3D rentgeno aparatas – automatizuotas odontologų asistentas

Teksto dydis:

3D rentgeno aparatas – automatizuotas odontologų asistentas

2015-12-22 07:05

Odontologija Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, žengia į naują 3D technologijų erą. Naujosios technologijos, tokios kaip 3D rentgeno aparatas, odontologijoje palengvina specialistų darbą ir pagreitina pacientų gydymo laiką. Apie šį aparatą teiravomės dantų implantologijos ir protezavimo klinikos Dental P.R.O. gydytojos-ortopedės Ingos Urbšienės.

Trimatis rentgeno aparatas yra kompiuterinis tomografas, kuris yra labai svarbus visoje žmogaus organizmo sistemoje, bandant ištirti visokius kitose kūno dalyse pakitimus, taip pat ir burnoje, t.y. dantų lankuose, žandikaulių lankuose. Dėka šio aparato, galima pamatyti tokias stuktūras, ko paprastai neįmanoma pamatyti su dvimačiu rentgenu, tai reiškia, kad panoraminės retgeno nuotraukos ar įprastas dentalinis rentgenas turi tiktai dviejų ašių rentgenologinį vaizdą, ir tokiu būdu neįmanoma pilnai visko diagnozoti ir įvertinti bei pilnai nustatyti diagnozės. Trimatis rentgeno vaizdas sukuria tūrinį vaizdą, kurį galima sluoksniuoti, supjaustyti, pamatyti visų trijų krypčių tūrį ir todėl galima nuspręsti ne tik diagnozę, bet ir atitinkamai bei labai tiksliai planuoti gydymą. 

Panoraminės nuotraukos, iš esmės, reikalingos beveik visais atvejais, nes jos yra pagrindinės apžvalginės dantų rentgeno nuotraukos. Jos leižia matyti dantų būklę, identifikuoti tam tikrus karieso, ėduonies pakitimus, įvertinti dantų šaknų būklę, pamatyti gydytus dantų šaknų kanalus, pastebėti nesugydytus dantų šaknų kanalus bei pūlinius ar uždegimų židinius, nustatyti, kur yra patirpęs kaulas, kur yra tam tikri pokyčiai, pavyzdžiui yra matoma aštuntų (protinių) dantų pozicija – protiniai dantys gali būti neišdygę, taip pat galima pamatyti virškomplektinius dantis. Kitaip tariant, panoraminė rentgeno nuotrauka pateikia burnos išklotinę. Tačiau panoraminės rentgeno nuotraukos neleidžia pamatyti vaizdo visomis trimis kryptimis. Kai kuriose situacijose, pavyzdžiui dantų skilimo ar protinių išdygusių arba visiškai neišdygusių dantų atveju, kai jie guli ant nervo paviršiaus ar yra apsiraizgę ir yra reikalinga chirurginė procedūra, gydytojas be trimačio rentgeno vaizdo negali būti tikras, kad procedūrą atliks saugiai. Tokiu atveju labai pagelbsti kompiuterinė tūrinė tomografija, t.y. 3D rentgenas. 

Pasak specialistės Ingos Urbšienės, 3D rentgeno apratas yra ypatingas ir tuo, kad jis pritaikytas mažiesiems pacientams. „3D aparatas taip pat naudojamas vaikams, tiktai vaikams yra skiriamas kitas rentgeno spinduliuotės intensyvumas. Vaikiška spinduliuotė yra mažesnė ir saugesnė“ – sako Dental P.R.O. klinikos gydytoja. Vaikams kompiuterinis tomografas naudojamas periodontijos metu, kai dantys būna netaisyklingai išdygę arba neišdygę dėl to, kad jiems trukdo išdygti kiti dantys. Tuomet, norint surasti tuos dantis burnoje, o tiksoiau žandikaulyje, daroma 3D nuotrauka, siekiant pamatyti visą burnos tūrį, t.y., kur tiksliai yra „pasislėpę“ dantys. Turint trimatį vaizdą, galima  milimetrų tikslumu apskaičiuoti ir surasti tikslią vietą, kur glūdi neišdygę dantys. Tačiau problema yra ta, kad kompiuteriniai tomografai šiek tiek skiriasi ir vienas aparatas spinduliuotės gali suteikti daugiau, o kitas mažiau, tad reikia atsakingai rinktis odontologijos kliniką. 

Gydytoja Inga Urbšienė pastebi, kad naudodamiesi 3D rentgeno aparatu, specialistai geba tiksliau identifikuoti susirgimus, preciziškiau atlikti operacijas, jis vertingas planuojant dantų šaknų, karieso, ortodontijos, implantologijos gydymą ir gerokai sutaupo pacientų laiką. 

Odontologijoje kompiuterinis tomografas šiandien plačiausiai yra naudojamas implantacijose, nes kiekvienu atveju būtina įvertinti kaulo tūrį ir kaulo kiekį bei kaulo aukštį. Čia labai svarbus yra diametras implanto ilgaamžiškumui, kad implantas galėtų stovėti ir būtų įsriegtas kiek įmanoma ilgesnis implantas, kad plotis ir aukštis atitiktų kaulo parametrus. 

Kartais būna tokių įdomių faktorių, kai dantis yra gydytas endodontiškai, t.y. gydyti dantų šaknų kanalai ir šaknys yra likę plonytės, todėl gali būti dantų šaknų skilimai arba lužiai. Tokiu atveju, pacientas jaučia diskomfortą, bet paprastas rentgenas to neparodo. Čia vėl pasitelkiama tūrinė tomografija. 

Periodontologija yra dar viena svarbi odontologijos sritis, kuri, liaudiškai tariant, rodo parodontozę. Tai yra procesas, kai aplink danties šaknį tirpsta kaulas. Kai padaroma panoraminė nuotrauka, neįmanoma pasakyti, kiek kaulo yra nutirpę, o tai yra labai svarbu, norint dantį protezuoti. 

Vis dažniau specialistai renkasi pažangesnes – skaitmenines diagnostikos sistemas, kurios pagreitina darbą, o kaupdami pacientų duomenų bazę, gydytojai odontologai gali sekti pakitimus praėjus tam tikram laiko tarpui ir pakartojus procedūrą įvertinti audinių būklę. Nors sakoma, kad odontologijos klinikoje svarbu ne įranga, o gydytojų komanda, tačiau norint palengvinti tiek specialistų darbą, tiek suteikti daugiau komforto pacientams, naujausios technologijos vis dėlto yra labai svarbios. 

Su Dental P.R.O. parengė Ieva Kavaliauskaitė

VIDEO REPORTAŽAS

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (2)

Get program blank atm card +393512615163 2022-06-14 16:49


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Lina 2018-02-19 16:44

Tos panoramines nuotraukos tai yra kazkas tokio,
tai ne juokaujant koks nors <a href="http://www.mesoderma.eu/produktu-katalogas/manikiuro-stalas.104/">manikiuro stalas</a>, su tokia nuotrauka odontologui nebelieka jokiu kausimu.