Klastinga liga - smegenų aneurizma, kuriai plyšus dažnai nutrūksta ir gyvenimo siūlas

Teksto dydis:

Klastinga liga - smegenų aneurizma, kuriai plyšus dažnai nutrūksta ir gyvenimo siūlas

2012 geg. 8 13:17

Ore plazdenant žiedlapiams į dangiškuosius sodus iškeliavo jaunas žmogus. Vos devynioliktąjį pavasarį turėjęs pasitikti Eimantas po ligoninėje praleistų keturių mėnesių pralaimėjo kovą su liga. Iki tol aktyviam, sveikata nesiskundusiam Mokinių parlamento nariui, gimnazijos sielai ir renginių organizatoriui, intensyviai krepšinį žaidusiam jaunuoliui galvoje trūko aneurizma. Po operacijų, ilgo laikotarpio komos būklėje, įvairiausių komplikacijų medikams nepavyko išsaugoti visų mylimo vaikino gyvybės. Užgeso artimųjų viltis, liūdesys užvaldė draugų širdis…

Taigi, kas toji aneurizma, iš mūsų atimanti nemažai mylimų ir brangių žmonių ar pažeidžianti iki sunkių neįgalumo atvejų? – klausiame Kauno ,,Naujosios klinikos” gydytojos Laimos Mickevičienės.

Galvos smegenų aneurizma – tai nenormalus kraujagyslės dalies išsiplėtimas. Susilpnėjus ar susisluoksniavus kraujagyslės sienelei, ji išsipūčia lyg maišelis ar balionas. Pavojingiausia, kad ta vieta bet kada gali plyšti ir kraujas užlieti smegenis. Tokiais atvejais daugiau nei pusė žmonių miršta, išgyvenusieji patiria begalę komplikacijų, dėl ko pasekmės būna itin sunkios. Tolesnė būklė priklauso to, kaip greitai bus atlikta operacija. Smegenų kraujagyslių aneurizmos dažniausiai nustatomos vyresnio amžiaus žmonėms.

Kokios šios ligos atsiradimo priežastys?

Galvos aneurizma gali būti paveldėta arba įgyta. Jei liga įgimta, tuomet aneurizmą gali turėti 2-3 giminaičiai, didesnė ir jos plyšimo tikimybė. Aneurizmos taip pat gali būti sukeltos infekcijų, traumų ar ligų, kurios silpnina kraujagyslės sienelę. Manoma, kad tam didelę įtaką turi intensyvus rūkymas bei alkoholio vartojimas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas ar aterosklerozė.


Kokie galvos smegenų aneurizmos išskirtiniai simptomai, dėl kurių reikėtų suskubti kreiptis į gydytoją?

Juk galvos skausmas – dažnas kasdienos palydovas ir tikrai dėl jo neskubame pas medikus…Neplyšusią aneurizmą turi apie 5 proc. žmonių, kuri ilgą laiką gali nerodyti jokių ženklų. Iki tol kol pratrūksta… Blogiausia, kad neįmanoma numatyti ar aneurizma plyš, ar ne. Kuo didesnė aneurizma, tuo dažnesnė jos trūkimo tikimybė. Susirūpinti vertėtų jei dažnai jaučiamas galvos skausmas, plintantis už akių, skundžiatės matymo, kalbos ar atminties sutrikimais, padidėjusiu nuovargiu. 

Kad aneurizma plyšo galime įtarti iš neįprastai staigaus, stipraus, sunkiai ištveriamo galvos skausmo. Aneurizmos plyšimui taip pat būdingas pykinimas, vėmimas, kaklo skausmai, jutimų susilpnėjimas, dvejinimasis akyse bei sąmonės netekimas. Kartais iki plyšimo (prieš keletą dienų ar savaičių) dėl nedidelio pakraujavimo iš aneurizmos juntami įspėjamieji stipresni skausmai ar sprando raumenų įsitempimas.

Kaip žmogui, kuriam nustatyta galvos aneurizma, gyvenant pilnavertį gyvenimą apsisaugoti nuo blogiausių pasekmių?

Jei gydytojas nustatė šią ligą, ją kuo puikiausiai galima suvaldyti chirurginiu būdu. Jei operacija nerekomenduojama, aneurizmą būtina stebėti ar ji nedidėja. Ir, žinoma, vengti rūkymo bei alkoholio, sunkaus fizinio darbo, kontroliuoti kraujospūdį, aterosklerzoę ir cholesterolį.

Ligita Šoliūnienė

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (11)

Rita 2020 birž. 20 12:03

Aneurizmos operacija atlikta 2017.m.10 men. Panevezio ligonineje. Operavo labai geras chirurgas J. Kyguolis. Labai geras zmogus ir savo darba, ismano. Dekinga jam uz sugrazinta, gyvybe,. Po kraujagysle s trukimo pykino ir vemiau. jauciau skausma, Mane po 5 paru, is Klaipedos universitetines ligonines isveze I Panevezi, Sa, mones neprardau.. Dabar nauja aneurizma 2mm.Man 58 metai

Janina 2020 geg. 5 17:59

Sveiki. Prieš 4d vyras pajuto smūgį į galvą ir nežmonišką skausmą. Pradėjo vemti. Skubiai greitoji išgabeno į ligoninę. Plyšusi aneurizma. Procedura buvo daroma per kirkšnį. Po procedūros kitą dieną perkėlė iš reanimacijos į neurochirurginį. Nevaldo dešinės pusės ir labai sunkiai pasako po žodį. Atmintis nedingusi, viską prisimena. Noriu paklausti, ko tykėtis, nes nežinomybė varo iš proto...

Audrius 2019 rugp. 30 21:57

Man kai plyšo tai atsijungė kojos ir rankos tik girdėjau ka aplinkui kalba . Kai nuvežė į Klaipėda tai dar 2 kartus švietė o tada operavo. Teko mokintis vaikščiot. Po dviejų savaičių išleido namo. Man padėjo šuniukas, reikėdavo vest į lauką. Po 4 mėnesių bandžiau grįžt į darba nes neigalumas tik 92 eurai , bet teko palikt darbą nes darbdavys tokio darbininko nebenori. Po metų pasidariau tyrimą tai dar yra viena maža aneurizma galvoi. Jau praėjo 2 metai tai reikėtu pasitikrint ir sužinosiu ar neišsiplėtė. Tokių skausmų geriau nebepatirti.