Bėgimas – širdžiai pavojinga sporto rūšis?

Teksto dydis:

Bėgimas – širdžiai pavojinga sporto rūšis?

2012-07-08 18:59

Ilgų distancijų treniruotės kenkia širdies veiklai, išaiškino tyrimai. Vidurio Amerikos širdies instituto direktoriaus Jameso H. O‘Keefe teigimu, maratonų, ilgų distancijų ir triatlonų bėgikai turėtų labiau saugoti savo širdį. Didelis krūvis ne visada reiškia teigiamą rezultatą, priduria jis.

Tai nereiškia, kad turite liautis bėgioję, jei iki šiol tai buvo viena mėgstamiausių sporto rūšių, sako J. H. O‘Keefe. Sportas – sveikata, tačiau viską rekomenduojama daryti su saiku.

Ilgą laiką praktikuojančių bėgimo sportą problemos

Mokslininkai nustatė, kad ilgą stažą turintys bėgikai rizikuoja savo širdimi. Su laiku širdies kameros gali išsitempti ir išsiplėsti. Gali sumažėti dešiniojo širdies skilvelio galimybė pumpuoti kraują, kraujo tyrimai gali rodyti, kad yra širdies raumens pažeidimų. Jei asmuo nebėgioja kasdien, pokyčiai pakeitus sporto kryptį išnyks maždaug per savaitę. Jei nepaisoma širdies būklės prastėjimo ir intensyviai bėgiojama toliau, su laiku gali atsirasti širdies surandėjimų, ji gali padidėti, susilpnėja raumuo.

Dar viena rizika, susijusi su širdimi, tai ritmo sutrikimas, perspėja J. H. O‘Keefe. Vienų studijų metu buvo tiriami 102 sveiki vyrai nuo 50 iki 72 metų amžiaus, užsiimantys bėgimu, su 102 vyrais, kurie bėgimo nepraktikavo. Kiekvienas intensyviai bėgiojantis vyras buvo bėgęs mažiausiai 5 maratonus per paskutinius 3 metus. Maždaug 12% bėgiojančių vyrų širdis pasižymėjo surandėjimais. Šis negalavimas buvo tris kartus retesnis tarp vyrų, kurie bėgimo nepraktikavo. Tuo pačiu jie turėjo mažesnę riziką patirti infarktą.

Kada bėgimas nekelia pavojaus?

Šioms studijoms atlikti buvo surinkti 53,000 vyrų ir moterų, jie dalyvavo Aerobikos centro longitudiniuose tyrimuose. Buvo patikrinta jų sveika, pateiktas klausimynas apie gyvenimo būdą, sportą, žalingus įpročius. 27% tiriamųjų praktikavo bėgimą vidutiniškai 15 metų. Anot mokslininkų, sveikatai pavojaus nėra, jei žmogus nubėga ne daugiau kaip 32 km per savaitę, kilometrą nubėga ne greičiau nei per 10 minučių, bėgioja 2 – 5 kartus per savaitę. Jei nesilaikoma šių rekomendacijų, širdį gali ištikti rimtas pavojus.

Jei turite širdies problemų, bėgimo sporto verčiau atsisakyti, rekomenduoja Vidurio Amerikos širdies instituto direktorius Jamesas H. O‘Keefe. Širdžiai nekenkia ir netgi ją teigiamai veikia pasivaikščiojimas, greitasis ėjimas, šiaurietiškas ėjimas, plaukimas, joga, lėtas pasivažinėjimas dviračiu.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (5)

Darius 2014-02-18 09:08

Kilometrą bėgti ne greičiau negu 10 min. ? tai čia jau ėjimas gaunasi.. na jus gulekit ant sofkutes , o as begu :-)

Stefa 2012-08-31 09:41

Kas čia per nesamonė "...kilometrą nubėga ne greičiau nei per 10 minučių..." Aš per 10 minučių tą kilometrą nueinu neskubėgamas. Lėtas bėgimas man kilometras per 5 min