Interneto nauda tiesiogiai proporcinga... žalai

Teksto dydis:

Interneto nauda tiesiogiai proporcinga... žalai

2012-10-18 11:04

Sabos karalienės Mikaldos, gyvenusios 578 metai prieš Kristaus gimimą, pranašystėms apie nematomą tinklą, apraizgysiantį visą pasaulį, akivaizdžiai buvo lemta išsipildyti. Apie ką galvojo ir kaip įsivaizdavo ateitį neadekvačiai drąsių fantazijų turėjusi pranašė, niekas iki galo nesužinos. Tačiau tiesa yra ta, kad šiuolaikinis pasaulis yra įsipainiojęs į tankiausią akimi nematomą tinklą, vadinamą internetu. O į šį tinklą pakliuvęs jautresnės psichikos žmogus tampa nuo jo priklausomas, nebegali ištrūkti, išsitrina skirtumas tarp virtualaus ir realaus gyvenimo. Kodėl taip atsitinka ir kaip padėti tokiems žmonėms kalbamės su psichologe Jūrate Buloviene. 

Atsiradus galimybei naudotis internetu, pagreitėjo gyvenimo tempas, tapo prieinama informacija iš viso pasaulio, bendravimas tarp žmonių tapo įmanomas esant bet kuriuo paros metu ir bet kuriame žemės kampelyje. Tačiau be visų siūlomų interneto privalumų, kartu atsirado ir nemažai su juo susijusių problemų.

Nors konkrečių statistikos duomenų nėra, kiek žmonių nekontroliuoja šio įpročio, psichologės J. Bulovienės teigimu, tokių asmenų yra daugiau nei besikreipiančių specialistų pagalbos. 

Interneto nauda tiesiogiai proporcinga... žalai

"Jeigu kompiuteris atstoja tiesioginį bendravimą, galima drąsiai teigti apie interneto priklausomybę", - sako specialistė. - "Svarbiausia, kiek žalos internetas daro žmogaus gyvenimui: ar dėl to kyla konfliktinių situacijų, problemų šeimoje, darbe, mokykloje. Vienas iš priklausomybės simptomų - kontrolės praradimas. Priklausomi nuo interneto žmonės tinkle užsibūna ilgai, įsitraukia taip, kad užmiršta ir laiką, ir saiką".

Tyrimai rodo, kad interneto mėgėjai daug mažiau laiko praleidžia su artimais žmonėmis, nebesidomi ankstesniais pomėgiais, tampa irzlūs, nerimastingi, mažiau užsiima fizine veikla, jiems sutrinka miegas. 

Priklausomybės rūšys

Skiriamos kelios priklausomybės nuo interneto rūšys. Tai kompulsyvus elgesys tinkle, informacinė perkrova ir priklausomybė nuo kompiuterio, kiberseksuali ir kibernetinių santykių priklausomybė. Priklausomybė nuo interneto būdinga įvairaus amžiaus žmonėms, tai nepriklauso nei nuo išsilavinimo, nei nuo socialinės ar ekonominės padėties. Ši priklausomybė panaši į visas kitas: lošimo kortomis, kazino, alkoholio, narkotikų, vaistų etc.

Piktnaudžiavimas internetu turi įtakos žmogaus psichinei ir fizinei sveikatai, keičia jo dvasinę būseną. Tokie asmenys tampa irzlūs, jiems pasireiškia depresijos epizodai, sumažėja dėmesys šeimos nariams. 

Pirmieji požymiai, perspėjantys apie priklausomybę nuo interneto

Psichologės J. Bulovienės teigimu, perdėtas susirūpinimas įvykiais virtualioje erdvėje, betikslis naršymas po tinklus, nesidomėjimas kita ar anksčiau dominusia veikla, prastėjantys darbo rezultatai, pablogėję santykiai su bendradarbiais ir atimaisiais, nervingumas, kuomet žmogus negali prieiti prie kompiuterio, perspėja pakliuvus į interneto spąstus.

"Nuolatinis buvimas virtualiuose tinkluose suformuoja psichologinę priklausomybę, kuriai būdingas tarp žmogaus ir objekto atsirandantis patologinis meilės ir prisirišimo ryšys. Šis jausmas teikia malonumą, o tai dar labiau sustiprina artumo pojūtį", - sakė specialistė.

Tokių asmenų artimieji, namiškiai skundžiasi, kad jų šeimos narys juos užmiršęs, užsisklendė, o pastabos dėl pernelyg ilgo buvimo įnikus į kompiuterį, dar labiau prikausto dėmesį prie monitoriaus ekrano. Taigi tikri ir realūs santykiai palaipsniui silpsta, jų vietą užima virtuali erdvė ir virtualūs pašnekovai. 

Kuo patrauklus virtualus bendravimas?

Savo prigimtimi žmonės yra socialūs, t.y. visi turi daugiau ar mažiau išreikštą poreikį bendrauti. "Būdami su kitais, išreiškiame save, gauname palaikymą, randame bendraminčių, užmezgame ryšius. Bendravimas internetu patrauklus tuo, kad virtualioje ervėje žmonės jaučiasi visiškai nevaržomi. Asmenys turintys bendravimo sunkumų yra linkę į savo idealaus "Aš" kūrimą virtualioje aplinkoje", - sakė psichologė. - "Į internetą, socialinius tinklus perkeliamos asmeninės fantazijos. Tokie žmonės sulaukia pripažinimo įvairiose diskusijose, forumuose, pokalbiuose. Dažnai gyvenime tylūs, uždari asmenys virtualioje realybėje drąsiai reiškia savo mintis, norus, nebijo išreikšti savo nuomonės".

Virtuali erdvė tampa vieta, kurioje galima valdyti situaciją, įgyvendinti slaptus norus, patirti įvairių emocijų. Būtent dėl to internetas tampa kasdienybe, be kurios nebeįsivaizduojamas gyvenimas. Ilgainiui troškimas pakliūti į tau pavaldų pasaulį tampa nevalingu įpročiu, o bendravimas virtualioje aplinkoje tampa daug patrauklesnis nei realybėje.

Ar internetas yra vienišių priebėga? J. Bulovienės teigimu, vienišiems žmonėms bendravimas internete - tai savotiškas išsigelbėjimas. Realiame gyvenime uždari ir jautrūs, virtualiame tampa lygūs su kitais. Internetas padeda jiems atsiverti, jie nepatiria socialinio gyvenimo stygiaus jausmo. 

Kokios savybės būdingos intensyviai bendraujantiems internete?

Dažniausiai į virtualiame pasaulyje "užstringa" nesuvaldantys savo emocijų, menkos savivertės individai. Dažnai tai depresyvūs, intravertiški, neurotiški, drovūs, savimi nepasitikintys asmenys. Didelei rizikos grupei priklauso paaugliai ir į antrąjį gyvenimo penkiasdešimtmetį perkopę žmonės.

Paauglystėje formuojasi natūralus vaikų noras atsiskirti nuo tėvų, jie nori būti nepriklausomi, savarankiški. Būtent taip ir leidžia pasijusti internetas. Jautriau išsiskyrimą išgyvenantys paaugliai, mieliau renkasi internetinius ryšius ir mezga internetines pažintis. Jei ryšys su tėvais yra menkas, virtuali erdvė paaugliui tampa atrama įveikiant sunkumus realiame gyvenime.

"Žaisdamas virtualius žaidimus, paauglys, be abejo, lavina savo vaizduotę. Tačiau jeigu tai tampa priklausomybe, didėja agresija, prastėja santykiai su namiškiais bei mokykloje", - įsitikinusi psichologė. 

Kaip išgydyti sergančius virtualaus gyvenimo priklausomybe?

Psichologų, psichoterapeutų patirtis rodo, kad paaugliams uždraudus naudotis internetu staiga, padėtis dar labiau pablogėja. Patariama palaipsniui mažinti laiką, praleidžiamą prie kompiuterio ekrano. Kritika ar šaipymasis gali sukelti tik dar didesnį pasipriešinimą. Taip yra todėl, kad kiekvienas nori, jog jo veikla, nesvarbu kokia ji būtų (šiuo atveju - naršymas), būtų gerbiama. Tėvai, mokytojai turėtų  išsiaiškinti, kodėl atsirado virtualaus bendravimo priklausomybė, rastų būdų užmegzti šiltesnius santykius, pasistengtų atstatyti realaus bendravimo trūkumą. Tokiu atveju labai praverčia psichologo konsultacijos.

Vyresni, brandaus amžiaus žmonės, kuriems internetas taip pat tampa prieglobsčiu nuo realaus pasaulio, tiesiog turėtų patys sau pripažinti, kad savęs apgaudinėjimas problemų neišsprendžia.

Tyrimai patvirtina, kad asmenys, linkę bendrauti virtualioje erdvėje, išgyvena stiprų vienišumo jausmą ir jį malšina ne tiesioginiu, bet internetinio bendravimo pakaitalu.

"Kuo daugiau laiko praleidžiate internete, tuo labiau atitolstate nuo realių žmonių santykių, - perspėja psichologė J. Bulovienė. - "Ilgainiui slopsta bendravimo įgūdžiai, realias emocijas keičia menamos, prarandamas gyvenimo džiaugsmas". 

Parengė Aušrinė Baronaitė

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Blank Atm Card Hack For Sale +393512615163 2022-06-17 21:46


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.