Diabetas – lėtinė, bet valdoma liga

Teksto dydis:

Diabetas – lėtinė, bet valdoma liga

2013-05-27 11:00

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) prognozuoja, kad 2025 metais cukriniu diabetu gali sirgti net 330 mln. visų planetos gyventojų. Nors diabetą žmonija pažįsta jau kelis tūkstantmečius, mokslas iki šiol atranda naujovių.

Dalių Vansevičių diabetas užklupo netikėtai, baigiant vidurinę mokyklą. Troškulys, kurio niekaip nepavykdavo numalšinti, sukėlė nerimą. "Diagnozę iš laborantės išgirdau anksčiau nei iš gydytojo: kraujyje visko buvo pernelyg daug: gliukozės, acetono. Liga privertė rinktis: ar pasiduoti liūdesiui ir atsisakyti svajonių, ar gyventi toliau neatsisakant planų ir svajonių, taip, kaip buvo nuspręsta. Labai padėjo tėvai ir visi artimieji. Jie sakė, kad privalau nepasiduoti, gyventi kaip ir visi bendraamžiai, kaip ir rengiausi, studijuoti farmaciją. Be abejo, šios studijos nelengvos, o diabeto kontrolės priemonės tuomet buvo nepalyginti primityvesnės nei dabar. Ką reiškia vien tik švirkštai, kuriuos reikėjo sterilizuoti virinant... - pasakoja Dalius. - Tačiau visa tai užgrūdino, išmokė disciplinos ir ištvermės. Esu labai dėkingas artimiesiems, visokeriopai mane palaikiusiems."

Pažinti save, gyventi su liga

Per daugiau kaip du dešimtmečius Dalius susigyveno su liga, pasikeitė ir diabeto kontrolės būdai bei priemonės. Gliukozės kiekio matavimo juostelės, švirkštai ir kitos vienkartinės priemonės labai palengvino visų diabetikų gyvenimą. "Norėčiau akcentuoti, jog diabetas - tokia liga, kuri net trumpam neleidžia savęs pamiršti. Norint normaliai jaustis reikia ne tik tinkamai maitintis, aktyviai gyventi, judėti, bet ir laiku pailsėti. Gal sergantiesiems kitomis lėtinėmis ligomis įpratimas padeda daug ką daryti automatiškai ir bent retkarčiais atsisakyti diagnostikos priemonių, pasitikėti pojūčiais, o diabetikams reikia nuoseklios kasdienės kontrolės. Dar vienas dalykas, kad bėgant metams pojūčiai atbunka, būsena tampa tarsi natūrali, todėl nesunku apsirikti. Modernios diabeto kontrolės priemonės labai reikalingos, kad būtų galima greitai pasitikrinti ir koreguoti situaciją, kad organizmas nepajustų neigiamo poveikio."

Dalius tapo vaistininku, baigęs studijas sugrįžo į gimtuosius Kėdainius ir prieš 12 metų kartu su žmona įkūrė "Kaštonų" vaistinę, be kitų darbų, nusprendė padėti žmonėms, sergantiems diabetu. Netrukus buvo įsteigta "Diabeto mokykla". Sergančių diabetu vaikų ir jaunimo klubas "Cukrinukas" vienija panašių problemų turinčius jaunus žmones. "Nesvarbu, kokio amžiaus žmogus suserga šia liga, diagnozė visuomet - didelis stresas. Gydytojų patarimai ir paguoda kartais ne iš karto pasiekia paciento sąmonę, o ką jau kalbėti apei tėvus, kurie sužino, kad serga vaikas, - aiškina Dalius. - Pastebėjau, kad pavyzdys ir patarimai žmogaus, jau daugelį metų gyvenančio su ta liga, padeda žmonėms nusiraminti ir net greičiau suvokti patarimus, kaip maitintis, kaip reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje, kaip lengviau prisitaikyti prie staiga pakitusių aplinkybių."

Pradžiugino geresni sveikatos rodikliai

Vaistininkas džiaugiasi pastaruoju metu atsiradusiais naujais produktais, padedančiais mažinti gliukozės kiekį kraujyje. "Vienas tokių - medicininės paskirties dietinis maisto produktas COCCINIA D, kurio sudėtyje yra indinių kokcinijų ekstrakto ir vitamino D. Vartoju šį preparatą jau daugiau kaip tris mėnesius ir esu labai patenkintas, - sako Dalius. - Įsitikinau, jog veikliosios preparato medžiagos padeda kontroliuoti gliukozės kiekio kraujyje svyravimus. Žinodamas, kad prastai reguliuojamas gliukozės kiekis kraujyje gresia įvairiomis sunkiomis komplikacijomis, rekomenduoju šį preparatą ir kitiems diabetu sergantiems žmonėms. Tai labai svarbu norint atitolinti ir išvengti diabeto komplikacijų bei blogos savijautos. Vertinga tai, kad šis preparatas yra augalinės kilmės, vadinasi, organizmas jį daug geriau įsisavina ir toleruoja. Svarbus jo sudėtyje esantis ir vitaminas D, kuris tiesiogiai veikia insulino sekreciją ir taip pat prisideda prie normalaus gliukozės kiekio kraujyje palaikymo." D.Vansevičius kasdien tris kartus vartoja preparatą COCCINIA D, tai yra vidutinę rekomenduojamą dozę. Jis įsitikinęs, kad trys mėnesiai - pakankamas laikas įsitikinti teigiamu preparato poveikiu. "Kur kas geresni kraujo tyrimų rezultatai: ypač į gerąją pusę pakito glikuoto hemoglobino ir cholesterolio kiekiai, - pasakoja Dalius. - Neteigiu, kad tai - vien šio preparato nuopelnas, bet jis tikrai puikiai papildo kompleksą priemonių, skirtų diabetui gydyti. Preparato vartojimas suteikė džiaugsmo dėl pagerėjusių sveikatos rodiklių ne tik man, bet ir keletui pacientų, kurie paklausė patarimo ir pradėjo jį vartoti."

Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku

Į vaistinę dėl vaistų arba patarimų kreipiasi ne tik sergantieji I arba II tipo diabetu, bet ir dėl savo sveikatos sunerimę žmonės, turintys artimųjų, sergančių diabetu. Žinodami, jog polinkis sirgti diabetu yra paveldimas ir norėdami užkirsti kelią šiai ligai, jie taip pat gali vartoti COCCINIA D, nes augalinės kilmės preparatas padeda švelniai reguliuoti natūralius organizmo procesus. D.Vansevičius įsitikinęs, jog kiekvienas vaistininkas turėtų būtent taip suprasti ir vykdyti savo pareigą - ne tik pardavinėti vaistus, bet ir konsultuoti pacientus, patarti jiems, dirbti profilaktinį darbą. "Kaštonų" vaistinėje nuolat dirba slaugytoja, kuri konsultuoja diabetikus, galima įsigyti gliukomačių ir pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje. "Neretai pasitaiko, jog žmogus nežino, kas jam darosi, ir tik atsitiktinai ištyrus paaiškėja, kad jis serga diabetu. I tipo diabetu serga dažniausia jauni žmonės. o II tipo - vyresni, daugelis sergančių žmonių to net nežino, tai išaiškėja tik tuomet, kai jau išsivysto komplikacijos, - tvirtina D.Vansevičius. - Minėdami Diabeto dieną kviečiame visus žmones pasitikrinti ir nemažai jų nusiunčiame pas šeimos gydytojus. Anąkart užėjo devyniolikmetis jaunuolis, įsitikinęs, jog troškina, kai kada jaučia silpnumą dėl to, kad pastaruoju laiku daug sportuoja. Kraujo analizė neleido abejoti, kad tokia savijauta - ne dėl sporto. Vaikinas serga cukriniu diabetu. Būna ir kitokių, malonesnių atvejų. Atėjo nėščia moteris, labai susirūpinusi dėl padidėjusio gliukozės kiekio kraujo tyrime. Patarėme išsitirti kraują dar kartą, iš pat ryto, nieko nevalgius ne tik pusryčių, bet ir susilaikius nuo saldumynų per vakarienę. Kito tyrimo rezultatai buvo geri. Galėjome nuraminti ir pradžiuginti būsimąją mamytę."

Pažinti ligą ir save

Prof. V.Urbanavičius: "Diabetas - liga, su kuria tenka nugyventi visą gyvenimą. Tačiau bijoti jos nereikia. Reikia stengtis su diabetu sugyventi. Jį pažinus galima valdyti."

Trys klausimai Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Endokrinologijos centro vadovui prof. Vaidotui Urbanavičiui.

Kas tai yra diabetas?

Diabetas - liga, kurią žmonija pažįsta jau keletą tūkstantmečių, tačiau mokslas vis atranda ką nors naujo. Nors ši liga laikoma globalia, esminės jos priežastys dar ne visos atskleistos. PSO nuomone, artimiausiais dešimtmečiais diabetu sergančių žmonių daugės maždaug 50 procentų. Susirgusiajam su diabetu tenka nugyventi visą gyvenimą. Tačiau bijoti jo nereikia. Reikia stengtis sugyventi. Jį pažinus galima valdyti.

I tipo diabetą sukelia imuninės sistemos sutrikimai, paveldėtas polinkis juo sirgti. Bet ar jis yra lemiamas? Kol kas neatsakyta, nes nemažai žmonių diabetu suserga pirmieji iš savo giminės. Jeigu paveldėjęs polinkį I tipo diabetu žmogus nesuserga vaikystėje, tuomet su amžiumi ta tikimybė mažėja. Pagrindinei sergančiųjų daliai (90-95 proc.) yra diagnozuotas II tipo diabetas, kuris dažniausiai pasireiškia jau brandžiame amžiuje, daugiau nei 30-35 metų. Tačiau pastaraisiais metais II tipo diabetas vis dažniau diagnozuojamas ir vaikams.

Paprastai tariant, šia liga susergama dėl gliukozės kiekio kraujyje padidėjimo. Kasa yra organas, kuris aprūpina organizmą labai svarbia medžiaga insulinu, reguliuojančiu angliavandenių apykaitą. Kai gliukozės koncentracija kraujyje padidėja, kasa kurį laiką tai kompensuoja padidindama insulino sekreciją. Tačiau kai tos galimybės išsenka, kasa pavargsta, atsiranda ne tik santykinis, bet ir absoliutus insulino trūkumas. Organizmas gauna angliavandenių, tačiau nėra kaip juos metabolizuoti. Gliukozės kiekis kraujyje ima kilti, dėl to žmogus jaučia padidėjusį troškulį, kurį net sunku numalšinti, padažnėjusį šlapinimąsi, odos niežulį. Susilpnėja organizmo imunitetas, nes saldi organizmo terpė palanki mikroorganizmams daugintis. Jeigu nesiimama reikalingų priemonių, sutrinka medžiagų apykaita, pasireiškia smulkiųjų kraujagyslių pažeidimų, o paskui ir širdies bei kraujagyslių sistemos sutrikimų bei kitų sunkių komplikacijų.

Kodėl taip svarbu žinoti ir reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje? Dėl kokių priežasčių gliukozės kiekis kraujyje padidėja?

Dėl paveldėtų ir išorinių aplinkos faktorių medžiagų apykaita tampa vangesnė, lėčiau pasisavinami angliavandeniai ir kitos maisto medžiagos, organizme atsiranda gliukozės perteklius. Šie pakitimai lemia diabeto atsiradimą, todėl būtina reguliariai tikrintis gliukozės kiekį kraujyje žmonėms, kurių artimi giminės serga ar sirgo II tipo cukriniu diabetu, taip pat nutukusiems, sergantiems arterine hipertenzija, hipercholesterolemija, gyvenantiems nejudriai, nesilaikantiems sveikos mitybos principų.

Problema ta, jog II tipo diabeto atveju pacientai ilgai nejaučia jokių simptomų, o kai pajaučia, liga jau būna pažengusi. Faktiškai sakoma, kad tiek, kiek turime diagnozuotų pacientų, dar antra tiek yra nediagnozuotų. Tai rimta ne tik medicinos, bet ir ekonominė problema, nes anksčiau diagnozavus ligą galima išvengti rimtų pasekmių. Juo labiau kad šiuo metu yra labai daug modernių, pacientams patogių priemonių, leidžiančių sėkmingai perspėti ir kontroliuoti ligą.

Kuo išskirtinis augalinės kilmės preparatas COCCINIA D ir jo poveikis?

Šį preparatą galima rekomenduoti ir kaip profilaktinę priemonę gliukozės kiekiui reguliuoti, ir kaip pagalbinę priemonę diabetikams, nes jis teigiamai veikia gliukozės apykaitą ir padeda geriau kontroliuoti diabetą.

Valentina JAKIMAVIČIENĖ

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (6)

Miss. Albertine 2024-01-13 02:41

Jsem partnerem mnoha bank a ve svých bankách mám velký kapitál. Chcete-li vyřešit peer-to-peer půjčky, potřebujete finanční problémy a konečně se dostat ze slepé uličky vytvořené bankami, které odmítají vaše soubory. Jsme skupina finančních odborníků, kteří vám pomohou získat potřebné peníze a za podmínek, které vám usnadní život. Poskytujeme půjčky od 1 měsíce do 30 let a od 30 000 do 10 000 000 Kč. Naše úroková sazba je 3 % ročně, zde jsou oblasti, se kterými vám můžeme pomoci: * Finanční * Hypoteční úvěr * Investiční úvěr * Půjčka na auto * Konsolidace dluhu * Splácení úvěru * Osobní půjčka * Jste registrováni * Zakažte banky a jste z nemilosti u bank nebo spíš máte projekt a potřebujete **** kontaktujte mě a já vám pomohu. E-mail: {[email protected]}

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-16 13:09


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-16 13:09


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.