Kaip sustabdyti rožinės progresavimą?

Teksto dydis:

Kaip sustabdyti rožinės progresavimą?

2022-10-17 12:50

Šia liga dažniau serga šviesesnę odą turintys žmonės. Įprastai liga prasideda apie trisdešimtus metus, tačiau gali pasireikšti ir anksčiau. Rožinė dažnai prasideda pasikartojančiu veido odos paraudimu, išsiplėtusiais kapiliarais ir greitai komplikuojasi.

Dažnai žmogų ima erzinti estetinis vaizdas, dirgina nemalonūs pojūčiai, o laiku nepradėjus gydymo, vėliau tenka vartoti stiprius vaistus ligos suvaldymui. Į kokius pirmuosius simptomus reikia atkreipti dėmesį, norint išvengti rožinės progresavimo ir kam gresia didesnė tikimybė susirgti?

Pirmoji raudona vėliava – pasikartojantis raudonis

„Veido rožinė yra lėtinė uždegiminė liga, atsiranda palaipsniui. Iš pradžių žmogus ima pastebėti, kad vis dažniau rausta, kaista veido oda, raudonis apima nosį, skruostų centrinę dalį, smakrą, kaktą. Vėliau gali atsirasti ir išryškėję kapiliarai, o raudonis išlikti ilgiau. Negydant gali pasireikšti odos bėrimas papulėmis, pustulėmis. Uždegimas sukelia ne tik vizualinį, bet ir fizinį diskomfortą – skauda veido odą, jaučiamas dilginimas, deginimas. Kaitimas ir deginimo jausmas labai vargina, sukelia ir emocinių bėdų, uždarumo jausmą“ – apie raudonės komplikavimosi eigą pasakojo „Nordclinic“ gydytoja dermatovenerologė Indrė Šaferienė.

Kokios priežastys išprovokuoja raudonę? Gydytojos I.Šaferienės teigimu, 50 proc. sudaro genetika, 50 – aplinkos veiksniai, todėl vienas iš pagrindinių ligos gydymo būdų yra provokuojančių faktorių vengimas.

Pagrindiniai iš jų yra: dažni nudegimai saulėje, temperatūrų pokyčiai, dažnas pirčių lankymas, gausus kavos, alkoholio vartojimas, aštrus maistas, fermentuoti produktai, gazuoti gėrimai, taip pat įtaką daro intensyvus fizinis krūvis. Žinoma, sportuoti yra naudinga, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad jei visi šie provokuojantys veiksniai veiks kartu, rožinė bus intensyvesnė, sunkiau suvaldoma. Ir priešingai – vengiant žalingų aplinkos veiksnių, galima tikėtis lengvesnės ligos formos arba net pilnai ją valdyti.

Maskavimas ir savigyda – saviapgaulė, vedanti į komplikacijas

Jei liga negydoma atsiradus pirmiesiems simptomams, vėliau išsivysto nuolatinis varginantis uždegimas. Rožinę, įvertinus odos būklę, gali nustatyti gydytojas dermatologas, kai matomas veido centrinis raudonis, praeinantis arba ilgiau išliekantis kaitimas, išryškėja paviršiniai kapiliarai, gali atsirasti bėrimai.

Gydytoja I.Šaferienė atkreipė dėmesį, kad rožinė gali būti panaši į seborėjinį dermatitą, raudonąją vilkligę, aknę, kontaktinį dermatitą ir kitas ligas, tad reikia nustatyti tikslią diagnozę. Raudonio maskavimas, savigyda ar lazerinės procedūros grožio salonuose be odos ligų gydytojo (dermatologo) apžiūros gali tik pabloginti būklę.

„Komplikacijos priklauso nuo ligos sunkumo. Jei oda yra jautri, pastebimi uždegimo simptomai – nuolatinis raudonis, bėrimai, svarbu ne maskuoti, o kreiptis į gydytoją ir skirti veiksmingą gydymą vaistais bei lazeriu. Labai svarbu paminėti, kad gydant veido difuzinį raudonį, paviršinius kapiliarus, auksiniu standartu išlieka pulsinis dažų lazeris, kuris yra pasirenkamas siekiant veiksmingiausių rezultatų. Laiku kreipiantis į dermatologą bus galima išvengti sunkesnių ligos formų ir ilgo gydymo“, – pažymėjo gydytoja dermatologė I.Šaferienė.

Sergantiesiems rožine itin svarbu atidžiai rinktis kosmetikos priemones bei procedūras veidui, nes liga sukelia dirglumą, jautrumą, dilgčiojimą, deginimą. Pacientai dažnai guodžiasi, kad odai niekas nebetinka, ilgai naudotos priemonės sukelia niežėjimo, deginimo pojūtį. Dėl šių priežasčių gydytoja I.Šaferienė pabrėžia, kad itin svarbu pasirinkti dermatologiškai patikrintą, rožine sergantiesiems skirtą kosmetiką, kuri žymima AR (antiredness) ženklu.

Taip pat labai svarbu vengti intensyvių tepamų priemonių, kurios pažeidžia odos barjerą ir turi glikolio rūgšties, retinoidų. Rožine sergančiųjų oda yra itin jautri, tad ją rekomenduojama prausti švelniais, jautriai odai skirtais prausikliais, naudoti tinkamas drėkinančias priemones, į savo kasdienę rutiną būtina įtraukti apsauginį kremą nuo saulės (SPF 30+), o daug būnant saulėje, tepti juo veidą kas keturias valandas.

Pasak gydytojos I.Šaferienės, ligos simptomams pasireiškus, efektyviai ligos kontrolei, raudonio ženkliam sumažinimui dažniausiai pakanka tik pulsinio dažų lazerio ir tinkamų dermatokosmetinių priemonių. Jei žmogui pasireiškia uždegiminė rožinės forma – gali prireikti antibiotikų, sisteminių retinoidų ir kito ilgiau trunkančio medikamentinio gydymo.

Komentuoti