Dantų protezavimo stebuklai

Teksto dydis:

Dantų protezavimo stebuklai

2015-12-21 12:57

Dantys, deja, neamžini, tačiau tokie reikalingi. Įvairios priežastys, tokios kaip kariesas, traumos, aplink dantį esančių audinių ligos, netaisyklinga dantų padėtis ir sąkandis, gali lemti viso danties ar jo dalies praradimą. Tais atvejais, kai įprastų priemonių, tokių kaip plombavimas, nepakanka, dantys yra protezuojami.

Dantų protezavimas yra svarbus dėl kelių priežasčių. Pirmiausiai, netekus dantų susilpnėja kramtymas, o tai gali lemti mitybos įpročių pakitimus, dėl to gali trūkti svarbių mitybos medžiagų, atsirasti skrandžio ligų. Be to, likę dantys, kramtant yra per daug apkraunami ir ilgainiui taip pat praranda įprastą išvaizdą bei funkciją. O kaip to pasekmė, išsivysto žandikaulio sąnario pakitimai – šis gauna per didelį krūvį, greičiau dėvisi, galiausiai pradeda skaudėti, o judesiai tampa riboti.

Dental P.R.O. klinikos odontologė-ortopedė Inga Urbšienė papasakojo, kaip vyksta dantų protezavimas. „Užsiregistravus pas specialistą, pirmiausiai gydytojas apžiūri pacientą ir jį konsultuoja. Konsulatcijos metu gydytojas ne tik apžiūri paciento dantis, bet įvertina situaciją ir pasiūlo kelis individualius gydymo variantus, pateikdamas jų privalumus bei trūkumus. Pacientas pats svarsto gydymo galimybes ir dalyvauja priimant sprendimus. Konsultacijos metu dažniausiai daroma panoraminė (visų dantų) rentgeno nuotrauka, kuri leidžia tiksliau įvertinti paciento burnos būklę. Kartais yra reikalinga kitų specialistų, pavyzdžiui, implantologo, periodontologo arba ortodonto, konsultacija. Jei reikalinga, prieš protezavimą atliekamas dantų plombavimas, profesionali burnos higiena ar kitos būtinos procedūros“ – pasakoja gydytoja. Pasak I. Urbšienės, šiuolaikinių technologijų dėka galimi įvairūs dantų atkūrimo sprendimai:

  • Metalo keramikos, cirkonio keramikos, bemetalės keramikos vainikėliai;
  • Porceliano laminatės-venyrai;
  • Tiltinės konstrukcijos;
  • Protezavimas ant implantų;
  • Lanko atraminiai protezai;
  • Pilnos bei dalinės plokštelės.

Protezuojant vainikėliais, laminatėmis ar tiltinėmis konstrukcijomis dantis apšlifuojamas, suteikiant jam reikalingą formą. Specialia medžiaga daromas dantų atspaudas, pagal kurį laboratorijoje bus pagaminti laikini vainikėliai, o vėliau ir nuolatinis protezas. Nuolatinis protezas yra pritaikomas paciento burnoje ir pricementuojamas.

Metalo keramikos vainikėlių pagrindas gaminamas iš metalo ir padengiamas keramika, kurios spalva parenkama pagal kitus paciento dantis. Šios rūšies protezai yra tvirti, panašūs į natūralius dantis ir pigesni nei kitų rūšių vainikėliai. Tačiau dėl metalinio karkaso atspindi šviesą ne taip kaip natūralus dantis ir yra ne toks estetiškas kaip bemetalė ar cirkonio keramika. Be to, ties dantų ir dantenų riba ilgainiui dėl metalinio vainikėlio krašto gali išryškėti patamsėjimas. Todėl šios rūšies vainikėliai labiau tinka krūminiams dantims protezuoti.

Cirkonio keramikos vainikėlių pagrindas gaminamas iš baltos spalvos medžiagos, cirkonio oksido, ir taip pat padengiamas keramika. Šio tipo vainikėliai tvirtumu yra pranašesni už bemetalės keramikos protezus, o estetika lenkia metalo keramikos vainikėlius, nes cirkonis šviesą atspindi beveik taip pat kaip natūralus dantis. Todėl cirkonio keramikos vainikėliais tinka protezuoti tiek priekinius, tiek galinius dantis.

Bemetalės keramikos vainikėliai gaminami tik iš porceliano, kuris yra laidus šviesai, ir todėl šie protezai atrodo ypač natūraliai. Dažniausiai siūlomi priekiniams dantims protezuoti, tačiau yra tinkami visiems dantims atkurti.

Porceliano laminatės-venyrai yra itin ploni, tad jiems užmauti dantis šlifuojamas labai nedaug. Naudojami priekiniams dantims atkurti, dažniausiai estetiniais tikslais. Šis protezavimo būdas gali būti taikomas kaip estetinio plombavimo alternatyva.

Tiltinės konstrukcijos siūlomos naudoti tada, kai trūksta vieno ar keleto dantų. Šalia trūkstamų dantų esantys dantys protezuojami vainikėliais ir sujungiami tarpine dalimi, kuri atstoja trūkstamus dantis. Tiltinė konstrukcija taip pat gali būti tvirtinama ir ant implantų.

Protezavimas ant implantų – pažangiausias bedančių sričių atkūrimo metodas. Atlikus implantacijos procedūrą ir sugijus audiniams, implantas gali būti panaudojamas kaip atrama vainikėliui. Vainikėliai ant implantų, kaip ir tvirtinami ant nuosavų dantų, gali būti gaminami iš metalo keramikos arba cirkonio keramikos. Gamybos eiga taip pat panaši – nuo implanto imamas atspaudas, pagaminamas vainikėlis ir pritvirtinamas.

Lanko atraminiai protezai – tai išimamų protezų rūšis. Tačiau tokie protezai pranašesni už įprastas išimamas plokšteles, nes burnoje užima mažiau vietos, yra patogesni ir gali būti fiksuojami specialiais užraktais, kurie suteikia protezui stabilumo ir yra mažiau pastebimi nei įprastos vielutės, laikančios išimamas plokšteles.

Plokštelės – tai išimami protezai, gaminami tada, kai trūksta daugelio ar visų dantų. Naudojant šiuos protezus ne visiškai atkuriama kramtymo funkcija, jie nėra estetiški, gali būti nepakankamai stabilūs burnoje, juos reikia dažnai išsiimti. Dėl to plokštelės pasirenkamos tik tuomet, kai nėra kitų protezavimo galimybių.

Gydytoja Inga Urbšienė, paklausta apie dantų protezavimo komplikacijas, teigė, kad jų pasitaiko itin retai. Atmetimų reakcijų, pasak specialistės, pasitaiko iki 1 proc., t.y. nedidelis procentas, kalbant apie chirurginę protezavimo dalį. Kalbant apie protezų trūkumus, gydytoja pastebi, kad jie nėra susiję su atmetimo reakcijomis. Protezų trūkumai, tokie kaip keraminiai atskilimai, aštrios briaunos, estetinio vaizdo sugadinimas yra susiję su paciento individualiomis savybėmis, pavyzdžiui netinkama protezų priežiūra, apsauginių kapų nedėvėjimas, griežimas dantimis ar netaisyklingas sąkandis. Taip pat gydytoja pastebi, kad siekiant atkurti gerą ir ilgai „tarnaujantį“ dantį yra būtinas geras pamatas, t.y. kokybiškai sugydyti dantų šaknų kanalai. Jeigu kanalai yra nekokybiškai sugydyti, galimi lėtiniai uždegimai. Tokiu atveju pacientai gali jausti sukandimo nemalonumą ar nepatogumą. Esant tokiai situacijai būtina apsilankyti pas odontologą, nes tai rodo, kad kanaluose likusi infekcija.

Taip pat gydytoja primena, kad siekiant išsaugoti protezus, būtina juos gerai prižiūrėti. Pasak odontologės, kiekvienam protezų tipui yra reikalinga skirtinga priežiūra. Pavyzdžiui, išimamiems protezams yra dezinfekuojančių tablečių rinkiniai, kurie pagerina visą protezų paviršių ir sumažina mikrobų kiekį burnoje; fiksuotiems protezams turi būti naudojamos dantų pastatos su mažiau abrazyvumo porcelianui ir pan. Taigi, kiekvienam pacientui individualiai turi būti parenkama ir paaiškinama, kaip taisyklingai prižiūrėti dantų protezus. Tačiau gydytoja primena, kad profilaktinės priemonės visiems išlieka tos pačios: dantų šepetėlis su pasta, tarpdančių siūlas ar tarpdantiniai šepetėliai bei burnos skalavimo skystis.

Atkartoti gamtos sukurtą danties natūralumą – dantų formą, proporcijas, spalvą, anatomiją, funkciją ir estetiką – nėra lengva. Preciziškai tikslūs protezai kuriami dantų technologijos laboratorijoje, kurioje pagal gydytojo odontologo pateiktą užsakymą pagaminamas protezas kiekvienam pacientui individualiai. Dantų technikų komanda, siekdama atkurti danties išvaizdą, naudoja begalę įvairiausių spalvų ir atspalvių keramikos masių bei dažų, kuriais sukuriamas natūralus danties skaidrumas, peršviečiamumas, opalascencija ir fluorascencija. Laboratorijoje dantų protezai gali būti gaminami pasitelkiant naujausias skaitmenines technologijas. Iš pasirinktos medžiagos – bemetalės keramikos, kompozito ar plastmasės – yra frezuojamas dantų protezas, kuris atitiks paciento poreikius ir lūkesčius.

Gydytoja Inga Urbšienė patebi, kad skaitmeninės technologijos sparčiai žengia į odontologiją. Pasak I. Urbšienės, naujosios technologijos ne tik palengvina specialistų darbą, bet ir pagreitina pacientų gydymo laiką.

Taigi, sveikai ir gražiai atrodantys dantys, be abejo, yra itin svarbūs, siekiant ilaikyti gerą savijautą bei pasitikėti savimi. Atlikus dantų protezavimą, atkuriama normali kramtymo funkcija ir kalba, graži ir natūrali dantų išvaizda, sąnarys bei žandikaulio kaulas apsaugomi nuo įvairių pažeidimų, be to, sugrįžta noras šypsotis. 

Su Dental P.R.O. paruošė Ieva Kavaliauskaitė

VIDEO REPORTAŽAS

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (2)

Get program blank atm card +393512615163 2022-06-14 16:54


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

vilma 2020-10-14 22:03

Sveiki.noriu paklaulti pas jus