Ankstyvieji požymiai, įspėjantys apie širdies nepakankamumą

Teksto dydis:

Ankstyvieji požymiai, įspėjantys apie širdies nepakankamumą

2024-04-23 17:10

Neretai tokie simptomai kaip lengvas dusulys lipant laiptais ar pasikartojantis nuovargis daugelio vyresnio amžiaus žmonių yra ignoruojami, nes priskiriami tiesiog amžėjimo procesui. Tačiau specialistai pataria nenumoti ranka, mat tai gali būti ir ankstyvieji širdies nepakankamumo požymiai.

Širdies nepakankamumo priežastys

Širdies nepakankamumas atsiranda, kai kas nors pažeidžia širdies raumenį arba sumažina širdies gebėjimą efektyviai pumpuoti kraują. Dažniausiai žala atsiranda dėl vainikinių arterijų ligos arba širdies smūgio. Tačiau kalti gali būti ir pažeisti širdies vožtuvai, ilgalaikis aukštas kraujospūdis ar genetinės ligos. Nesvarbu, kokia priežastis, širdis nebegali pumpuoti pakankamai gerai, kad patenkintų organizmo deguonimi prisotinto kraujo poreikį.

Ankstyvojo širdies nepakankamumo simptomai

„Paprastai žmonės linkę ignoruoti širdies nepakankamumo simptomus ir tiesiog priskirti juos senėjimui. Todėl mums buvo svarbu sukurti paprastą būdą šiems simptomams nustatyti“, – sako dr. Mandeep R. Mehra, su Harvardu susijusios Brighamo ir moterų ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro medicinos direktorius.

Siekdama padėti gydytojams ir pacientams greitai pastebėti galimą širdies nepakankamumo simptomų derinį, Amerikos širdies nepakankamumo draugija sukūrė patogų įrankį – akronimą FACES.

  • F (angl. fatigue – nuovargis). Kai širdis negali perpumpuoti pakankamai deguonimi prisotinto kraujo, kad patenkintų organizmo energijos poreikius, atsiranda bendras nuovargio jausmas.
  • A (angl. activity limitation – veiklos apribojimas). Širdies nepakankamumu sergantys žmonės dažnai negali užsiimti įprasta veikla, nes greitai pavargsta ir jiems trūksta oro.
  • C (angl. congestion – kamštis). Dėl skysčių susikaupimo plaučiuose gali atsirasti kosulys, švokštimas ir pasunkėti kvėpavimas.
  • E (angl. edema or ankle swelling – edema arba kulkšnių patinimas). Kai širdis neturi pakankamai pumpuojamosios galios, kad išstumtų kraują iš apatinių galūnių atgal į viršų, skysčiai gali kauptis kulkšnyse, kojose, šlaunyse ir pilve. Dėl skysčių pertekliaus taip pat gali sparčiai didėti svoris.
  • S (angl. shortness of breath – dusulys). Dėl plaučiuose esančio skysčio anglies dioksidu prisotintas kraujas sunkiau keičiamas į šviežią deguonį. Taip pat gali būti sunkiau kvėpuoti gulint.

Patys savaime šie penki įspėjamieji požymiai nepatvirtina širdies nepakankamumo diagnozės, tačiau jie verčia skubiai kreiptis į gydytoją, sako dr. M.R. Mehra.

Širdies nepakankamumo diagnozavimas ir gydymas

Be fizinės apžiūros gydytojai kardiologai pasitelkia dvi svarbias diagnostines priemones širdies nepakankamumui nustatyti. Echokardiograma arba širdies echoskopija yra neinvazinis širdies tyrimas ultragarsu. Jei echoskopija rodo, kad kairiojo skilvelio susitraukimo metu iš širdies išteka mažesnis nei įprastai procentas kraujo, yra didelė širdies raumens pažeidimo tikimybė.

Taip pat širdies nepakankamumą gali rodyti ir nenormalus širdies sienelių sustorėjimas bei netinkamai veikiantys širdies vožtuvai.

Kitas būdas, diagnozuojant ankstyvąjį širdies nepakankamumą – ieškoti paciento kraujyje biologinių žymenų, pavyzdžiui, B tipo natriuretinio peptido, kuris išsiskiria, kai širdis patiria stresą. „Šiuos junginius vadinu „širdies ašaromis“, mat jie rodo, kad širdis šaukiasi pagalbos“, – sako dr. M. R. Mehra.

Patvirtinus pirminę diagnozę, gali prireikti papildomų tyrimų, kad būtų išsiaiškinta, kas sukelia širdies veiklos sutrikimus, ir paskirtas geriausias gydymo metodas.

Širdies nepakankamumo, kurį sukelia per ilgą laiką atsiradęs širdies pažeidimas, išgydyti neįmanoma. Tačiau galima taikyti simptomus gerinančias strategijas. Specialistai parengs gydymo planą, kuris gali apimti gyvenimo būdo pokyčius, medikamentus, chirurgines procedūras, taip pat nuolatinę paciento priežiūrą.

Kokių vaistų vengti, sergant širdies nepakankamumu

Širdies nepakankamumu sergantys žmonės dažnai vartoja kelis vaistus. Tačiau tuo pačiu metu vartojami receptiniai ir nereceptiniai vaistai ar maisto papildai nertai gali pavojingai sąveikauti ir sustiprinti širdies nepakankamumo simptomus. Todėl rekomenduojama pirmiausia pasitarti su savo gydytoju.

Ypač reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos junginius:

  1. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Ši plačiai vartojamų skausmą malšinančių vaistų grupė (jai priklauso Ibuprofenas ir daugelis kitų) gali pabloginti širdies nepakankamumo simptomus, nes organizmas sulaiko natrį ir skysčius.
  2. Vaistai nuo rėmens ir vaistai nuo peršalimo. Šiose be recepto parduodamose vaistuose dažnai būna daug natrio, kuris gali sukelti skysčių perteklių.
  3. Vaistažolių preparatai. Daugelyje vadinamųjų natūralių papildų gali būti jonažolės, ženšenio, gudobelės, žaliosios arbatos ir kt. Jų sąveika nėra pageidautina su vaistais, vartojamais sergant širdies nepakankamumu.

Parengta pagal: health.harvard.edu

Komentuoti