Kaklo traumos

Teksto dydis:

Kaklo traumos

Kaklas – pati nestabiliausia ir mažiausiai apsaugota stuburo sritis. Dėl to ši nugaros dalis yra ir traumuojama dažniausiai. Būtent kaklo traumos yra sunkiausios ir pavojingiausios, nes jų metu paralyžiuojamos ne tik kojos, bet ir rankos, taip pat pažeidžiama kvėpavimo funkcija. Labiausiai paplitusios priežastys yra nelaimingi atsitikimai keliuose, neatsargus važiavimas riedlentėmis, riedučiais, nardymas, kuomet neriama į vandenį nepažįstamose vietose, stiprus smūgis į nugarą ar kaklą žaidžiant įvairius žaidimus, sportuojant.
 
Požymiai
Kaklinės stuburo dalies traumos simptomai – tai lokalus skausmas kakle, kaklo raumenų įtempimas, riboti kaklo judesiai, skausmo plitimas į rankas. Jei pažeistos nervinės šaknelės ir nugaros smegenys, jaučiamas rankų silpnumas, rankų aptirpimas. Jei pažeistos nugaros smegenys, įvyksta apatinės kūno dalies paralyžius (šnyksta arba sumažėja jutimai, sutrinka ar išnyksta judesiai kojose, sutrinka šlapinimasis ir tuštinimasis. Dėl kvėpuojamųjų raumenų silpnumo gali pasireikšti ir kvėpavimo sutrikimai.
 
Pirmoji pagalba
1. Jei nukentėjusysis turi sąmonę, jei situacija negresia jo gyvybei, svarbu nekeisti jo padėties, nemėginti ištiesinti kaklo! Skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą.
2. Jei nukentėjusysis nekvėpuoja, atidaryti kvėpavimo takus, atlenkti galvą į natūralią padėtį, ir tada daryti dirbtinį kvėpavimą.
3. Visais atvejais, įtarus, jog kaklo slanksteliai gali būti lūžę, prieš keičiant nukentėjusiojo padėtį būtina imobilizuoti kaklą ir galvą (pvz., po autotransporto avarijos negalima nukentėjusiojo traukti iš automobilio neuždėjus įtvaro!!!). Kaip įtvarus galima naudoti antklodes, drabužių ritinėlius.
4. Jei yra pavojus gyvybei, atsargiai, nekeičiant sužeistojo kūno padėties, pakelti jį ir padėti ant kieto pagrindo.
4. Sužeistąjį kelti ne mažiau kaip keturiese. Kelti reikia už drabužių. Du ar trys žmonės turi pakelti sužeistojo kojas ir kūną, laikyti jį kaip galima tiesiau. Vienas žmogus turi prilaikyti galvą (suimti galvą ir kelti ją tolygiai su visu kūnu).
5. Paguldžius ant kieto pagrindo (kelios plačios lentos, medžio drožlių plokštė, lygios durys ir t.t.), nukentėjusįjį imobilizuoti padedant po šonais ir abipus galvos standžiai susuktus audinio, drabužių ritinėlius ir pririšti taip, kad transportuojant nukentėjusiojo kūno padėtis nekistų. Galvą būtina pririšti. Galima pririšti ir rankas.
6. Nukentėjusįjį transportuoti greitosios pagalbos transportu, išimtiniais atvejais – kitu tinkamu transportu gulimoje padėtyje.
7. Malšinti skausmą.

Dėmesio!
Jeigu reikia gaivinti (daryti dirbtinį kvėpavimą ir išorinį širdies masažą), tai atliekama pagal visas gaivinimo taisykles, nukentėjusįjį atsargiai paguldžius ant nugaros.
Jei sužeistas žmogus gali judinti rankas, bet negali judinti kojų, tuomet yra tikimybė, kad sužeistos krūtininė ar juosmeninė nugaros dalis. Tokiu atveju ligonis turėtų būti transportuojamas veidu žemyn – ant pilvo, nes stuburas gali sulinkti.
Jei pacientas negali pajudinti nei vienos galūnės tuomet yra pažeista kaklinė nugaros dalis. Norint išvengti kaklinės nugaros dalies fleksinių judesių, pacientą reikia gabenti veidu aukštyn – ant nugaros.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (2)

romualda 2017 rugp. 19 20:56

pries 5dienas nukritau savo name laiptais. verciausi,kad galva trenkiau i pries paskutini laiptuka. praradau samone o paskui pasijutau kad paguldyta kaklo vieta ant kieto salto.t.y ledo. dekinga sunui,kad zinojo,jog negalima judet. is karto bandziau judint kojas,rankas,viskas gerai,bet galvos negalejau nei pakelt nei pasukti,atrode kad ne galva b et akmuo an kaklo. greitoji labai greitai atvaziavo ir visada bendravo telefonu su sunumi, buvo sokas,nejauciau jokio skausmo.staigiai buvau patalpinta i orhopedini skyriu,padarytas skanas. 8val turejau isguleti suvisais itvarais ir matydama tik lubas....skano atsakymas atejo ir paaiskejo kad skilo kaklo slankstelis ir 2 zemiau kaklo. 6sav.turiu nesioti itvarajokiu staigiu judesiu,nevairuot. idomu ar tai visam laikui,kas kart reikes labai saugoti ar sugis. su pag. roma

Danielė 2013 geg. 15 20:15

Per kūno k. pamoką dariau kūlverstį ant žolės, ir vidury žolės yra toks betonas ir vambzdis. Betonas gerokai aptrupėjes, darant kūlverstį aš smarkiai susižeidžiau kaklo kaulą. Tai įvyko vakar. Vakar man jį paskaudėjo ir praėjo, šiandieną man jį skauda, ta vieta ištinusi ir šiek tiek pamėlusi. Ar man gali būti skiles kaklo kaulas?