Ar palikti namie sergantį paauglį? Apie slaugą ir pašalpas

Teksto dydis:

Ar palikti namie sergantį paauglį? Apie slaugą ir pašalpas

 Informuota, kad kai kurie tėvai nežino, kokios socialinės garantijos suteikiamos, kai ugdymo įstaiga skelbia karantiną Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė išplatino spaudos pranešimą, kuriame ragina darbdavius sudaryti visas įmanomas galimybes tėvams slaugyti gripu sergančius vaikus, o tėvams – pasinaudoti įstatymų numatytomis galimybėmis likti namuose su sergančiais vaikais.
 
Tokios galimybės tėvams sudaromos remiantis Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo nuostatomis.
 
  • Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė primena, kad, vadovaujantis Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 11 straipsnio 4 dalies ir 10 straipsnio 2 dalies nuostatomis, tuo atveju, kai vaikų įstaigose (darželyje, bendrojo lavinimo mokykloje ar pan.) yra nustatomas infekcijų plitimą ribojantis režimas ir dėl to atsiranda būtinybė prižiūrėti ar slaugyti sergantį iki keturiolikos metų vaiką, šeimos nariui ar globėjui iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų nuo pirmos vaiko slaugymo ar priežiūros dienos yra pradedama mokėti pašalpa. Tačiau pašalpa yra mokama ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų, o jos dydis yra lygus 85 procentams pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.
 
  • Gydytojas turi išrašyti nedarbingumo pažymėjimą tėvui, prižiūrinčiam ir nesergantį vaiką, jeigu jo ugdymo įstaigoje paskelbtas karantinas.
 
Darbdaviai buvo paraginti, kad jeigu leidžia galimybės, sergančio vaiko tėvams, nenorintiems dėl kokių nors priežasčių imti nedarbingumo pažymėjimą, suteikti galimybę dirbti namuose ar suteikti mokamas ir nemokamas atostogas. 
 
„Atsižvelgiant į tai, kad pandeminis gripas plinta labai sparčiai, ir įvertinant tai, kad pandeminio gripo pasekmės gali būti sunkesnės, nei įprasto gripo, tėveliams reikia būti labai atidiems savo vaikų atžvilgiu, konsultuotis su gydytojais, vykdyti gydytojų paskyrimus ir stebėti vaiko būklę. Būtina pastebėti, kad pandemijos metu sergančių vaikų slaugymas namuose yra būtinas, nes vaikai, vieni dienai palikti namie, negalėtų laiku įvertinti įvairių negalavimų grėsmės, todėl tėveliai turėtų atkreipti į tai dėmesį ir priimti jiems palankiausią sprendimą vaikams slaugyti", – sakė Rimantė Šalaševičiūtė. 
 
www.sveikas.lt tyrimas
 
O ką daryti su sergančiais vyresniais nei 14 metų vaikais? Toks klausimas kankina ne vieną mamą ar tėvą.
Situacija susiklosčiusi tokia:
1. Pagal įstatymus vaikas iki 16 metų į gydymo įstaigą turi vykti su tėvais.
2. Pasak Laisvės prospekto šeimos klinikos gydytojos Elvyros Sakson, (esu tikra – ir dar ne vieno gydytojo) nedarbingumo pažymejimai slaugai išduodami, jei vaikas ne vyresnis nei 14 metų.
 
Tai ką daryti? Atsiprašyti iš darbo kelioms valandoms, o po to palikti namuose vieną karščiuojantį paauglį. Bet juk ne kiekvieno tėvo širdis tai leidžia. Be to, siaučiant gripo epidemijai – pavojinga.
 
Susisiekus su „Sodros” komunikacijų skyriuje dirbančiu Tomu Čepalevskiu, atsakymas buvo mandagus, bet joks – vaikams vyresniems nei 14 metų slaugyti nedarbingumo pažymos neišduodamos, jokių pakeitimų nėra net ir epidemijos metu.
Žodžiu, vaikas per mažas, kad pats sloguodamas eitų pas gydytoją, bet per didelis, kad jam rimtai susirgus, būtų slaugomas. Buvo patarta kreiptis į SAM. Taip ir padarėme. Jie sutinka, kad situacija paradoksali, bet siunčia mus atgal, į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, atseit, tai jų kompetencija.
 
Mes kreipėmės į vaiko apsaugos kontrolierę. Sąžiningai įsigilinusi ir gerokai pasiaiškinusi su ta pačia „Sodra” Rimantė Šalaševičiūtė praskleidė abejonių uždangą. Bendrai tenka konstatuoti, kad nesant aiškaus įstatymo formulavimo, kyla įvairios interpretacijos ir nereikalingų baimių.
 
Taigi, pasirodo, reikia mokėti skaityti tą patį Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą, kurio 10 straipsnio apie „Ligos pašalpos sergančiam šeimos nariui slaugyti arba vaikui prižiūrėti mokėjimo trukmę“, 1 dalyje rašoma, kad „kai apdraustasis asmuo slaugo šeimos narį, pašalpa iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų pradedama mokėti nuo pirmos slaugymo dienos ir mokama ne ilgiau kaip 7 kalendorines dienas”. Čia kalbama apie asmenis nuo 14 metų ir vyresnius (suaugusius), kuriems gydytojo sprendimu reikalinga slauga, tai galioja ir šiuo – pandemijos atveju. Bet jei slaugyti prireiks 14 d., apmokėta bus tik už 7 kalendorines dienas
 
Nepainiokime šio punkto su kitu, to paties įstatymo 10 str. 3 punktu, kuris garantuoja pašalpą iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų artimąjam, ligoninėje, sanatorijoje slaugančiam vaiką iki aštuoniolikos metų, sergantį sunkiomis ligomis. Tokių ligų sąrašą tvirtina sveikatos apsaugos ir socialinės apsaugos ir darbo ministrai. Šiuo atveju pašalpa pradedama mokėti nuo pirmosios slaugymo dienos ir mokama visą reikalingą slaugymo laikotarpį, bet ne ilgiau kaip 120 dienų per kalendorinius metus.
 
Vadinasi, jei gydytojas nuspręs, kad jūsų sergančiam paaugliui reikia Jūsų pagalbos, turite teisę septynioms dienoms gauti nedarbingumo pažymą ir pašalpą. Tik kokiais kriterijais remiantis bus tai nustatytoma ir ar objektyviai, pasakyti sunku. Bet kas pakovos už savo vaikus, jei ne mes patys?

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (9)

Order for a blank ATM card now: +393512615163 2022-06-28 00:10


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.

Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Daiva 2021-04-09 22:46

Ar priklauso 8 metu vaiko prieziura sanatorijoje nedarbingumo ismoka mamai.

Saule Kristina Zemeckiene 2020-03-13 06:57

Laba diena, kur tureciau kreiptis? Auginu du vaikus nepilnamecius, vienam 12 m kitam 10 m, mokyklose paskelptas karantinas, Vaikus auginu viena, nes vyras mires. Vaziuoju i darba viesuoju transportu. Turíu likti namuose su vaikais, bet kas mokes uz tai , kad i darba neinu, ?nes priziuriu namuose mazamecius. Pas gydytoja? Bet vaikai kolkas neserga, Kur rasyti prasyma , kad del pateisinamu priezasciu negali eiti i darba, del Korona viruso karzntino.