Nevaisingumas vyrų. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Vyrų nevaisingumas nėra savarankiška liga, o tik kitų ligų simptomas. Vyrų nevaisingumas gali būti dviejų tipų: lytinio akto impotencija ir apvaisinimo impotencija.
Šeima laikoma nevaisinga, kai moteris, gyvendama reguliarų lytinį gyvenimą, nevengdama nėštumo per 1 metus nepastoja. Apie 10-20% šeimų yra nevaisingos.

Tyrimas

Dažniausiai vyrai kreipiasi dėl nevaisingumo tik tada, kai partnerei nerandama jokių nevaisingumo priežasčių. Tačiau moteriai neturėtų būti atliekamos sudėtingos intervencijos (pertubacija, endometriumo biopsija, histerosalpingografija), kol neištirtas ir vyras. Vyro tyrimas pradedamas nuo gyvenimo anamnezės: svarbu žinoti vystymosi eigą; ligas, kuriomis yra sirgęs ar serga vyras; buvusias lytinių organų traumas, kadangi tai gali būti nevaisingumo priežastimi, seksualinio aktyvumo kokybę, vartotus medikamentus (ar buvo vartoti b blokatoriai, citostatikai), buvusias operacijas, darbo sąlygas (ar tekę dirbti su įvairiais tirpikliais, sunkiaisiais metalais ir pan.), žalingus įpročis. Apžiūrint gali būti nustatomi įgimti lytinių organų defektai, nesusiformavę lytiniai organai, vyriško plaukuotumo nebuvimas (neauganti ar blogai auganti barzda, horizontali gaktos plaukuotumo linija, tiesi kaktos plaukų linija). Svarbu įvertinti vyro balsą, raumenų išsivystymą, kūno riebalų pasiskirstymą. Atliekamas hormonų tyrimas kraujyje (tiriama testosterono, folikulus stimuliuojančio hormono, prolaktino gamyba). Tiriama vyro sperma, įvertinamas spermatozoidų kiekis, jų forma, judrumas. Atliekama sėklidžių, antsėklidžių echoskopija, įvertinamas dydis, konsistencija, kraujotaka. Kartais tenka atlikti sėklidės biopsiją, kad galima būtų įvertinti spermatogenezę.

Į viršų