Ašarokite! Tik į sveikatą!

Teksto dydis:

Ašarokite! Tik į sveikatą!

2015-12-10 07:20

Tam, kad akys normaliai funkcionuotų, ašarų liaukos turi nuolat gaminti ašaras. Akys visą laiką turi būti padengtos plonyte ašarų plėvele. Ašaros drėkina ir saugo akis nuo dirginimo, infekcijų, išplauna iš akies smulkius svetimkūnius. Mirksėjimas paskirsto ašaras ant viso akies (ragenos) paviršiaus ir saugo jį nuo išdžiūvimo. 

Tiems, kurie „verkia“ 

Statistika teigia, kad šviesai jautrių akių simptomai pasireiškia kas antram žmogui, kurių regėjimas geras, ir net dviem trečdaliams nešiojančiųjų akinius. Tačiau ilgai neapsaugotą akį veikiantys UV spinduliai gali sukelti fotokeratitą (ragenos uždegimą), jie skatina kataraktos vystymąsi, tinklainės degeneraciją ir kt. Fotokeratito simptomai: ašarojimas, akių paraudimas, „svetimkūnio“ pojūtis akyje, šviesos baimė, akių skausmas, regos sutrikimas. Jei pajutote šiuos simptomus, nedelsdami kreipkitės į akių ligų gydytoją.

O jei akys paprasčiausiai „bijo“ šviesos, pasirūpinkite akiniais nuo saulės. Taip, žiemą! Nebūkite tarp tų 92 proc., kurie nežino, kad ir žiemą būtina nešioti akinius nuo saulės, ypač, jei daug laiko praleidžiate lauke, mėgaujatės kalnų slidinėjimu ir pan. Ir įsitikinkite, kad jie išties apsaugo jūsų akis. 

Ir tiems, kuriems „gaila ašarų“ 

Sausų akių liga ar sindromas kyla, kai žmogaus akys dėl ašarų plėvelės sutrikimo yra nepakankamai drėkinamos. Ašarų plėvelė saugo akis nuo įvairių infekcijų. Bet jei tik ragenoje atsiranda sausa vietelė, akys iš karto į reaguoja lyg į svetimkūnį – parausta, bijo šviesos, dega. Tai reiškia, kad žmogaus akys yra nepakankamai drėkinamos, būtent dėl ašarų plėvelės sutrikimo – nepakankamo drėgmės kiekio. 

Šis sutrikimas itin dažnai pasireiškia šildymo sezono metu, kai oras patalpose nenatūraliai sausas. Akies drėkinimą sutrikdo ir oro kondicionavimo sistemos. O jei dirbate kompiuteriu, ištisas valandas žaidžiate kompiuterinius žaidimus, ilgai ir dažnai žiūrite televizorių, daug skaitote, akys ima sausėti dėl nepakankamo mirksėjimo. Normaliai kiekvienas mirksime apie 15 kartų per minutę, o įsistebeiliję į kompiuterio ekraną – daug rečiau. Tada mažiau išsiskiria ašarų ir akys prasčiau drėkinamos. Todėl gydytojai pirmiausia pataria dirbant kompiuteriu nuolat daryti pertraukėles, pažiūrėti į tolį, užsimerkti, pamirksėti. Kompiuterio ekraną reikėtų palenkti 20 laipsnių kampu žemyn, tuomet akys taip pat žvelgs žemyn, jas dengs vokai ir jos bus šiek tiek daugiau drėkinamos. 

Įvairios ligos arba vartojami vaistai taip pat gali sumažinti ašarų išsiskyrimą bei pabloginti jų kokybę. Dažnai akys išsausėja vartojantiems analgetikus, trankviliantus, raminamuosius, hormoninius, priešalerginius, kraujospūdį mažinančius vaistus. Akių išsausėjimą gali sukelti alerginiai susirgimai, artritai, skydliaukės, odos ligos. 

Senstant akys sausėja savaime, tad dauguma vyresnių nei 40 metų žmonių jau gali pajusti pirmus akių sausumo ligos požymius. 75 proc. vyresnių nei 65 m. žmonių gerai žino, kas yra sausos akys. 

Kodėl išėjus į vėjuotą lauką akys tuoj pat ima ašaroti? Ir vėl pasirodo, dažniausiai kaltas – sausų akių sindromas. Kaip tai? Ašaros, o akys sausos? Šiuo atvejų akių ašarojimo priežastis yra refleksiškai suintensyvėjusi ašarų gamyba akims pradėjus džiūti. Tačiau, šis simptomas yra tik laikinas ašarojimas, nes vėliau atsiranda akių paraudimas, svetimkūnio jausmas. Bet toks „verkimas vėjyje“ gali būti ir kai kurių akių ligų simptomas. Reikės kreiptis į gydytoją – oftalmologą, tegu jis patikslina sutrikimo priežastį ir skiria kryptingą gydymą.

Ir dar: sausų akių sindromas nustatomas atlikus specialų Širmerio mėginį. 

Ką daryti? 

Akims galime padėti lašindami dirbtines ašaras. Jų sudėtis labai artima natūralioms ašaroms. Tik jos, kad ilgiau veiktų, gaminamos šiek tiek glitesnės, kisieliaus, netgi tepalo konsistencijos. Dirbtinės ašaros akis praplauna, sudrėkina, sutepa. Akies paviršiuje susidaro stabili plėvelė, kuri saugo akį nuo išdžiūvimo, išorės veiksnių, akis sutepama ir dėl to mažiau dirginama. Būtent todėl pranyksta sudirginimo, sausumo, perštėjimo simptomai. Kadangi besiskundžiančiųjų sausų akių sindromu paprastai visiškai išgydyti nepavyksta, jie ilgą laiką, o neretai visą gyvenimą, turi vartoti ašarų pakaitalus. Kai kuriais atvejais (pvz., dirbantiesiems su kompiuteriu) dirbtines ašaras rekomenduojama naudoti profilaktiškai, nes tai sumažins akių išsausėjimo pavojų. Beje, dirbtinės ašaros puikiai šalina diskomfortą, atsiradusį pabuvus vėjyje ar saulėje.

Svarbu: kad lašiukai tinkamai sudrėkintų akis, jų reikia lašinti atitraukus voką į išorinį akies kamputį. 

Oftagel – skaidraus gelio pavidalo lašai 

Oftagel

Svarbiausia Oftagel akių gelio, skirto sausų akių sukeltiems simptomams mažinti, savybė yra akis saugančios ir jas slidinančios ašarų plėvelės vientisumo palaikymas. Siekiant tokio poveikio, į gelį įdėta karbomero, kuris yra naujas didelės molekulinės masės ir tam tikros struktūros polimeras.

Karbomeras didina gelio klampumą ir ilgina jo kontakto su akimis laiką, todėl mažėja akių dirginimas. Taip pat pasižymi ypač geromis drėkinimo savybėmis, atstato ašarų plėvelės gleivinį bei vandeninį sluoksnius. Oftagel – tai skaidrus gelis, jis ilgai laikosi akies paviršiuje, todėl jį pakanka lašinti kartą-du per dieną. Taip pat tinkamas nakčiai.

Daugiau informacijos rasite interneto svetainėje www.sausosakys.lt

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-14 16:59


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Donatas 2016-10-24 21:18

Galima klausimus kažkaip čia užduoti?

Donatas 2016-10-24 21:14

Sveiki, turiu klausimą labai svarbų, man ašaroja akys kalbant su žmonėmis arba ašarojant arba čiaudant, ar įmanoma kažkaip tą ašarojimą sustabdyti namu salygomis, kad kai kalbant nebeašarotų? Laukiu atsakymo.