Duria nugaroje? Pasitikrinkite kasą

Teksto dydis:

Duria nugaroje? Pasitikrinkite kasą

2014-11-05 14:04

Laiku suprasti, kad atsirado problemų kasos veikloje, nelengva, nes simptomai sudėtingi ir savo pasireiškimais panašūs į visai kitas ligas. Ką daryti, norint išsaugoti šį svarbų organą, palaikantį visą virškinimo sistemos darbą, pataria gydytojai gastroenterologai. 

Kas yra rizikos grupėje? 

Kasos susirgimai klastingi, nes jie ilgai būna nepastebimi ir greitai progresuoja. Tuo metu sutrinka daugelis pačios liaukos funkcijų, nukenčia kiti organai ir jų sistemos, vystosi tokia sunki liga, kaip cukrinis diabetas. Pačių labiausiai paplitusių kasos ligų sąrašas yra toks: lyderiai – uždegimai – ūmūs ir chroniški pankreatitai; antroje vietoje – piktybiniai navikai – kasos vėžys, rečiau sarkoma; trečioje vietoje – pankreatitų komplikacijos – cistos, kanalų akmenys. 

Sutrikdyti savo kasos veiklą rizikuoja:

 • mėgėjai dažnai vartoti stiprius alkoholinius gėrimus;
 • piktnaudžiaujantys riebiu maistu;
 • besimaitinantys nereguliariai
 • ligoniai, turintys tulžies išskyrimo sistemos problemų (chroniškas beakmenis cholecistitas, tulžies akmenligė ir pan.)

Kada jau laikas kreiptis į gydytoją 

Požymiai, rodantys, kad kažkas negerai kasos veikloje:

 • skirtingo intensyvumo ir ilgumo skausmai viršutinėje pilvo dalyje ir kairėje pusėje po šonkauliais, galintys atsiliepti skausmais nugaroje;
 • pykinimas, kartais vėmimas;
 • apetito sumažėjimas;
 • ryškus svorio kritimas;
 • pilvo pūtimas;
 • tuštinimosi sutrikimai;
 • bendras silpnumas ir greitas pavargimas

Dėmesio! Daugelis iš šių nusiskundimų gali būti pastebimi ir sergant kitomis, ir ne tik virškinimo sistemos, ligomis, todėl bet kokiu atveju reikia visapusiškai išsitirti. 

Kaip diagnozuojama ir gydoma? 

Gydytojai gastroenterologai norėdami išaiškinti esamas kasos patologijas taiko keletą diagnostinių metodų. Visų pirma, tiriama vizualiai – ultragarsu, sudėtingesniais atvejais – kompiuterine ir magnetine rezonansine tomografija, o esant būtinybei, atliekama sudėtingesnė diagnostinė procedūra – endoskopinė retrogradinė cholangiopankreatografija. 

Taip pat naudojama ir laboratorinė diagnostika. Įprastai gydytojai skiria kompleksinį ištyrimą, pagal kurio rezultatus nustato diagnozę ir gydymo būdą – medikamentinį ar chirurginį.

Žmogui galima padėti išvengti naujų kasos uždegimo paūmėjimų, lengvinti skausmą, skiriant sintetinius kasos fermentų pakaitalus virškinimui pagerinti, gydant atsiradusį diabetą.

Tačiau yra atvejų, kai chroninis pankreatitas gali būti gydomas ir chirurgiškai. Operacija paprastai atliekama tada, kai ligoniui paprasti nuskausminamieji mažai padeda, o jis negali kentėti skausmų. Operacija atliekama ir tada, kai pagrindinis kasos latakas būna užkimštas akmenimis ir jų negalima pašalinti endoskopiniu būdu. Trečias atvejis, kai prireikia skalpelio – kada dėl randėjimo proceso kasoje išsivysto mechaninė gelta arba sutrinka maisto slinkimas pro dvylikapirštę žarną. Kasa operuojama ir tada, kai įtariama vėžio pradžia.

Būtinai rekomenduojama laikytis dietos. Pankreatito paūmėjimo metu valgyti reikia žymiai mažiau, kartais net keletą dienų visiškai pabadauti. 

Ką valgyti ir gerti? 

Kasos, kaip virškinimo organo, būklė ir sveikata tiesiogiai priklauso nuo to, kaip ir ką mes geriam ir valgom. Rekomenduojama maitintis dažnai ir po ne daug, geriausia būtų valgyti 5 – 6 kartus per dieną. Tinkamas meniu – kuo daugiau baltymų, mažiau riebalų ir angliavandenių. 

Gerai virškinami produktai, gėrimai ir patiekalai:

 • kvietinė padžiovinta duona (200 – 300 g per parą), neriebūs sausainiai, vegetariškos daržovių (išskyrus kopūstus) sriubos, kruopų (išskyrus kviečius) sriubos su trupučiu – (5 g) grietinėlės sviesto arba (10 g) grietinės;
 • neriebių rūšių virta arba garinta mėsa ir žuvis (kotletai, frikadelės, befstrogenas, piurė, suktinukai);
 • pieniški produktai – šviežiai paruošta neriebi varškė, grietinė ir grietinėlė patiekaluose (o ne grynam pavidale), nerūgštus kefyras, fermentinis neriebus sūris;
 • paruoštos su vandeniu ar skiestu pienu košės;
 • švieži, virti, kepti, prieš tai sutarkavus, vaisiai ir daržovės – ypač tinka morkos, aguročiai, moliūgai, bulvės, žiediniai kopūstai, žali žirneliai, burokėliai, obuoliai ( išskyrus rūgščias rūšis);
 • gėrimai – kompotai, iš šviežių ar džiovintų vaisių, kisieliai, želė, putėsiai (su ksilitu arba sorbitu), nestipri arbata su citrina, sultys, erškėtuogių ir juodųjų serbentų nuovirai.

Saikingai vartoti reiktų: aštrius, rūgščius, konservuotus patiekalus, riebius sultinius, kavą, kakavą, šokoladą, pupas, žirnius, rūgštynes, ridikus, grybus, citrinas, spanguoles, vyšnias, serbentus, rūgščias sultis, gazuotus gėrimus, girą, riebius miltinius kepinius.

Informacija apie kasą 

Kasa (lot. pancreas) – vienas iš svarbiausių virškinimo sistemos organų. Tai virškinimo ir endokrininės sistemos liauka, esanti viršutinėje pilvo ertmėje, tarp skrandžio ir užpakalinės pilvo sienos. Kasos ilgis 12 – 22 cm, plotis 3 – 9 cm, storis 2 – 3 cm, svoris 50 – 75 g. Ji per parą pagamina apie 1,4-4 l virškinimo sulčių, kurias savo latakais išskiria į dvylikapirštę žarną. Virškinimo sultyse gausu riebalus, baltymus ir angliavandenius skaidančių fermentų. Kasa taip pat yra vidaus sekrecijos liauka, gaminanti hormonus insuliną ir gliukagoną, kurie reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje. 

Ir dar 

Yra tokia diagnozė – alkoholinis pankreatitas. Jis pasireiškia baisiais skausmais praėjus 4 – 48 val. po užstalės linksmybių. Reiktų žinoti, kad leistinos kasos atžvilgiu stipraus alkoholio suvartojimo normos yra:

 • leistinas nepavojingas kiekis – iki 50 g per parą,
 • pavojingas kiekis – 95 – 190 g per parą.

VIDEO REPORŽAS APIE KASĄ

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (23)

Blue 2014-11-12 20:00

Informacija apie visų kasas.

Lina 2014-11-03 19:35

Sveiki,jau ilga laika skauda kairi sona,po sonkauliais.Skausmas tai padideja,tai sumazeja,bet visai nenustoja.Ar tai gali buti suisje su kasa?ir kokie tyrimai reikalingi,norint issitirti kas?Aciu

nijole 2012-08-30 20:28

dekoju uz aisku informacijos pateikima nes ir as susiduriau su sia problema.Sekmes jums, su pagarba