Kai plikledis verčia iš kojų

Teksto dydis:

Kai plikledis verčia iš kojų

2012-12-04 00:00

Žiema – ekstremalus laikas. Ypač mieste. Ypač jei buvo atšilimas ir po jo pašąla. Čia jau sėkmės dalykas: galima gauti per galvą varvekliu, nusiristi nuo apšalusių laiptų arba paslysti lygioje vietoje. Kiemsargiai slepiasi, traumatologiniai punktai dirba išsijuosę. Visa tai – plikledis. 
 
Kritimas ant ledo juokingai atrodo tik iš šalies. Traumatologų ir ortopedų nuomone, rezultatas – labiausiai paplitusi trauma – klubo kaulo kaklelio arba peties kaklelio lūžis. Jei jaučiate stiprų skausmą pažeistoje galūnėje, negalite judėti, reikia susimastyti apie uždarą lūžį.
Po tokios traumos pasistenkite tampriai apvynioti pažeistą vietą diržu ar šaliku ir tuoj pat kvieskite gydytoją. Iki jo atvykimo traumuotą vietą reikia atšaldyti, gerai, kad žiemą ledas ir sniegas visada po ranka. Šaltą kompresą gerai būtų uždėti ir nutikus bet kokiai kitai traumai – pasitempus, susimušus ir pan. Skausmą galima numalšinti vaistais: analginu, dimedroliu, aspirinu.
 
Informacija: Kaulo lūžis –  kaulo vientisumo suardymas. Tai pavojinga būklė, nes:
 1. Kankina stiprus skausmas.
 2. Dėl galūnės lūžio sutrinka jo funkcija.
 3. Lūžusio kaulo galai gali pažeisti kraujagysles, nervus, gyvybiškai svarbius organus.
 4. Dėl kai kurių lūžių gali ištikti šokas, nukentėjęs gali mirti.
Kaulo lūžis gali būti atvirasis ir uždarasis. Uždarasis lūžis - odos vientisumas lūžio vietoje lieka nepažeistas.Atvirasis – lūžio vietoje pažeidžiama oda, atsiveria žaizda, iš kurios kartais kyšo lūžusio kaulo galai. Atvirasis lūžis pavojingesnis už uždarąjį, nes į žaizdą gali patekti infekcija.
Lūžio požymiai
 1. Skausmas.
 2. Deformuota pažeistoji sritis (galūnė), nenatūrali jos padėtis, pakitęs ilgis.
 3. Galūnės judrumas neįprastoje vietoje.
 4. Patinimas lūžio vietoje.
 5. Sutrikusi pažeistosios srities (galūnės) funkcija.
 6. Lūžio vietoje jaučiamas ar girdimas traškėjimas.
 7. Jeigu lūžis atvirasis – žaizda lūžusio kaulo srityje, kraujavimas, matomi lūžgaliai. 
Pasitempus raiščius skausmas jaučiamas tik judėjimo tam tikra kryptimi metu, trūkus sausgyslei galūnė sunkiai lankstosi, traumuotoje vietoje patinsta ir kartais matomas įdubimas odoje. Jei stipriai susimušėte, apie tai suprasite iš stipraus skausmo, mėlynės (trūksta kraujagyslės), patinimo.
Informacija: Sąnarį sudaro sąnariniai kaulų galai, sujungti sąnario kapsule bei raiščiais. Veikiant stipriai jėgai sąnario kapsulė ir raiščiai gali išsitempti ir plyšti. Vienas kaulas nuslysta nuo kito kaulo sąnarinio paviršiaus. Tai vadinama išnirimu. Jei kaulas nuo kito kaulo sąnarinio paviršiaus nenuslysta, tai vadinama panirimu.
Išnirimas ir panirimas pavojingas, nes:
 1. Kankina stiprus skausmas.
 2. Sutrikusi galūnės funkcija.
Išnirimo, panirimo požymiai:
 1. Skausmas.
 2. Deformacija sąnario srityje.
 3. Sutrikusi galūnės funkcija.
 4. Neįprasta galūnės padėtis.
 
Jei krisdami jūs susitrenkėte galvą, ir nors ir akimirkai, bet praradote sąmonę, o po to pajutote stiprų skausmą, pykinimą ar galvos svaigimą, gali būti, kad tai galvos smegenų sutrenkimas. Po galvos smegenų pažeidimo nukentėjusysis pasidaro apatiškas, smakru negali pasiekti krūtinės, jam skauda galvą, erzina garsai ir šviesa. Tai labai rimta trauma, būtinai reikia kviesti greitąją medicininę pagalbą.
Jei nėra jokių smegenų sutrenkimo reiškinių (pykinimo, vėmimo, sąmonės netekimo), pakanka prie sumuštos vietos dėti šaltį (šaltą daiktą ar šaltu vandeniu suvilgytą rankšluostį). Patartina pagulėti.
 
Jei jūs pagyvenęs žmogus, per plikledį geriau visai neikite į lauką. Paprasčiau ko nors paprašyti atnešti jums produktų, ar sumokėti už elektrą ir pan. O jei jau teko išeiti, nesivaržykite pasiimti su savimi lazdą su guminiais atgaliais arba bent jau slidininko lazdą aštriu galu. Jei jūs puikios formos ir turite neblogą reakciją, pasistenkite krisdami susikoncentruoti ir nukristi ant šono persivertus ir prispaudus galvą prie krūtinės, taip paskirstysite smūgio jėgą ir apsaugosite vidinius organus. Kietus daiktus (dėžes, instrumentus, slides, seifus) meskite į šalį, o minkštus (paketus su produktais, mylimą šunelį, rankinę su drabužiais), priešingai, kuo greičiau pasiklokite po savimi ir kriskite ant jų.
Geriausias būdas judėti slidžiu takeliu – šiek tiek sulenkti kojas ir po truputi žengti visu batų su plokščiu padu paviršiumi. O svarbiausia – neskubėkite! Daugiausia traumų įvyksta dėl kvailo skubėjimo. Geriau išeikite iš namų keletą minučių anksčiau.


SVEIKAS.LT nemokama mobili programėlė - gydytojas Jūsų kišenėje!

24/7 pasiekiama informacija padės Jums rūpintis Jūsų ir artimųjų sveikata bei priimti teisingus sprendimus gyvybiškai svarbiais sveikatos klausimais.

Naudodamiesi instrukcija išgelbėkite gyvybę. Atlikite sveikatos testą ir operatyviai sužinokite galimą diagnozę. Čia ir dabar išsiaiškinkite, kurią gydymo įstaigą pasieksite greičiausiai – visų gydymo įstaigų sąrašas – po ranka.

Kaip suteikti pirmąją pagalbą?

Patogus pirmosios medicininės pagalbos vadovas – išsami ir aiški instrukcija, kaip gelbėti žmogų apsinuodijus, sutrikus sąmonei, užspringus, nušalus, nudegus ir kitais ekstremaliais atvejais. Visi gelbėjimo etapai: žingsnis po žingsnio, su veiksmus paaiškinančiomis iliustracijomis. Naudinga visada, nes veikia net ir be interneto ryšio.

Sužinok, kuo sergi

Pravers, jei šią akimirką niekaip negalite apsilankyti pas gydytoją. Atlikite sveikatos testą: pažymėję negalavimų grupę  ir patikrinę simptomus,  sužinokite apie galimas būsenas, ligas, jų priežastis ir gydymą. Medikų patikrinta informacija.
 
Rask gydymo įstaigą

Gydymo įstaigų katalogas. Greitai ir patogiai raskite arčiausiai Jūsų buvimo vietos esančias gydymo įstaigas ir kelią iki jų. Pasirinkite kokios pagalbos Jums reikia (skubios, odontologo, traumatologo, etc.), gaukite Jūsų poreikius atitinkančių įstaigų adresus ir pasiekite pasirinktą ligoninę, polikliniką, kliniką naudodamiesi Jūsų telefone pateiktu kelionės maršrutu ir nurodymais.

Sveikas mobili programėlė skirta tik informaciniams tikslams kaip pagalbinė, pirmoji priemonė, bet negali pakeisti profesionalaus mediko konsultacijos, diagnozės arba gydymo. Jei manote, kad Jums reikia skubios medicininės pagalbos, iš karto skambinkite savo gydytojui arba 112.

NEMOKAMĄ MOBILIĄJĄ PROGRAMĖLĘ GALITE ATSISIŲSTI ČIA.
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Get program blank atm card +393512615163 2022-06-16 15:02


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.