčia kojų pirštai – tai išsinarina, tai kaulas įskyla ar net lūžta. Gydytojas, į kurį ji kreipėsi, pasakė, kad padidėjęs Dianos smulkiųjų kaulų trapumas...

Padidėjęs kaulų trapumas gali būti įgimtas defektas, aiškina gydytojai traumatologai. Bet daug dažniau tais susiję su kaulinės masės sumažėjimu. Su amžiumi ši būsena, ypač moterims, tampa liga – osteoporoze. Visų pirma kenčia smulkūs kauleliai – rankų ir kojų pirštų falangai. Tam gali būti keletas priežasčių: kalcio trūkumas organizme, kraujotiekos sutrikimai, hormoninės problemos (estrogeno trūkumas). Todėl Dianos atveju reikia išsitirti: atlikti bendrą ir biocheminį kraujo ir šlapimo tyrimą, ištirti kojų kraujagyslių būklę, atlikti hormoninį testą. Esant galimybei, patariama atlikti osteogramą – specialų tyrimą, nustatantį ar yra kaulinės masės stoka.

Iš kur atsiranda artrozė?

Ponia N. pasakojo, kad jos 55 –mečiui vyrui neseniai pradėjo skaudėti kojos: jam sunku jas lenkti per kelius, eiti ilgesnį kelią. Gydytojas reumatologas nustatė vyrui diagnozę –„kelių sąnarių artrozė“. Ponią N. domina su kuo susijusi ši liga, kokios jos priežastys?

Gydytojai reumatologai sako, kad sąnarinė kremzlė – labai svarbus dalykas. Ji rūpinasi normaliu sąnario judėjimu ir vaidina amortizatoriaus vaidmenį (kad, paprastai kalbant, kaulas nesitrintų į kaulą). Taip su laiku kremzlinis audinys ir susidėvi. Ir, deja, neatsistato. Vietoj kietos, blizgančios, slidžios, kremzlė tampa suglebusi, blyški, sklaiduluota. Sąnario kremzlinio audinio būsenos blogėjimo procesas, o taip pat tolimesnis kremzlės suirimas, vadinamas artroze.

Pažeisti kremzlę galima dėl keleto priežasčių:

 • Pasikeitimai susiję su amžiumi ir hormonine pusiausvyra. Sąnarių būklė labai priklauso nuo hormoninės apykaitos.
 • Antsvoris. Kai mes einame, mūsų atraminius kojų sąnarius ir stuburą veikia krūvis net 4 kartus didesnis už mūsų kūno svorį! Todėl, kuo daugiau žmogus sveria, tuo greičiau jo sąnariai netenka savo amortizacinių savybių.
 • Patirta trauma (tai dažna ekstremalių sporto šakų mėgėjų bėda). Skyla arba lūžta kremzlinis audinys, o su laiku suyra ir pati kremzlė.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Blank Atm Card Hack For Sale +393512615163 2022-06-17 21:50


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.