Klastinga liga - smegenų aneurizma, kuriai plyšus dažnai nutrūksta ir gyvenimo siūlas

Teksto dydis:

Klastinga liga - smegenų aneurizma, kuriai plyšus dažnai nutrūksta ir gyvenimo siūlas

2012-05-08 13:17

Ore plazdenant žiedlapiams į dangiškuosius sodus iškeliavo jaunas žmogus. Vos devynioliktąjį pavasarį turėjęs pasitikti Eimantas po ligoninėje praleistų keturių mėnesių pralaimėjo kovą su liga. Iki tol aktyviam, sveikata nesiskundusiam Mokinių parlamento nariui, gimnazijos sielai ir renginių organizatoriui, intensyviai krepšinį žaidusiam jaunuoliui galvoje trūko aneurizma. Po operacijų, ilgo laikotarpio komos būklėje, įvairiausių komplikacijų medikams nepavyko išsaugoti visų mylimo vaikino gyvybės. Užgeso artimųjų viltis, liūdesys užvaldė draugų širdis…

Taigi, kas toji aneurizma, iš mūsų atimanti nemažai mylimų ir brangių žmonių ar pažeidžianti iki sunkių neįgalumo atvejų? – klausiame Kauno ,,Naujosios klinikos” gydytojos Laimos Mickevičienės.

Galvos smegenų aneurizma – tai nenormalus kraujagyslės dalies išsiplėtimas. Susilpnėjus ar susisluoksniavus kraujagyslės sienelei, ji išsipūčia lyg maišelis ar balionas. Pavojingiausia, kad ta vieta bet kada gali plyšti ir kraujas užlieti smegenis. Tokiais atvejais daugiau nei pusė žmonių miršta, išgyvenusieji patiria begalę komplikacijų, dėl ko pasekmės būna itin sunkios. Tolesnė būklė priklauso to, kaip greitai bus atlikta operacija. Smegenų kraujagyslių aneurizmos dažniausiai nustatomos vyresnio amžiaus žmonėms.

Kokios šios ligos atsiradimo priežastys?

Galvos aneurizma gali būti paveldėta arba įgyta. Jei liga įgimta, tuomet aneurizmą gali turėti 2-3 giminaičiai, didesnė ir jos plyšimo tikimybė. Aneurizmos taip pat gali būti sukeltos infekcijų, traumų ar ligų, kurios silpnina kraujagyslės sienelę. Manoma, kad tam didelę įtaką turi intensyvus rūkymas bei alkoholio vartojimas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas ar aterosklerozė.


Kokie galvos smegenų aneurizmos išskirtiniai simptomai, dėl kurių reikėtų suskubti kreiptis į gydytoją?

Juk galvos skausmas – dažnas kasdienos palydovas ir tikrai dėl jo neskubame pas medikus…Neplyšusią aneurizmą turi apie 5 proc. žmonių, kuri ilgą laiką gali nerodyti jokių ženklų. Iki tol kol pratrūksta… Blogiausia, kad neįmanoma numatyti ar aneurizma plyš, ar ne. Kuo didesnė aneurizma, tuo dažnesnė jos trūkimo tikimybė. Susirūpinti vertėtų jei dažnai jaučiamas galvos skausmas, plintantis už akių, skundžiatės matymo, kalbos ar atminties sutrikimais, padidėjusiu nuovargiu. 

Kad aneurizma plyšo galime įtarti iš neįprastai staigaus, stipraus, sunkiai ištveriamo galvos skausmo. Aneurizmos plyšimui taip pat būdingas pykinimas, vėmimas, kaklo skausmai, jutimų susilpnėjimas, dvejinimasis akyse bei sąmonės netekimas. Kartais iki plyšimo (prieš keletą dienų ar savaičių) dėl nedidelio pakraujavimo iš aneurizmos juntami įspėjamieji stipresni skausmai ar sprando raumenų įsitempimas.

Kaip žmogui, kuriam nustatyta galvos aneurizma, gyvenant pilnavertį gyvenimą apsisaugoti nuo blogiausių pasekmių?

Jei gydytojas nustatė šią ligą, ją kuo puikiausiai galima suvaldyti chirurginiu būdu. Jei operacija nerekomenduojama, aneurizmą būtina stebėti ar ji nedidėja. Ir, žinoma, vengti rūkymo bei alkoholio, sunkaus fizinio darbo, kontroliuoti kraujospūdį, aterosklerzoę ir cholesterolį.

Ligita Šoliūnienė

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (13)

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-17 22:45


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Vitalijus 2022-03-06 22:25

Sveiki visiems, pas mano zmona yra aneurizmas, ir pries keleta dienu pas ja truko saugesle smegenyse, siuo momentu ji guli dar vis komoje, bet siandien jinai pradejo akis atsimerkineti, bet trumpam, ir atsikositi, kas po tokio problemos ar jinai atistatydins

Rita 2020-06-20 12:03

Aneurizmos operacija atlikta 2017.m.10 men. Panevezio ligonineje. Operavo labai geras chirurgas J. Kyguolis. Labai geras zmogus ir savo darba, ismano. Dekinga jam uz sugrazinta, gyvybe,. Po kraujagysle s trukimo pykino ir vemiau. jauciau skausma, Mane po 5 paru, is Klaipedos universitetines ligonines isveze I Panevezi, Sa, mones neprardau.. Dabar nauja aneurizma 2mm.Man 58 metai