Aš esu tavo imunitetas ir noriu papasakoti apie save

Teksto dydis:

Aš esu tavo imunitetas ir noriu papasakoti apie save

Ar kartais pagalvojate, kaip tobulai sukurti mūsų organizmai? Jei netrukdytumėm, visos sistemos veiktų nepriekaištingai. Pabandykim atsiriboti nuo mokslo, sudėtingų terminų ir pažvelkime į savo vidų. Analogijos ir palyginimai padės mums suprasti nelengvą kasdienę mūsų organizmo kovą.
 
Imunitetas saugo organizmą
Sveiki! Leiskite prisitatyti – mes - Leukocitai! Mūsų daug ir įvairių. Mūsų „gimdymo namai“ kamieninė ląstelė. Mes – svarbiausios organizmo sistemos – imuniteto – dalis.
Apie save kalbėsime tik taip: Aš esu imunitetas. Aš ginu ir saugau šeimininką, kuris žino apie mane tik tiek, kad esu. Koks esu? Manęs negalima apibūdinti. Esu milijonų ir milijardų ląstelių, bendrai vadinamų Limfocitais, kolektyvinis protas. Yra ir kitų ląstelių – visokių makrofagų, neutrofilų. Bet tai yra darbiniai arkliai, patrankų mėsa, sanitarai ir kiemsargiai. O aš esu ne bet kas – daugelis mūsų baigė „Užkrūčio liaukos universitetą“, kai kurie specializavosi blužnyje, tačiau visi turime vieną pagrindinį pašaukimą – valdyti ir vadovauti.
 
Gyvenimas be kovos - ne gyvenimas
Kiek daug įvairių agresorių sutinkame per gyvenimą! Nėra sekundės, kad kas nors iš senų pažįstamų nepamėgintų patekti į uždraustą zoną. Šeimininkas turi keletą ypatingai pavojingų ruožų, kur nutiesta gynybos linija: nosiaryklė, trachėja, bronchai, oda, akys ir … dauginimosi organai. Įtikinti šeimininką tausoti pastaruosius aš negaliu, todėl kartais tenka surengti kruvinas kautynes su pabrinkimu ir niežėjimu.
O kas darosi žarnyne?! Dieve mano! Nuo pat gimimo aš tariuosi su kietais vyrukais, tokiais kaip žarnyno lazdelėmis, lakto ir bifido bakterijomis, apie tai, kad ir jiems kai kas atiteks nuo šeimininko stalo, o jie mainais, „užsiims“ vietą, kad nieks daugiau nelįstų, ir kai kuo pasidalins, pvz., vitaminu B12, folio rūgštimi, žodžiu – reikalingais dalykais, kuriuos turi tik jie. Ir štai, po to, kai mes jau dėl visko susitarėm, šeimininkas, tasai negeras žmogus, užbaliavoja, prisivalgo garstyčių su svogūnais! Ir česnakais viską užvalgo! Ir aš dar lieku kalčiausias.
 
Viena super agento gyvenimo diena.
Kuo mes konkrečiai užsiimame? Vadovaujame ir įsakinėjame. Pvz., gauname signalą iš policijos nuovados (limfmazgio), kad pro gleivinę prasiveržė mikrobų-teroristų grupė. Juos išgaudo ir pribaigia profesionalūs vaikinai – Monocitai. Jie parvelka į limfmazgį dar neatvėsusius kūnus, ten mūsų kolegos limfocitai padaro jų sudėties struktūrinę analizę, nustato pažeidžiamiausias vietas ir pateikia informaciją mums. Kelis tūkstančiai vangių B-limfocitų išsiaiškina, kokius antikūnus ir kur jie turi produkuoti, įsitvirtina audiniuose ir tampa sėsliais kaimiečiais. Pastato nediduką cheminį fabrikėlį ir po truputį gamina G ir M klasės antikūnus, laukdami kito puolimo.
Naujų mikrobų prasiveržimas sukėlia atsakomąją reakciją. Mūsų vyrukai akimirksniu ima daugintis ir tonomis gamina imunoglobuliną. Eozinofilai, susitarę su bičiuliais, sukėlia vietinį pabrinkimą ir laikinai užtveria visą kraujotakos vagą, kad užkratas nepatektų į gilesnius organus. Po poros valandų prie prasiveržimo židinio prišliaužia fibroblastai-statybininkai ir metodiškai pradeda statyti jungiamojo audinio sieną aplink uždegimo židinį. Po paros apsuptis baigiasi.
 
Užsitęsęs karas su lėtinėmis infekcijomis
Tačiau kartais nutinka pats nemaloniausias dalykas – išsivysto lėtinė infekcija!
Deja, židinių gali būti daug. Vienas kairiajame plautyje, ten, žirnio dydžio kapsulėje saugomos tuberkuliozės mikrobakterijų mumijos. Jeigu, šeimininkui dar būnant kūdikiu, vakcinos pavyzdžiu man nebūtų parodę, kaip jos atrodo, nė velnio nebūčiau su jais susitvarkęs! Sinusuose esančiame pogleiviniame sluoksnyje įsikūrė klebsielos, ir kaskart, kai šeimininkas pavasarį ir rudenį eina, kakta taranuodamas šalto vėjo srautus, jis gauna lėtinio haimorito paūmėjimą, o aš atiduodu visas savo jėgas, neleisdamas infekcijai patekti giliau. Prostatoje gyvena chlamidijos, veido nervo smilkinio gumbure jaukiai įsikūrė herpes virusas...
Šeimininkas dažnai pamiršta apie apsigyvenusius virusus, jie jam netrukdo, bet tik tol, kol aš sulaikau juos nuo agresijos. Jeigu šeimininkas laiku pavalgys ir pailsės, mano laikino neveikimo nieks nepastebės, bet jeigu nuovargis nepraeis, aš užmigsiu labai kietai, ir galiu pamiršti kovos su priešais metodus. Kiekvieną kartą savijautai pablogėjus šeimininkas eina pas gydytojus, šie skiria jam gydymą. Štai čia aš nieko nesuprantu. Man juk daug nereikia kažko ypatingo: kuo daugiau geresnio audinių aprūpinimo krauju, visokių vitaminų, kad šeimininkas laikytųsi režimo, laikų eitų miegoti, valgytų ir nepersidirbtų, kad, užpuolus ypač žiauriai infekcijai, vartotų preparatus, neleidžiančius bakterijoms daugintis. O vietoj to?
Dideliais kiekiais jis geria kažkokių egzotinių grybų atliekas, savo nuožiūra vartoja visus po ranka pakliuvusius vaistus, kurie ne tik stabdo mikrobų dauginimąsi, bet visus juos iki pamatų išnaikina, neduodami man netgi galimybės suprasti, su kuo aš turiu reikalų! Kam gali patikti, kai, vietoj pagalbos, tavo darbą daro kiti ir dar nieko nepaaiškina?
 
Kartais vaistai gali pakenkti
Bet ir tai dar ne viskas! Anksčiau ar vėliau dimedrolis, suprastinas ar dar koks nors šlamštas tampa alergenu. Gydytojas, pas kurį eina nusiminęs šeimininkas, skėstelėjęs rankomis, išrašo kortikosteroidinių hormonų. Bet kyla klausimas: kam? Atsakymas – kad būtų prislopinta „pamišusių“ gelbėtojų veikla. Nė velnio! Nuslopina mane, imunitetą. Visą. O šitiems nenormaliems nė motais!
Ir, kaip dažnai būna gyvenime, viena kvailystė sukelia kitą. Jautrumas vaistams mažėja – aš pamirštu vis daugiau informacijos. Kas padės išspręsti visas šias problemas, kurios susikaupė šeimininko organizme? Manau, yra specialistas, sugebantis rasti galus šioje painiavoje, ir atsargiai bei metodiškai ją išnarplioti. Jo vardas – gydytojas-imunologas.
Gerai, pakaks šnekų! Reikia bėgti – darbo labai daug.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (2)

L.k 2015-01-31 20:32

Labai patiko, geras straipsnis,bet kas rase,..manau vietoje cesnaku ir svogunu,turejo buti parasyta mesa...cesnakas tik stiprina...o vaistai bet kokie pagaminti cheminiu budu,netgi vitaminai kenkia...

Daktaras 2011-09-05 17:31

Super straipsnis, labai įdomiai parašytas. Tik nesupratau ar garstyčios, česnakai ir svogūnai tikrai griauna žarnyno mikroflorą? Juk sako česnakai patys geriausi imuniteto pagalbininkai ir stiprintojai.