Ar palikti namie sergantį paauglį? Apie slaugą ir pašalpas

Teksto dydis:

Ar palikti namie sergantį paauglį? Apie slaugą ir pašalpas

 Informuota, kad kai kurie tėvai nežino, kokios socialinės garantijos suteikiamos, kai ugdymo įstaiga skelbia karantiną Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė išplatino spaudos pranešimą, kuriame ragina darbdavius sudaryti visas įmanomas galimybes tėvams slaugyti gripu sergančius vaikus, o tėvams – pasinaudoti įstatymų numatytomis galimybėmis likti namuose su sergančiais vaikais.
 
Tokios galimybės tėvams sudaromos remiantis Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo nuostatomis.
 
  • Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė primena, kad, vadovaujantis Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 11 straipsnio 4 dalies ir 10 straipsnio 2 dalies nuostatomis, tuo atveju, kai vaikų įstaigose (darželyje, bendrojo lavinimo mokykloje ar pan.) yra nustatomas infekcijų plitimą ribojantis režimas ir dėl to atsiranda būtinybė prižiūrėti ar slaugyti sergantį iki keturiolikos metų vaiką, šeimos nariui ar globėjui iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų nuo pirmos vaiko slaugymo ar priežiūros dienos yra pradedama mokėti pašalpa. Tačiau pašalpa yra mokama ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų, o jos dydis yra lygus 85 procentams pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.
 
  • Gydytojas turi išrašyti nedarbingumo pažymėjimą tėvui, prižiūrinčiam ir nesergantį vaiką, jeigu jo ugdymo įstaigoje paskelbtas karantinas.
 
Darbdaviai buvo paraginti, kad jeigu leidžia galimybės, sergančio vaiko tėvams, nenorintiems dėl kokių nors priežasčių imti nedarbingumo pažymėjimą, suteikti galimybę dirbti namuose ar suteikti mokamas ir nemokamas atostogas. 
 
„Atsižvelgiant į tai, kad pandeminis gripas plinta labai sparčiai, ir įvertinant tai, kad pandeminio gripo pasekmės gali būti sunkesnės, nei įprasto gripo, tėveliams reikia būti labai atidiems savo vaikų atžvilgiu, konsultuotis su gydytojais, vykdyti gydytojų paskyrimus ir stebėti vaiko būklę. Būtina pastebėti, kad pandemijos metu sergančių vaikų slaugymas namuose yra būtinas, nes vaikai, vieni dienai palikti namie, negalėtų laiku įvertinti įvairių negalavimų grėsmės, todėl tėveliai turėtų atkreipti į tai dėmesį ir priimti jiems palankiausią sprendimą vaikams slaugyti", – sakė Rimantė Šalaševičiūtė. 
 
www.sveikas.lt tyrimas
 
O ką daryti su sergančiais vyresniais nei 14 metų vaikais? Toks klausimas kankina ne vieną mamą ar tėvą.
Situacija susiklosčiusi tokia:
1. Pagal įstatymus vaikas iki 16 metų į gydymo įstaigą turi vykti su tėvais.
2. Pasak Laisvės prospekto šeimos klinikos gydytojos Elvyros Sakson, (esu tikra – ir dar ne vieno gydytojo) nedarbingumo pažymejimai slaugai išduodami, jei vaikas ne vyresnis nei 14 metų.
 
Tai ką daryti? Atsiprašyti iš darbo kelioms valandoms, o po to palikti namuose vieną karščiuojantį paauglį. Bet juk ne kiekvieno tėvo širdis tai leidžia. Be to, siaučiant gripo epidemijai – pavojinga.
 
Susisiekus su „Sodros” komunikacijų skyriuje dirbančiu Tomu Čepalevskiu, atsakymas buvo mandagus, bet joks – vaikams vyresniems nei 14 metų slaugyti nedarbingumo pažymos neišduodamos, jokių pakeitimų nėra net ir epidemijos metu.
Žodžiu, vaikas per mažas, kad pats sloguodamas eitų pas gydytoją, bet per didelis, kad jam rimtai susirgus, būtų slaugomas. Buvo patarta kreiptis į SAM. Taip ir padarėme. Jie sutinka, kad situacija paradoksali, bet siunčia mus atgal, į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, atseit, tai jų kompetencija.
 
Mes kreipėmės į vaiko apsaugos kontrolierę. Sąžiningai įsigilinusi ir gerokai pasiaiškinusi su ta pačia „Sodra” Rimantė Šalaševičiūtė praskleidė abejonių uždangą. Bendrai tenka konstatuoti, kad nesant aiškaus įstatymo formulavimo, kyla įvairios interpretacijos ir nereikalingų baimių.
 
Taigi, pasirodo, reikia mokėti skaityti tą patį Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą, kurio 10 straipsnio apie „Ligos pašalpos sergančiam šeimos nariui slaugyti arba vaikui prižiūrėti mokėjimo trukmę“, 1 dalyje rašoma, kad „kai apdraustasis asmuo slaugo šeimos narį, pašalpa iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų pradedama mokėti nuo pirmos slaugymo dienos ir mokama ne ilgiau kaip 7 kalendorines dienas”. Čia kalbama apie asmenis nuo 14 metų ir vyresnius (suaugusius), kuriems gydytojo sprendimu reikalinga slauga, tai galioja ir šiuo – pandemijos atveju. Bet jei slaugyti prireiks 14 d., apmokėta bus tik už 7 kalendorines dienas
 
Nepainiokime šio punkto su kitu, to paties įstatymo 10 str. 3 punktu, kuris garantuoja pašalpą iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų artimąjam, ligoninėje, sanatorijoje slaugančiam vaiką iki aštuoniolikos metų, sergantį sunkiomis ligomis. Tokių ligų sąrašą tvirtina sveikatos apsaugos ir socialinės apsaugos ir darbo ministrai. Šiuo atveju pašalpa pradedama mokėti nuo pirmosios slaugymo dienos ir mokama visą reikalingą slaugymo laikotarpį, bet ne ilgiau kaip 120 dienų per kalendorinius metus.
 
Vadinasi, jei gydytojas nuspręs, kad jūsų sergančiam paaugliui reikia Jūsų pagalbos, turite teisę septynioms dienoms gauti nedarbingumo pažymą ir pašalpą. Tik kokiais kriterijais remiantis bus tai nustatytoma ir ar objektyviai, pasakyti sunku. Bet kas pakovos už savo vaikus, jei ne mes patys?

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (8)

Grazina 2018 kov. 28 19:00

Mano dukrai 11 m o jai susirgus gydytoja pareiske ,kad nedarbingumo man jau nelabai gali isduoti .vaistus skyre 2 rušiu kuriuos reik gerti pagal valandas kitus kas 2 val ,tai kaip serganciam vaikui paciam visa tai padaryt kai temperatura kankina ir miegas ima o mama turi buti darbe .gydytoja nenorom paraśe nedarbinguma 3 dienom sako turi pagereti.

as taip pat nustebusi; 2015 lapkr. 5 18:23

Esu jau labai suaugusi:)Turiu 16metu sunu.Zinotkai as sirgau gripu,ne galvos pakelti negalejau-temperatura buvo beveik40.reikeju semynos pagalbos,nes visa tirtejau.Mums patiems suaugusiems kartais reikia pagalbos,tai ka kalbeti apie vaika,net ir 16m.Tada NUSTEBUSI,tokia ir esi mama:)Gaila man tavo vaiku...

audrone 2015 saus. 14 08:47

Labai gerai.kad tokie istatmai yra, bet nevisi gydytojai zino apie vaiko slaugyma namuose.Vaikas karsciuoja 4diena, temperatura su kiekviena diena nebenusimusa...as slaugyma ismanau.Planuoju vaika vesti i ligonine.