Acetilsalicilo rūgštis – širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai

Teksto dydis:

Acetilsalicilo rūgštis – širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai

2011-06-21 12:40

Aterosklerozė – tai nepastebimai prasidedantis ir laipsniškai besivystantis arterijų standėjimo bei siaurėjimo procesas. Jis ilgas ir sudėtingas, gali prasidėti jaunystėje ir nebyliai trukti dešimtis metų. Aterosklerozė nėra vien tik nuo amžiaus priklausanti liga. Ją sukelia ir sąlygoja daugelis rizikos veiksnių – rūkymas, padidėjęs kraujo spaudimas – hipertenzija, cukrinis diabetas, padidėjęs „blogojo“ cholesterolio ir sumažėjęs „gerojo“ cholesterolio kiekis kraujyje, antsvoris ir nejudrus gyvenimo būdas, menopauzė, geriamieji kontraceptikai. 
 
Yra 4 aterosklerozės stadijos:
I: pakitimai dar labai nežymūs, nusiskundimų beveik nėra;
II: juntami kraujotakos sutrikimai, skausmas judinant galūnes ir protarpinis raišumas;
III: akivaizdūs, stipriai juntami kraujotakos sutrikimai; skauda jau ir nejudant;
IV: nepakankama kraujotaka, blogai gyjančios trofinės opos, arterijos užsikimšimas, tokia būklė taip pat vadinama lėtiniu arterijų užsikimšimu.
 
Pradinėse stadijose žmogus nieko blogo nejaučia. Į gydytoją kreipiamasi tik tada, kai procesas jau toli pažengęs. Dažnai liga apie save praneša netikėtai: krūtinės angina, miokardo infarktu, galvos smegenų insultu, kojų skausmais ar gangrena, net staigia mirtimi.
Liga dažniausiai paūmėja tada, kai įplyšta kraujagyslės spindį siaurinanti aterosklerozinė plokštelė. Prie jos pradeda lipti kraujo ląstelės – trombocitai, iš kurių pamažu ima formuotis trombas.
Nuo aterosklerozinio proceso pradžios iki momento, kai širdies raumenį maitinančios koronarinės (vainikinės) arterijos spindis visiškai užsikemša, praeina keli etapai:
  • arterijoje susiformuoja aterosklerozinė plokštelė, siaurinanti spindį;
  • nestabili plokštelė tampa lygi, įplyšta;
  • plokštelės paviršiuje, dažnai ties įplyšimu, susidaręs kraujo krešulys dažnai užkemša kraujagyslės spindį – kraujotaka nutrūksta. Tam tikra širdies raumens dalis nebegauna deguonies, ji apmiršta. Įvyksta širdies infarktas.
Pastaraisiais metais nustatyta, kad pavojingiausios ne pačios didžiausios plokštelės, labiausiai siaurinančios arteriją (75 proc. ir daugiau), bet nestabilios, lengviausiai pažeidžiamos, kartais visai nedidelės plokštelės. Dėl menkiausios priežasties plokštelė traumuojama, ji įplyšta, o ties įplyšimu formuojasi trombas.
 
Profilaktika – acetilsalicilo rūgštis
Trombozės riziką galima sumažinti vartojant trombocitų funkciją slopinančių vaistų, iš kurių plačiausiai yra vartojama acetilsalicilo rūgštis (populiariai vadinama aspirinu), pasižyminti antitrombocitiniu ir uždegimą slopinančiu poveikiu. Jos veikiami trombocitai praranda savybę sukibti vienas su kitu ir taip suformuoti trombą.
Remiantis klinikiniais tyrimais, acetilsalicilo rūgšties dozės ir trombocitų funkcijos analizės rodo, kad miokardo infarkto profilaktikai yra pakankama – maža (100 mg per dieną ar mažiau) dozė. Tiriant kitas širdies ir kraujagyslių ligas, profilaktinė dozė svyravo nuo 75 mg iki 500 mg vieną kartą per dieną. Be to, kitais klinikiniais tikslais, tokiais kaip insulto prevencija, mažos dozės yra efektyvios taip pat kaip ir didelės dozės.
Vartojant didesnes dozes acetilsalicilo rūgšties antitrombozinis poveikis padidėja nedaug, tačiau labai išauga nepageidaujamų poveikių tikimybė. Todėl aterosklerozės, trombozių profilaktikai optimalus yra mažų dozių kasdienis vartojimas.
 
Žinant, kad acetilsalicilo rūgštis dirgina skrandžio gleivinę ir gali sukelti skrandžio erozijas ar opas, dabar galima rinktis skrandyje neirias tabletes, kurias vartojant šalutinis poveikis skrandžiui yra minimalus. Kadangi tabletė skrandyje nesuyra, skrandis apsaugomas nuo vietinio acetilsalicilo rūgšties dirginimo. Acetilsalicilo rūgšties preparatai yra plačiai paplitę, saugūs ir nebrangūs medikamentai koronarinių širdies ligų profilaktikai, daugybė tyrimų patvirtina jų efektyvumą. Tačiau jie negali būti skiriami kiekvienam pacientui.
Acetilsalicilo rūgšties vartoti griežtai negalima, esant inkstų nepakankamumui; aktyviai skrandžio ar dvylikapirštės opai ar kraujavimui iš virškinamojo trakto; hemoraginei diatezei ir/ar trombocitų sutrikimams. Nerekomenduojamas, vartojant nesteroidinius vaistus nuo uždegimo; esant nepakankamai gerai kontroliuojamai arterinei hipertenzijai.

 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Order for a blank ATM card now: +393512615163 2022-06-23 12:21


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.

Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.