Kardiologas: „Permušimus svarbu atskirti nuo tikrųjų aritmijų“

Teksto dydis:

Kardiologas: „Permušimus svarbu atskirti nuo tikrųjų aritmijų“

2022-10-24 11:40

Net ir visiškai sveikai besijaučiantis žmogus gali turėti nuo kelių iki kelių šimtų permušimų per parą ir tai, pasak kardiologų, yra normalu. Širdies permušimai gali būti ir be simptomų, kai žmogus jų net nejaučia, o sužino, pavyzdžiui, atėjęs profilaktiškai pasitikrinti, arba simptominiai, kai papildomi širdies dūžiai sukelia nemalonius pojūčius.

Jei jaučiate širdies permušimus, jūsų širdies plakimas yra per greitas arba per lėtas, pulsas neritmiškas, jaučiate dusulį ar staiga sumažėja fizinio krūvio tolerancija – gali būti, jog sergate širdies ritmo sutrikimu. Pasak gydytojo kardiologo, med. m. dr. Justo Simonavičiaus, didžioji dalis širdies plakimų, perplakimų ir permušimų yra nepavojingi, tačiau kai kurie ritmo sutrikimai gali sukelti itin sunkių komplikacijų, kurios dažnai būna grėsmingos gyvybei.

„Svarbu suprasti, kad širdies ritmo sutrikimų grupei priklauso daugybė tarpusavyje labai besiskiriančių ligų, kurioms būdingos savitos priežastys, skirtingi išsivystymo mechanizmai, o svarbiausia, ritmo sutrikimų gydymo galimybės taip pat labai priklauso nuo ritmo sutrikimo tipo. Dėl to paciento išsakyti nusiskundimai, pavyzdžiui, apie jaučiamą nereguliarią, neįprastai dažną ar kitokią širdies veiklą, informacijos suteikia nedaug. Svarbiausias dalykas, kalbant apie ritmo sutrikimus, yra jų užregistravimas elektrokardiogramoje“, – teigė „Gerovės klinikos“ kardiologas.

Permušimai gali ir nesukelti jokių simptomų

Širdies ritmo sutrikimai arba aritmijos dažniausiai pasireiškia dažnos arba nereguliarios širdies veiklos pojūčiu. Pasak gydytojo, visos aritmijos gali būti pirminės, kai atsiranda be jokios konkrečios priežasties, ir antrinės, kai ritmo sutrikimus sukelia kitos ligos, pavyzdžiui, elektrolitų disbalansas organizme, skydliaukės funkcijos sutrikimai ir kt. Pašalinus antrinės aritmijos priežastis, paprastai susinormalizuoja ir širdies veikla.

Pagal savo pobūdį aritmijos skirstomos į tikrąsias ir netikrąsias. Netikrosios aritmijos, pasak kardiologo dr. J.Simonavičiaus, tai paprasčiausi permušimai, kai žmogaus širdies ritmas yra normalus, tačiau kas keletą dūžių įvyksta taip vadinamas priešlaikinis širdies susitraukimas – ekstrasistolė: „Tai nemalonus pojūtis. Dažnai pacientai sako, jog širdis tarsi persiverčia krūtinėje, kai kuriems šis nemalonus pojūtis kyla link kaklo, sukeldamas kosulį“.

Net ir visiškai sveika širdis gai turėti nuo kelių iki keliolikos ar net kelių šimtų permušimų per parą ir tai, anot gydytojo, yra normalu. Širdies permušimai gali būti ir asimptominiai, kai žmogus jų net nejaučia, o sužino, pavyzdžiui, atėjęs profilaktiškai pasitikrinti, arba simptominiai, kai papildomi širdies dūžiai sukelia nemalonius pojūčius.

Permušimus svarbu atskirti nuo tikrųjų aritmijų

Tikrosioms aritmijoms priskiriama daugybė ritmo sutrikimų, tokių kaip prieširdžių virpėjimas ir plazdėjimas, supraventrikulinė paroksizminė tachikardija, skilvelių tachikardija ir kitos. Dažniausia tikroji aritmija yra prieširdžių virpėjimas. Skaičiuojama, kad šis ritmo sutrikimas vargina apie 1 proc. pasaulio gyventojų, o ligos dažnis juo didesnis, juo visuomenė yra senesnė. Net 10 proc. asmenų, vyresnių nei 80 metų, serga šiuo ritmo sutrikimu, o 70 proc. visų sergančiųjų yra 65–85 metų amžiaus.

„Ypatingai svarbu atskirti permušimus patiriančius asmenis nuo tų, kurie serga tikrosiomis aritmijomis, pavyzdžiui, prieširdžių virpėjimų, mat, nediagnozuotas ir negydomas prieširdžių virpėjimas gali nulemti grėsmingas komplikacijas, tokias kaip išeminis galvos smegenų insultas ar širdies nepakankamumas“, – teigė gydytojas kardiologas dr. J.Simonavičius.

Pradinėje ritmo diferencinėje diagnostikoje, pasak kardiologo, svarbų vaidmenį atlieka du tyrimai:

  1. Ramybės elektrokardiograma, kurios metu galima stebėti kelių sekundžių trukmės paciento širdies veiklos intervalą. Ir jeigu permušimų per šį trumpą laiką nebuvo, nežinosime, kokio tipo permušimai žmogų kankina ir koks gydymas reikalingas.
  2. Holterio monitoravimo tyrimas, kurio metu žmogui ant krūtinės pritvirtinami elektrodai, registruojantys kardiogramą visą parą, o kartais net kelias paras. Tuomet kardiologas išanalizuoja paciento širdies darbą, galėdamas lengviau nustatyti, kokia iš tiesų yra problema (jei buvo permušimų, pastebima, kokie jie, kaip dažnai kartojasi ir pan.).

Patariama vengti provokuojančių veiksnių

Netikrosios aritmijos arba permušimai, jei jie yra pavieniai, pasak gydytojo kardiologo dr. J.Simonavičiaus, dažniausiai nėra gydomi, nes nėra pavojingi sveikatai. Tačiau pacientams patariama vengti provokuojančių veiksnių:

  • streso,
  • nervinės įtampos,
  • alkoholio,
  • tabako,
  • energetinių gėrimų,
  • kofeino
  • narkotinių medžiagų

Patariama laikytis miego higienos, t.y. stengtis tuo pačiu laiku eiti miegoti ir keltis, atlikti atsipalaidavimo pratimus ir kt.

„Pakoregavus šiuos provokuojančius veiksnius, dažniausiai šie permušimai dingsta ir gali nesikartoti net kelerius metus. Tačiau jei permušimų skaičius yra didelis, skiriamas gydymas permušimus slopinančiais vaistais, kurie parenkami individualiai, atsižvelgiant į permušimų tipą, dažnumą, paciento gretutines ligas ir kt.“, – pasakojo kardiologas ir pridūrė, jog itin retais atvejais širdies permušimai gydomi elektrofiziologinių manipuliacijų pagalba, kai specialiais kateteriais surandama permušimus sukelianti miokardo zona, kurią aptikus, atliekamos prideginimo manipuliacijos.

Komentuoti