Ankstyvas pavasaris – tinkamas metas skiepytis nuo erkinio encefalito

Teksto dydis:

Ankstyvas pavasaris – tinkamas metas skiepytis nuo erkinio encefalito

2023-03-06 11:37

Vis labiau šiltėjant žiemoms, anksčiau sukrunta ir erkės, o jų aktyvumo laikas vis ilgėja. Anksčiau erkių aktyvumo pikas būdavo balandį ir gegužę, tačiau pastaraisiais metais dėl sparčios klimatos kaitos jų sutikti galime jau ir kovą. Tad nuo erkinio encefalito suskubti skiepytis patariama jau dabar.

„Žinoma, raginame skiepytis visą žiemą, nes tuomet be jokio streso organizmą galima paruošti šiltajam sezonui. Tačiau ir dabar, artėjant kalendoriniam pavasariui, dar nevėlu tai padaryti. Praėjus dviems savaitėms po antrosios vakcinacijos dozės, jau susiformuoja imunitetas ir galima daug drąsiau jaustis, einant pasivaikščioti į parką ar pamiškę“, – pasakojo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro užkrečiamųjų ligų specialistė, medicinos entomologė Milda Žygutienė ir priminė, jog skiepijimo nuo erkinio encefalito kursas susideda iš trijų injekcijų, toliau – imunitetą palaikančios vienkartinės vakcinacijos dozės kas 3–5 metus.

  • Pirmosios dvi dozės paprastai suleidžiamos išlaikant 1–3 mėnesių tarpą;
  • Trečia dozė – praėjus 5–12 mėnesių po antrosios injekcijos.
  • Vėliau reikalingos sustiprinančios dozės, kurių įskiepijimų intervalai gali būti skirtingi, priklauso nuo žmogaus amžiaus (kas 3–5 m.).

Beje, nuo erkinio encefalito rekomenduojama skiepyti ir vaikus nuo vienerių metų amžiaus.

Augintiniai – pirmieji erkių „pranašai“

Užkrečiamųjų ligų specialistė patikino, jog net ir šiltesnę žiemą erkėms reikia pamiegoti, tačiau kai temperatūra pakyla iki dešimties laipsnių šilumos (kaip buvo keletą vasario dienų), jos sukrunta.

„Gerai nors tai, jog šaltuoju periodu esame tinkamai apsirengę, tad erkėms sunkiau prasibrauti pro kelis drabužių sluoksnius. Tačiau vis tik noriu atkreipti dėmesį, jog mūsų budrumas šiuo laikotarpiu yra sumažėjęs, nes niekas nesitiki, kad erkę galima parsinešti po pasivaikščiojimo parke. Todėl noriu paraginti būti budresniems ir grįžus po pasivaikščiojimo, ypač su augintiniais, nepamiršti apžiūrėti ne tik jų, bet ir savo kūno. Beje, mūsų augintiniai dažniausiai ir yra tie pirmieji pranašai, kad erkės jau pabudo“, – teigė medicinos entomologė M.Žygutienė.

Trečdaliui persirgusių – sunkūs liekamieji reiškiniai

Kasmet Lietuvoje registruojama apie 300–500 erkinio encefalito susirgimo atvejų bei apie 2–3 tūkst. susirgimų Laimo liga (tai taip pat klastinga erkių platinama liga, nuo kurios, deja, nėra skiepų, tad gydoma antibiotikais).

Erkinis encefalitas (EE) – itin sunki liga, sukeliama erkinio encefalito viruso ir pažeidžianti galvos smegenis. Net trečdalis persirgusių šia liga, anot speicialistės, turi taip vadinamų poencefalitinių liekamųjų reiškinių, kurie yra skirtingo sunkumo, gali trukti mėnesį, metus ar visą gyvenimą.

„Šie liekamieji reiškiniai vienaip ar kitaip kenkia žmogaus gyvenimo kokybei. Vienus lydi galvos skausmas, kiti po ligos sunkiau valdo kažkurią kūno dalį, dar kitus šis virusas gali pasodinti į neįgaliojo vežimėlį. Na o blogiausias scenarijus, kai tenka registruoti mirties atvejus – kasmet bent po kelis“, – pasakojo medicinos entomologė M.Žygutienė.

Simptomai panašūs į gripo

Jei jums, rodos, be jokios priežasties suskaudo galva, staiga atsirado nedidelė temperatūra, ėmė skaudėti raumenis ar pajutote „kaulų laužymą“ – pirma mintis, kuri gali šauti į galvą – gripas. Ir tai, pasak entomologės M.Žygutienės, gali būti tiesa, nes erkinio encefalito ir gripo simptomatika labai panaši.

„Todėl nustatant ligos priežastį būtina prisiminti vieną svarbią detalę – ar jums buvo įsisiurbusi erkė pastarųjų kelių dienų, savaičių ar mėnesio eigoje. Dažnas galbūt neprisimena ar galbūt nepastebėjo erkės įkandimo. Vis tiek labai svarbu stebėti savo savijautą, kaip ji keičiasi“, – teigė užkrečiamųjų ligų specialistė.

Per kiek laiko gali pasireikšti erkinio encefalito požymiai? Anot entomologės, dažniausiai stebimas dviejų savaičių laikotarpis, bet vieniems gali pasireikšti anksčiau, kitiems vėliau.

„Tad jei tikrai žinote, kad jums buvo įsisiurbusi erkė, būtina savo sveikatos būklę stebėti bent 30 dienų. Jei per tą laiką nepajutote nieko neįprasto, vadinasi, viskas gerai. Bet jei pajutote nors kelis į gripą panašius simptomus, skubiai kreipkitės į gydytoją“, – patarė M.Žygutienė.

Mat erkinis encefalitas gali būti klastingas – pirmieji simptomai dažnai aprimsta, tuomet dažnas pagalvoja, kad liga pasitraukė. Bet po poros savaičių, anot pašnekovės, gali smogti antroji ligos banga, tuomet ligonis dažniausiai hospitalizuojamas.

Tačiau būna žmonių, kurie perserga besimptome erkinio encefalito forma – juos užkrečiamųjų ligų specialistė vadina savotiškais „laimės kūdikiais“, nes jie įgyja natūralų imunitetą kartais to net nežinodami.

Erkiniu encefalitu gali sirgti ir kūdikiai, ir senjorai, tačiau daugelis vaikų serga lengvesne forma.

„Vaikams persirgus, tėvai dažnai ir pamiršta apie šią ligą, nepastebėdami jokių liekamųjų ligos reiškinių. Tačiau Europoje buvo atliktas tyrimas, kurio metu buvo stebimi vaikai, persirgę erkiniu encefalitu – paaiškėjo, kad visgi ši liga turi šalutinį poveikį ir vaikų sveikatai: vieniems pastebėta suprastėjusi atmintis, kitiems sumažėjo dėmesio koncentracija, treti sunkiau sugebėjo reikšti mintis ir kt. Tad labai patarčiau skiepyti visus vaikus nuo vienerių metų, nesvarbu, ar šeima lankosi miškuose, ar gyvena mieste. Skiepai šiuo metu yra geriausia prevencija nuo šios ligos“, – pabrėžė medicinos entomologė M.Žygutienė.

Kur ir kada didžiausi užsikrėtimo pavojai?

Lietuva – viena iš tų šalių, kurių klimatas ir gamtinė aplinka erkėms vystytis yra vienas palankiausių, todėl nenuostabu, jog erkių populiacija mūsų šalyje kasmet vis auga.

„Erkių, deja, tikrai nemažėja, nes čia joms visos palankios sąlygos veistis, daugintis ir kitaip išgyventi, mat turime gausius žolynus, miškus, vasarą – šilumą ir drėgmę. Be to, yra pakankamas kiekis maitintojų, iš kurių erkės siurbia kraują – tai laukiniai paukščiai, žvėrys, smulkieji graužikai ir kt. Jų populiacijos gana didelės, o erkėms to ir tereikia, nes jos labai neįnoringos, maitinasi bet kurio stuburinio krauju“, – paaiškino entomologė M.Žygutienė.

Daugiausiai erkių galima aptikti miesto parkuose, pamiškėse, aukštose žolėse, įvairiuose šabakštynuose, kur mažai saulės ir daug drėgmės. Jos neskraido, nešokinėja nuo medžių ir specialiai neieško, kur įsisiurbti. Tačiau vaikštinėdamas parku žmogus gali net nepastebėti, kaip, pavyzdžiui, kelnių klešnė palies žolę, ant kurios tykojo erkė.

Ir, pasak užkrečiamųjų ligų specialistės, to erkei bus gana: „Kadangi ji reaguoja į šilumą, ieškos plyšelio, kaip patekti ant nuogo kūno ir įsikabinti – gali nuo pėdų lengvai nuropoti iki pat kaklo, kur ploniausia oda“, – sakė entomologė.

Todėl grižus iš pasivaikščiojimo po pamiškes ar pievas, būtina kuo skubiau nusirengti drabužius ir apžiūrėti visą kūną. Drabužius specialistė pataria laikyti kurį laiką negyvenamoje patalpoje (verandoje, sandėliuke ar balkone) arba pakabinti ant karšto radiatoriaus, nes erkės bijo karščio, arba galima rūbus iškart išskalbti. Būtina atidžiai apsižiūrėti savo kūną: pažastis, kaklą, galvą, ypatingai pakinklius, kirkšnis, kur jos neretai įsisiurbia.

Pasak entomologės, būna atvejų, kai žmogus nepastebi erkių nimfučių, kurios yra labai nedidelio dydžio: galbūt ta vieta paniežtės ir pasimirš, o po kelių savaičių galite pajusti pirmuosius ligos simptomus.

Gydoma, atsižvelgiant į simptomus

Anot specialistės, specifinio erkinio encefalito gydymo nėra. Žmogus gydomas, atsižvelgiant, kokie tuo metu pasireiškia simptomai: galvos skausmas, pakilusi temperatūra, silpnumas, traukuliai ar smegenų edema (patinimas). Ligoniui skiriami vaistai nuo skausmo, uždegimo bei raminamieji vaistai.

Sutrikus kvėpavimui, prijungiamas dirbtinio kvėpavimo aparatas, o jei pasireiškia rijimo sutrikimai, žmogus maitinamas per zondą. Kai baigiasi ūminis ligos laikotarpis, skiriama reabilitacija liekamiesiems ligos reiškiniams gydyti.

Ar žinote, kaip teisingai ištraukti erkę?

Pastebėjus įsisiurbusią erkę, reikėtų stengtis kuo skubiau ją ištraukti, judesiu traukiant į viršų. Medicinos entomologė M.Žygutienė pataria tai daryti pincetu, bet jei jo nėra po ranka, galima nagu ar kitais būdais. Jei negalite ar nepasiekiate patys, paprašykite artimųjų pagalbos.

„Nereikia jos sukioti, geriausia pašalinti staigiu judesiu. Tepti aliejumi ar kremais tos vietos taip pat nerekomenduojama, nes taip tik suerzinsite erkę ir ji pradės aktyviau siurbti kraują. Jei ir liko straubliukas, nieko tokio, tačiau būtina stebėti savo savijautą, – paaiškino specialistė. – Kodėl skubėti? Nes reikia kuo greičiau nutraukti erkės maitinimąsi. Encefalito virusas yra erkės seilių liaukose, ir pirmų dešimties minučių laikotarpiu siurbdama kraują ji tą sukėlėją perduoda, tad kuo greičiau ją pašalinsime, tuo mažiau ji to viruso suleis. Kalbant apie Laimo ligą, erkės ištraukimo laikas dar svarbesnis, nes Laimo ligos sukėlėjas paprastai suleidžiamas per vieną ar dvi paras“.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (2)

Catherine walker 2023-09-05 15:24

HOW I GOT MY BITCOIN BACK FROM SCAMMERS 2023
I was scammed over ( $68,000 ) by someone I met online on a fake investment project. I started searching for help legally to recover my money and I came across a lot of Testimonies about ETHICREFINANCE Recovery Expects. I contacted them providing the necessary information's and it took the experts about 27hours to locate and help recover my stolen funds. I am so relieved and the best part was, the scammer was located and arrested by local authorities in his region. I hope this help as many out there who are victims and have lost to these fake online investment scammers. I strongly recommend their professional services for assistance with swift and efficient recovery. They can reached through their contact info. below.
Email Address: ethicsrefinance@gmail.com
Website: www. ethicsrefinance .com
WHATSAPP: +63 985 495 1759

THEY OFFER THE FOLLOWING SERVICES
* RECOVER LOST/STOLEN CRYPTO
* BLANK ATM CARD
* PAYPAL HACK TRANFER
* CASH APP FLIP
* WESTERN UNION FLIP
* BANK WIRE TRANSFER
* ANY HACK SERVICES YOU NEED…E.T.C

Maria Elisabeth 2023-03-15 18:36

FOR RECOVERY OF STOLEN BITCOIN / CRYPTOCURRENCY , RECOVERY OF LOST FUNDS FROM SCAMMER.

Good day to everyone here on this platform, I'm Maria Elisabeth from Montana Mines, United State. A single Mom of Three daughter, My ex left because i had three daughters without a male child, It's been two years we divorced, I meant a guy on social media dating site who accepted my kid's so i taught everything was going well, due to the trust i have towards him, he was able to talk me into investing on a trading platform and i did. I never knew that it was a scam, by the time i start suspecting his actions i then now hire Wizard Web Recovery via Telegram: https://t.me/WizardWebRecovery who was referred to me by a very old childhood friend from Missouri. this great WIZARD WEB RECOVERY got his mobile phone hacked and then discover he was cheating on me and also a scammer, I give a special greetings to WIZARD WEB RECOVERY who did everything in his professional best to help me get back my scammed funds from the scammer, really don't know where i would have ended up by now if not for him. you can reach out to him via
Telegram: https://t.me/WizardWebRecovery
Email: wizardwebrecovery@gmail.com