KAIP SAUGOTIS NUO KORONAVIRUSO?

Teksto dydis:

KAIP SAUGOTIS NUO KORONAVIRUSO?

2020 rugp. 21 15:25

Pastaruosius mėnesius pasaulį tikrąja to žodžio prasme kaustęs koronavirusas, kaip tikina specialistai, žada užsibūti. Pasibaigus karantinui ir panaikinus kone visus apribojimus leidome sau atsipalaiduoti. Tačiau žiniasklaidoje vis mirga raginimai būti budriems, medikai žadą antrą viruso bangą vos tik labiau atvės orai, mūsų šalyje bei kitur pasaulyje vėl griežtinami apribojimai, grąžinamas privalomas kaukių nešiojimas. 

Esant tokiai situacijai daugeliui aktualu, kaip saugotis nuo koronaviruso? Kokios priemonės efektyvios, kaip galime labiau padėti sau bei artimiesiems?

 

Apsauga  nuo virusų: kas svarbu?

Kalbant apie efektyvią apsaugą nuo virusų labai svarbus žmonių sąmoningumas ir atsakomybė. Išskiriami keli aspektai, kurie yra reikšmingi apsaugai nuo įvairių virusų:

·         Rankų plovimas. O jei nėra tam galimybės, naudokite specialias antiseptines priemones. Rankas plauti ir / ar dezinfekuoti reikia prieš maisto gaminimą, prieš valgymą, po valymo, atėjus iš lauko, nusičiaudėjus ir pan.

·         Patalpų dezinfekavimas, taip pat paviršių dezinfekcija leis efektyviai pašalinti virusus iš namų, darbo ar kitų patalpų, prekybos vietų.

·         Patalpų vėdinimas aktualus visada: tiek dėl virusų prevencijos, tiek dėl komfortiško mikroklimato.

·         Pasirūpinkite tinkama mityba – į racioną tikslinga įtraukti daugiau imbiero, česnako, šviežių vaisių bei daržovių, produktų, turtingų vitaminų C ir D, taip pat nepamiršti gerti pakankamai vandens.

Šių priemonių laikymasis gali stipriai sumažinti virusų pasigavimo ar „apsidalijimo“ su aplinkiniais (jei sergate) riziką.

 

Kaip galima apsisaugoti nuo koronaviruso?

Įprastai artėjant rudeniui ir vėstant orams daugelis susirūpindavo, kaip išvengti peršalimo, kaip nesusirgti gripu, o šįmet – neabejojame – daugeliui labai aktuali apsauga nuo naujojo koronaviruso. Kol vakcina dar pakeliui, privalu laikytis tam tikrų taisyklių bei naudoti tinkamas apsaugos priemones. Jau minėti aspektai: rankų higiena, patalpų dezinfekavimas ir pan., yra aktualūs ir siekiant apsisaugoti nuo koronaviruso. Tačiau šiai apsaugai labai svarbios ir specialios priemonės: vienkartinės medicininės apsauginės veido kaukės, respiratoriai, dezinfekcinis skystis ir kt.: https://biomed.lt/lt/229-dezinfekantai-kaukes-apsaugai-nuo-covid-19-ir-kt-virusu.

 

Vienkartinės kaukės – efektyvios, bet su viena sąlyga

Medicininės apsauginės veido kaukės yra vienos populiariausių priemonių, siaučiant koronavirusui. Tiesa, siekiant efektyvios apsaugos labai svarbu tinkamai kaukę užsidėti – tai esminė sąlyga. Praktika parodė, jog daugelis šias kaukes nešioja netinkamai, todėl neišnaudojama maksimali jų teikiama apsauga.

Kaip teisingai nešioti vienkartinę kaukę? Pradėkime nuo taisyklingo užsidėjimo. Nusiplaukite rankas vandeniu su muilu arba dezinfekuokite jas. Kaukę uždėkite taip, kad tarp jos ir veido neliktų tarpelių. Kaukė PRIVALO dengti ir burną, ir nosį. Nešiodami kaukę veido nelieskite rankomis. Nuimkite kaukę suimdami ją už gumyčių, išmeskite, o rankas kruopščiai nusiplaukite su vandeniu bei milu arba dezinfekuokite.

Rinkitės trijų sluoksnių apsaugines medicinines kaukes, puikiai tinkančias apsaugai nuo viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, kurios plinta oro lašeliniu būdu.

 

Respiratoriai: kokį rinktis?

Šios apsaugos priemonės taip pat populiarios ir efektyvios. Pirkti rasite trijų tipų respiratorius, tad kurį rinktis? Apsaugai nuo virusų geriausiai tiks FFP2 klasės respiratoriai. Dar yra ir FFP1 klasės respiratoriai, tačiau apsaugai nuo virusų jie nebus geriausias pasirinkimas.

FFP2 apsauginės veido kaukės-respiratoriai filtruoja per 90 proc. ore esančių dalelių, o laidumas į vidų tesiekia 8 proc. Jie bus geras sprendimas tiek apsaugai nuo gripo, tiek koronaviruso.

Didžiausią apsaugą suteikia FFP3 klasės respiratoriai, bet pastarieji naudojami ten, kur dirbama su miltelių pavidalo pavojingomis medžiagomis.

 

Dezinfekcinis skystis – koks geriausias?

Rinkitės alkoholio sudėtyje turintį dezinfekcinį skystį, mat alkoholis puikiai neutralizuoja ir virusus, ir bakterijas. Prioritetą teikite produktams, kurių sudėtyje alkoholio koncentracija yra ne mažesnė kaip 60 proc., o geriausia – patenkanti į diapazoną nuo 75 iki 85 proc.

 

Komentuoti